Турция гледа положително на кандидатурата на Финландия за членство в НАТО, но не подкрепя тази на Швеция. Това заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от "Ройтерс".
"Швеция не трябва да си прави труда да опитва в този момент. Няма да кажем "да" на кандидатурата им за НАТО, докато позволяват изгарянето на Корана", отсече той в реч пред депутатите от Партията на справедливостта и развитието в парламента.
В неделя Ердоган намекна, че Анкара може да се съгласи Финландия да се присъедини към НАТО преди Швеция.
Ден по-късно подобна заявка направи и турският външен министър Мевлют Чавушоглу.
В момента процесът по одобрение на кандидатурата на Швеция е спрян. За присъединяването на двете страни към НАТО е необходимо одобрението на съответния законопроект от турския парламент.Миналата седмица Ердоган каза, че Швеция не трябва да очаква подкрепата на Турция за нейното членство в НАТО след протеста край турското посолство в Стокхолм през уикенда, включително изгарянето на копие от Корана.
Швеция и Финландия кандидатстваха миналата година за присъединяване към Организацията на Северноатлантическия пакт, след като Русия нахлу в Украйна, и сега се нуждаят от подкрепата на всички настоящи държави от НАТО, за да придвижат кандидатурата си. Те обаче се сблъскаха с опозиция от Турция, която ги обвинява, че подкрепят и укриват кюрдски бойци и други групи, които Анкара смята за терористи. В последствие Анкара оттегли възражението си при условие, че двете скандинавски страни се съобразят с исканията ѝ.
По-рано Финландия намекна, че може да раздели кандидатурата си от Швеция след срива на отношенията между Анкара и Стокхолм. По-късно обаче финландският външен министър Пека Хаависто оттегли това си изявление и вместо това заяви, че ще се запази позицията за обща кандидатура с Швеция и все пак уточни, че е възможно разделяне, ако Швеция получи перманентен отказ от Турция за влизане в блока.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Доналд Тръмп сигнализира за „постепенно ограничаване“ на операциите в Близкия изток
Петрол и инфлация – май не е толкова просто
Превръща ли се Европа в един сюрреалистичен съюз?
Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Нумерологична прогноза и таро карта за 21 март: Денят носи нови възможности и емоции
Хороскоп за 21 март: Трудности при Телците, Стрелците да внимават с парите
Сюрприз! Разкриха голяма тайна за бразилец в ЦСКА
Камерунски национал тренира като луд за място в Левски
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Голям обрат! Левски дава нов договор на отписан
Левски трепери! Илиан Илиев гони голям рекорд на "Герена"
Историческо! ЦСКА започва с трима аржентинци утре
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Облачно и дъждовно време на много места в страната днес
Двама пострадаха при пожар във Варна
Мачовете и спортът по ТВ днес (21 март)
Виц на деня - 21 март
Времето във Варна на 21 март 2026
Тръмп заговори за край на войната в Иран
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната