За да се улесни приемането на европейския ваксинационен паспорт до лятото, Европарламентът реши в сряда да ускори одобрението му, като се използва неотложната процедура (чл. 163).
Някои от говорителите в пленарната зала изтъкнаха необходимостта от строги гаранции за защита на личните и медицинските данни и подчертаха, че тези, които не са ваксинирани, не трябва да бъдат подлагани на дискриминация.
Цифровото зелено удостоверение на ЕС, което ще даде възможност за безопасно и свободно движение по време на пандемията, може да съдържа информация дали пътникът е бил ваксиниран, дали наскоро е получил отрицателен резултат от тест, както и информация за възстановяването от инфекция с COVID-19.
Британското правителство пък обмисля да разреши на кръчмите да изискват от клиентите си доказателство за ваксинация или отрицателен тест за коронавирус, за да пият бира. Идеята бе споделена от премиера Борис Джонсън в парламента и предизвика разгорещен спор.
Депутати предупредиха, че това може да дискриминира някои групи от населението, като например млади хора, които все още не са получили дори покана за първа доза, или пък представители на малцинствата, сред които ваксинационната кампания се провежда по-бавно заради религиозни убеждения. Идеята бе критикувана и от съсловни организации на ресторантьори и кръчмари, които я определиха като неприложима.
Наложи се Джонсън да успокои, че въвеждането на ваксинационни паспорти ще стане, след като всички възрастни получат своите дози, а не в средата на април, когато се очаква да бъде разрешено на бирариите да отворят единствено летните си градини. Премиерът подчерта, че се разработва приложение за мобилен телефон, което да информира дали дадено лице е ваксинирано, преживяло COVID, или пък има скорошен отрицателен тест, за да се даде възможност на повече бизнеси да възстановят работа безопасно.
За някои професии като медици на първа линия и работещи в социални домове даже се обмисля ваксинирането да стане част от задължителния протокол за безопасни условия на труд.
Макар случаите на заразяване във Великобритания да намаляват и вече 28 млн. да са ваксинирани, властите не са склонни да разхлабват мерките, преди всички над 18 г. да получат ваксина. Очаква се от понеделник да бъде въведена и глоба от 5000 паунда за несъществени пътувания в чужбина, за да бъдат отказани жителите на Острова да почиват зад граница, тъй като могат да внесат нови по-опасни мутации.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
"Олимпиакос" и Везенков надиграха "Панатинайкос" в битката за върха
Радев: Споразумението с Украйна рискува националната сигурност на България
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Германия тотално надигра Гана, но спечели трудно в края
ВИДЕО: Яник Синер – Иржи Лехечка
Стилияна Николова: Конкуренцията със сигурност не спи
Обявиха важна новина за Левски
България спечели първи трофей от половин век
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята