Киану Рийвс - канадски актьор, често е определян за един от най-милите и чистосърдечни звезди на Холивуд, навършва днес 60 години.
През 90-те години на миналия век Киану Рийнс участва във филмите „Критична точка“ (1991), „Скорост“ (1994) и „Адвокат на дявола“ (1997). Най-известен е обаче с ролите си в екшън франчайзите „Матрицата“ и „Джон Уик“. През 2020 г. „Ню Йорк Таймс“ го нарежда на четвърто място сред най-добрите актьори на 21-ви век, а през 2022 г. списание „Тайм“ го обявява за един от 100-те най-влиятелни хора в света. Актьорът е широко известен и с благотворителните си дейности.
Рийвс е роден на 2 септември 1964 година в Бейрут, Ливан. Той е син на Патриша Бонд, която е дизайнер на костюми, и Самюел Ноуин Рийвс младши – геолог. Майката на Рийвс е англичанка, а баща му е американец с хавайски, китайски и английски корени. Родителите му се развеждат, когато Киану е едва на три години. След развода майката на Рийвс го отвежда в Сидни. Впоследствие те се местят още два пъти - в Ню Йорк и в Торонто. „Майка ми имаше свое ателие, в което през уикенда събирах игли и чистех, за да имам джобни пари“, казва Рийвс в интервю за „Гардиън“. Актьорът няма съществени отношения с биологичния си баща, но има доведен баща - втори съпруг на Патриша, Пол Арън, който изиграва важна роля в актьорската кариера на Рийвс.
Младият Киану прекарва по-голяма част от детските и тинейджърските си години в Торонто. Там той сменя няколко училища. На 17-годишна възраст напуска гимназия. Получава зелена карта чрез американския си баща и три години по-късно се премества в Лос Анджелис да преследва актьорската кариера, за която мечтае.
След второстепенни филми, в които участва през следващите години, през 1989 година Рийвс прави пробив в комедията „Чудесното приключение на Бил и Тед“. В началото на 90-те години на миналия век започва да се появява във високобюджетни филми като „Критична точка“, а големият му пробив в Холивуд е „Скорост“ от 1994 г., в който си партнира със Сандра Бълок. Следва хорър драмата „Адвокат на дявола“ заедно с Ал Пачино и Чарлийз Терон.
През 1999 г. Киану е избран да изиграе една от най-добрите си роли - тази на Нео, в научнофантастичния филм „Матрицата“. Продукцията е абсолютен световен хит, а успехът й води до две пълнометражни филмови продължения, които са пуснати едновременно през 2003 г., „Матрицата: Презареждане“ и „Матрицата: Революции“. Киану Рийвс вече е на върха на славата и е световноизвестен актьор.
Въпреки това при него не всичко е идеално. Смъртта и любовта са част от житейския път на Рийвс. Ривър Финикс, най-добрият му приятел, умира от свръхдоза наркотици през 1993 г. на 23-годишна възраст. През 1999 година Рийвс се запознава с личната асистентка на Дейвид Линч, Дженифър Сайм. Скоро след това двамата обявяват, че очакват първото си дете. Трагично, дъщеря им Ава се ражда мъртва през януари 2000 г. Рийвс и Сайм се разделят, но остават в добри отношения. Трагедията настъпва отново, когато на 2 април 2001 г., само ден след като се вижда с Рийвс на обяд, Сайм губи контрол над колата си и загива при катастрофа.
Макар Рийвс да не назовава конкретни трагедии и любови в живота си, той споделя пред „Тайм“: „Чудя се какво представлява любовта. И нейното могъщество. Защо смъртта е толкова силна, а любовта толкова крехка, и все пак тя е най-великата сила на планетата?“
През 2009 г. Рийвс се запознава с Александра Грант по време на вечеря. Впоследствие двамата работят заедно върху две книги, една от които е „Ода на щастието“, която Рийвс написва, а Грант илюстрира. През 2019 г. Рийвс и Грант се появяват, държейки се за ръце, на червения килим в Лос Анджелис, потвърждавайки официално, че имат връзка. И няма съмнения за феновете на актьора, той най-сетне е щастлив.
Киану Рийвс си изгражда репутация за един от най-милите холивудски актьори. Отдавна в медиите се пишат статии защо всъщност това е един от най-чистосърдечните хора на Холивуд. По време на снимките на филма „Матрицата“, Рийвс дава голяма част от спечелените си пари на тези, които работят зад кулисите. Според актьора те заслужават много по-голямо възнаграждение. Освен това холивудската звезда дарява цели 70% от хонорара си от „Матрицата“ за изследвания на рака. След като сестра му е диагностицирана с левкемия, той основава частна фондация за борба с рака, която подпомага детски болници и провежда изследвания в областта на това заболяване.
През 1997 г. Киану среща бездомник и решава да се разходи с него по страничните улици на Западен Холивуд. Той е заснет да яде с бездомника, да споделя питието си с него и да слуша неговите истории.
Канадският актьор влиза в заглавията на вестниците през 2011 г., когато се поява видеоклип в Ютюб, в което се вози в метрото. Докато седи на едно от местата, той забелязва жена, носеща голяма чанта. Той най-любезно й преотстъпва своето място.
Сайтът „Скрийн Рант“ (Screen Rant) пише, че Рийвс „обикновено е смятан за един от най-милите и внимателни актьори в Холивуд“, „Гардиън“ отбелязва, че той има репутацията на „едно от най-готините, скромни момчета в холивудския А-лист“, а Би Би Си допълва, че той е известен със своето „добро възпитание“.
(Анна Владимирова, БТА)

Щабът на Черноморския флот в Крим е изцяло разрушен, Русия изпрати нови ракети по Киев
Как глобалните усилия за безопасност на изкуствения интелект се обърнаха в друга посока
Nvidia публикува пореден силен отчет, приходите от центрове за данни са нараснали със 75%
Wall Street записа втора поредна печеливша сесия, подкрепен от Nvidia
Кадър на деня за 25 февруари
Губи ли Франция аурата си на голяма икономическа сила?
Животът се подрежда чудесно за три зодии от 26 февруари
Военните самолети на САЩ в София: Гюров и министри са извикани в НС от депутати
Воден Ад в Гърция: Нивото стигна 7 метра, задейства се 112, сирени зоват за евакуация
С любов към медалистите: България е в Топ 10 по тлъсти чекове за олимпийците
Клуб от Серия "А" идва за двама от ЦСКА!
Капитан на Левски гони кота 100
Край на сагата! Ясно е защо Кареасо няма да играе в Левски
Алберт Попов: Слаломът е руска рулетка, пистата се счупи
Треньор №1 Бленджини: Горд съм, че съм част от това нещо
Трапезата на Тодоровден
„Благородни лъжи“, трета книга от поредицата за брилянтната Мейзи Добс, психолог и детектив
Нискокалоричен шоколадов мус
Топ 5 съставки в маските за лице след 35
Нумерологична прогноза за 26 февруари
„Алена рокля“ от Луиз Дъглас
Огнеборците са реагирали на 82 сигнала през последното денонощие
Двама загинали в катастрофи през последното денонощие
Честваме паметта на светите Порфирий Газски и Серафим Софийски, чудотворец
Крайезерният път на Варна вече е отворен
Тръмп и Зеленски проведоха нов телефонен разговор
Силви Кирилов отрече обвиненията към него
Астронавт проговори за здравословния проблем, наложил завръщането му от МКС
Физик предположи къде може да се намира раят във Вселената
Историята на Земята в около 2000 думи
Химикали от пластмаса в океана объркват морските животни
Нов обект оспорва съвременните теории за еволюцията на галактиките
Пирамидите в Гиза са построени от неизвестна цивилизация преди 12 хил. години?