Турският президент Реджеп Ердоган заяви днес, че ще бъде домакин на среща в Истанбул на 17 март с лидерите на Франция, Германия и евентуално Великобритания за дискусия по мигрантската тема, след като Анкара започна да пуска чужденци към ЕС.
Пред репортери в самолета си на връщане от Брюксел Ердоган заяви, че Турция не обмисля да затваря граничните си пунктове към Европа засега и че Гърция трябва да отвори своите.
Евросъюзът и Турция навлязоха в нова фаза на диалога си, но са необходими конкретни стъпки на Евросъюза за постигане на напредък, заяви междувременно турският външен министър Мевлют Чавушоглу в телевизионно интервю.
Той отново изрази недоволство, че дадените от Европейския съюз на Турция обещания не са били спазени.
„Споразумението за бежанците от 18 март 2016 г. не е само „дайте пари на Турция, тя ще задържа мигрантите“. В съвместната декларация има още клаузи за отмяна на визите, осъвременяване на Митническия съюз, борба с тероризма, подкрепа за връщането на бежанците в Сирия, ускоряване на преговорите за членство и т.н. Ясно е, че до момента Европейският съюз не спази дадените обещания. Визите не са отменени, след провеждане на два-три кръга от преговори за модернизиране на Митническия съюз с политическо решение те бяха възпрепятствани. Споразумението предвиждаше продължаване на диалога на високо ниво. Но, на практика, противно на думите, този диалог едностранно беше спрян. Последно се проведе среща на върха във Варна по инициатива на българския премиер Борисов по време на българското ротационно председателство (през 2018 г.). Тя премина доста успешно, беше откровена среща, но, след това тези контакти на високо ниво бяха прекъснати“, каза Чавушоглу, цитиран от БНР.
Според турския външен министър ще се работи за уточняване на пътна карта по въпроса за споразумението за бежанците до 26 март. По думите на Чавушоглу Анкара е готова за конструктивно сътрудничество с ЕС, но е приключил периодът, в който другите страни бавят Турция. Според него откриването на нови преговорни глави се бави по политически причини.
Вчера върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел и Чавушоглу бяха натоварени със задачата заедно с екипите си да уточнят изпълнението на споразумението между Брюксел и Анкара по отношение на бежанците и мигрантите. Това стана ясно след срещата в Брюксел на Ердоган с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Ердоган обаче напусна Брюксел без да участва в съвместна пресконференция с тях, както беше предварително планирано.
В изказването си след срещата Урсула фон дер Лайен подчерта, че както мигрантите, така и Гърция и Турция, имат нужда от подкрепа. Въпреки различията по някои въпроси са били набелязани сферите, в които Анкара и Брюксел могат да работят заедно.

Украйна и Саудитска Арабия се разбраха за сътрудничество в отбраната и инвестиции
Правителството обяви мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
Кризата в Близкия изток отново помрачи настроенията на борсите в Европа
"Телематик" ще разпредели 0,18 евро междинен брутен дивидент
Операторите по Вертикалния газов коридор постигнаха споразумение с ЕК за сигурни доставки
Годишната печалба на BYD спада с повече от очакваното заради проблемите в Китай
Централна емисия
Масови акции срещу купуването на гласове – ще получат ли ефективни присъди задържаните
Иван Анчев: Ще заловим Васил Михайлов, обществото вярва на МВР за изборите
Гюров и кабинетът обявиха как ще спрат покачването на цените
Девет катастрофи в една отсечка затрудняват трафика по АМ "Тракия"
Почетният президент на Байерн с призив заради хомосексуалността
Алкарас сбъдва своя голяма мечта
Иран падна от Нигерия, иранските играчи с любопитен протест
„Шамар“ за Джокович
Позор! Националите на България са панаирджийски мечки
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
Дневен хороскоп за 28 март, събота
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Проф. Михаил Боянов: Който има инфаркт е късметлия, който има инсулт – не
Утре вечер въртим стрелките на часовника
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
91 процента от левовете вече са изтеглени от БНБ
Слагат подписа на Тръмп на доларови банкноти
„Великденска плетеница“ събира над 700 фолклорни изпълнители в събота – 28 март
Спипаха почти 350 подпийнали или надрусани шофьори за седмица
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури
8 неща, които трябва да знаете за историческата мисия Artemis II