Продължава въпроса за ветото на България към РСМ за присъединяването им към ЕС. Според Илхан Кючюк, евродепутат от "Обнови Европа", член на Външната комисия в ЕП и докладчик за Северна Македония, съпредседател на АЛДЕ, България се превръща в проблематична страна, която спъва процеса на развитието на ЕС.
"Нямаме място в това пространство на спъващите, имаме място в пространството за развитие - да залагаме дневен ред, да налагаме различни гледни точки, които да направят ЕС много по-ефективен и той да работи и за българския национален интерес. Една от темите, които България трябваше да лидира, е свързана с разширяването на ЕС и с това как Албания и Северна Македония да бъдат част от него", заяви Кючук пред БНР.
Той подчерта категорично, че не поддържа идеята РСМ и Албания да бъдат разделени в преговорния процес, защото това допълнително ще усложни международния облик на България.
Илхан Кючюк определи предложението на Френското председателство на Съвета на ЕС като най-доброто за България, което е имало досега:
"Дали то ще бъде прието от София и Скопие е друг въпрос. ... Категорична грешка беше въпросът да се прехвърля като горещ картоф в Народното събрание. Позицията на България трябваше да бъде изкована от Министерския съвет, както е по Конституция - външната политика се моди от МС, а не от парламента".
По думите на евродепутата задължително е било да има единство на мнението на управляващата коалиция, която не е успяла да намери консолидация в себе си, и включването на опозицията е било неглижирано.
Ако България приеме позиция по предложението за РСМ, вече политическият натиск няма да е върху нея, а ще се търсят други механизми за налагане на едно или друго предложение, обясни Кючюк и добави:
"България ще има позиция, защото не може по този въпрос две години да не успяваме да имаме обща позиция. Много неуважително ще е и към ЕС, ако страната ни не успее да излезе с ясна физиономия как го вижда този въпрос. В предложението има доста добри гаранции и за решаването на тежките проблеми от миналото, и за отварянето на старите емоционални въпроси, както и за правата на българите - те намират своите гаранции по европейски начин".
Евродепутатът коментира решението на Европейския съвет за даване на Украйна и Молдова статут на страни кандидатки за членство в Европейския съюз, като посочи, че това е силен политически сигнал. Той изтъкна, че не допуска двете страни да изпреварят в преговорите РСМ и Албания.
Във връзка с появата на депутата от ДПС Делян Пеевски в пленарната зала за гласуването на вота на недоверие и на протестите около сградата на парламента, Илхан Кючюк изказа мнение, че това не трябва да изненадва никого, защото Пеевски е народен представител и е присъствал и на други дебати и ключови гласувания в това Народно събрание.
"Нетърпимостта на обществото към правителството е толкова голяма, че събира представители на различни партии. Ако говорим за политическо единомислие, категорично не може да има нито единомислие, нито единодействие с партии, които не поделят нашите идеи и ценности. Как ДПС и "Възраждане"? Какво да правят ДПС и "Възраждане" на едно място? Ние сме заявили правото на протест, вероятно и "Възраждане" са заявили протест. Пакетирането на ДПС с "Има такъв народ", което върви услужливо по медиите, искам да бъде развенчано", заяви още евродепутатът.

Залогът на Орбан върху батериите се превръща в главоболие преди изборите
Прогноза: Логистичните имоти в София ще привлекат засилен интерес от китайски инвеститори
Войната с Иран отхапа голямо парче от цената на златото в Дубай
Dow спада с 600 пункта на фона на поскъпващия петрол и ръста на безработицата в САЩ*
Продажбите на дребно в САЩ са се свивали през януари
Безработицата в САЩ отново тръгва нагоре през февруари
Централна прогноза
Македонци пак посегнаха на българския клуб "Иван Михайлов" в Битоля (+ВИДЕО)
Войните по света тревожат българите, но променят ли ежедневието им? (ВИДЕО)
Йотова назначи Николай Найденов за министър на регионалното развитие
Теодора Георгиева ще бъде под охрана след сигнал за заплахи
Историческо! Зографски с първи подиум в кариерата си
Контузията на Кристиано Роналдо се оказа по-сериозна
Милан - Интер е различен мач, едно различно дерби
Барса или Арсенал? Атлетико каза дали продава Паяка
В Барселона? Иниеста става спортен директор
Фен на Атлетико научил Мбапе да шофира на 27 години
Празнични рецепти за 8 март
Билети за представления през март, април и май в Театър „София“ с 50% отстъпка
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
8 начина сами да зарадвате себе си за 8 март
Йотова назначи Николай Найденов за министър на регионалното развитие
Какво време ни очаква в събота?
Чешката полиция разкри подробности за инцидента с Малена Замфирова
Прокуратурата освободи телата на жертвите от под Околчица
Над 1000 българи са евакуирани от ОАЕ, полетите от Дубай продължават
Гюров "би шута" и на шефа на НАП
Учени „опитомиха“ мълния в лабораторни условия
Пръстените на Сатурн може да са много по-стари, отколкото се смяташе
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4
„Космическа медуза“ в небето: Впечатляващо изстрелване на Starlink от SpaceX
Infinite Orbits се разширява във Великобритания: Придобива Lúnasa Space