България най-вероятно ще бъде приета в сухопътния Шенген до края на годината. Това са част от условията на Австрия и на практика вече има положително политическо решение, благодарение и на ангажираността на Унгария, каза журналистът Валерий Тодоров.
“Въпросът е, че едно от условията на Австрия е да се изгради 100-километров участък с видеонаблюдение, тъй като се смята, че въпреки отслабналия мигрантски натиск, трябва да има по-голяма сигурност. Тази поръчка вече е одобрена, има изпълнител", каза Тодоров в студиото на "България сутрин".
Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията е оптимист, че до края на годината ще има и формално решение, което ще е в положителна посока.
Пред Bulgaria ON AIR Марков каза, че технически страната ни има готовност.
“За съжаление, не само в нашата страна, но и в останалите членки на ЕС се оказва, че технологичното обезпечаване на границите е бавен процес. Това са сложни и скъпи технологии, минава се през обществени поръчки, много често те се обжалват и нещата се случват по-бавно", допълни той.
Проф. Тодоров припомни, че в петък се очаква да бъде подписан финалният документ.
"Президентът Радев акцентира, че може да има технически проблеми. Надявам се, че те ще бъдат решени бързо. Въпросът беше да се преодолеят вътрешнополитическите проблеми в страните, които бяха против. Нидерландия даде съгласие миналата година. Вече се изгражда единна система за сигурност и за контрол", подчерта журналистът.
Окончателното решение за Шенген ще бъде взето на 12 декември.
"Това е бюрократичен процес, който си следва определени правила и не може да стане от днес за утре. Цяло чудо е, че България успява да поддържа последователна външна политика при положение, че зад това нещо стои един страхотен политически дисбаланс. Сухопътната външна граница не може да се сравнява с тази на Румъния. Ние имаме много сериозна отговорност. Нашите усилия са по-сериозни и по-интензивни. Малко измамно е да се сравняват двете граници", добави Димитър Марков.
По думите на проф. Валерий Тодоров, през България минава доста натоварен трафик на оръжия и наркотици.
"Румъния не е в стабилна ситуация заради двете противоборстващи партии. При нас това, че ситуацията е малко по-разбъркана, отчитайки седми избори, не влияе на една последователност, която България показа в защитата на намеренията си за Шенгенското пространство", коментира той.
Марков не изключи тезата, че приемането ни в Шенген може да се окаже положителен кредит за съставяне на правителство.
Гледайте видео с целия разговор.

ЕС иска от страните членки да започнат да запълват газовите хранилища отрано
Пламен Димитров: От страна на САЩ липсва пълна стратегическа яснота в конфликта с Иран
Поскъпването на АІ компания за дронове с 1000% изобличава новата мода на Wall Street
Amazon ще направи нов опит да стъпи на пазара на смартфони
Путин: Русия остава приятел и партньор на Иран
Панамският канал работи на максимален капацитет с повече LNG танкери
ЦИК обещава: Никакви промени в гласуването, всички секции подготвени за изборите
Цените на горивата в България продължават да растат - дизелът над 1,50 евро
Над 35 хиляди поискаха да гласуват в чужбина
Румен Радев: Ще си върнем държавата, няма сила, която да ни пречупи
Драматична победа: Ива Иванова е на финал в Египет
Сенада Нуркич
Шеф напусна Ауди, ще оглавява закъсал тим
ЦСКА 1948 е кошмарът на Генчев
Уимбълдън даде зелена светлина за повече технологии
Замфиров и Кръшняк преодоляха квалификациите в паралелния гигантски слалом
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Полицията във Варна отбелязва Световния ден на хората със синдром на Даун
Повикаха футболист на Черно море в националния отбор до 17 години
Международна изложба на котки се провежда във Варна
Какво ще бъде времето в неделя?
Връчиха акт на Бербатов заради пистолет
Басейнова дирекция–Варна възложи изследване на водни проби от Шабленското езеро
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната