Спорове в управляващата коалиция по темата Северна Македония. Повод за това стана остро изказване на премиера на страната Димитър Ковачевски. Според него, крехките отношения София-Скопие може да се разклатят лесно. А у нас партньорите в управлението заговориха за "взривяване на коалицията".
Стъпка назад от добрия тон със Скопие. Премиерът на Северна Македония отправи критики към българската делегация, посетила Битоля, и определи поведението ѝ като "еднодневна политическа печалба".
"За съжаление, с последното посещение на българската делегация в Битоля духовете на миналото се събудиха, разпалвайки отново езика на омразата и недоверието, срещу които успешно се борихме. Оттук напълно разбираме чувството на гняв на гражданите през изминатите дни", коментира Ковачевски.
От "Продължаваме промяната" обаче си писаха добра оценка след посещението.
"Имаше делегация в Битоля, оказахме подкрепа на нашите сънародници в страната и не може да има никакви коментари за влошаване на отношенията между двете страни. Не мога да кажа, че това е официална позиция на РСМ", заяви председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров.
На полярно мнение се оказаха партньорите им във властта от "Има такъв народ" (ИТН), които заподозряха задкулисие и предупредиха:
"Много се надявам, за пореден път призовавам тези, които си мислят, че могат да продават България, да ревизират позицията си. Да спрат с тези мисли и идеи. В противен случай това ще е взрив в самата коалиция. То ще е взрив в българското общество", смята зам.-председателят на ПГ на ИТН Станислав Балабанов.
От ДБ отговориха:
"Това не води... Моят призив е дайте да запретнем ръкави и да работим, а разпадането на коалицията е най-лесната работа", каза съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
Остри бяха и от опозицията, според които кабинетът не дава информация за развитието на отношенията ни със Скопие.
"Кирил Петков да не дава бърз кредит на доверие в РСМ, защото бързо щял да бъде изхабен...", отсече бившият външен министър и депутат от ГЕРБ-СДС Екатерина Захариева.
Да се изпрати дипломатическа нота до Скопие, призоваха от "Възраждане". Ако това не се случи, са готови да организират протести с искане за оставката на кабинета
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Н. Вълканов: Мерките за цените крият риск от прекомерна държавна намеса
Експерт: Има дискриминация в икономиката, свързана с пазара на труда
С идея за „звено за контрол на цените“ бюджетната комисия прие мерките на ПБ
Оптимизмът сред германските инвеститори неочаквано се подобрява през май
Imoti.net събира водещи специалисти в Пловдив за експертна дискусия за бъдещето на имотния пазар
Meta изгуби съдебната битка за обезщетенията на италианските издатели
Служители на круизни кораби в САЩ са депортирани заради детска порнография
3 зодии ще изпитат огромно щастие от 13 май
Imoti.net събира водещи специалисти в Пловдив за експертна дискусия за бъдещето на имотния пазар
Левски с първи трансфер за лятото: Нападател се завръща на "Герена"
Веласкес няма спирачки: Иска да види как Левски мачка в Европа
Сираков прибира милиони: Бостанджиев плаща 6 млн. за акциите на Левски
ЦСКА с новина за Карлос Насар + ВИДЕО
От Ботев Пловдив с важно съобщение за Тодор Неделев
Трансферен удар: Ливърпул намери заместник на Салах
5 зодии привличат пари и любов до 18 май 2026
Практикер стартира „Майсторска супер седмица“ с до -50% на хиляди продукти
Париж през май: директни полети от Варна с „България Еър“ с изключителен комфорт
Цветове за добро настроение през пролетта
Нюд маникюри за къси нокти (+Снимки)
Седмичен хороскоп за 11 – 17 май: Големи промени за Телците
Жена и дете "на косъм" от трагедия заради дупките по пътя за "Виница" (СНИМКИ)
Спряха нелегален внос на стотици декоративни птици на Дунав мост 2 (СНИМКИ)
Условна за млада жена, откраднала електрическа тротинетка пред магазин във Варна
Икономически университет – Варна празнува 106 години от основаването си
Бюджетната комисия в НС прие пакетите от мерки на новата власт
Търсят 8 спасители за 6 неохраняеми плажа във Варненско
Вселената се разкрива: Разчетоха изгубена 2000-годишна звездна карта
Тектоничен разлом заплашва да разцепи Африка: Учени откриха първите признаци
Слънцето изпрати огнен „поздрав“ към Земята: Задава се магнитна буря
Мястото на Земята с почти извънземен пейзаж
Антарктида е подложена на троен удар от климатични промени
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса