Парк със скулптури на Пикасо ще бъде отворен за обществеността в центъра на Париж през 2030 г. с безплатен вход, съобщи директорът на градския музей на Пикасо пред AFP.
Градината, с площ от около два олимпийски басейна, ще бъде продължение на музея и ще съдържа бронзови скулптури на Пабло Пикасо, добави представителката на музея Сесил Дебре.
Докато Ню Йорк и Чикаго вече се гордеят с инсталации на Пикасо в обществени пространства, парижкият проект ще бъде "първият музей на открито“, посветен на известния испански художник.
В речта си по случай четири десетилетия съществуване на музея на Пикасо, Дебре добави, че бъдещият парк ще обедини градинска зона зад музея и малък обществен парк, който се простира покрай него.
Сред произведенията на изкуството, които ще бъдат изложени, ще бъде "Козата“ – бронзова статуя в реален размер, която Пикасо е направил през 1950 г. и която в момента се намира в музея.
Парижките градски власти и френското министерство на културата подкрепят проекта за парк, който е замислен "чрез диалог със семейство Пикасо и по-специално с Палома“, дъщерята на художника, каза Дебре.
Това ще бъде "вълшебно“ място за бягство от парижката суматоха, каза тя, добавяйки, че публиката "ще може да взаимодейства с произведенията“ и да се наслади на кафе-ресторант с изглед към парка.
"Проектът е "пълен с живот – като баща ми“, каза пред AFP дъщерята на известния художник Палома Пикасо.
Тя добавя, че това е "красив“ начин Париж да почете художника, който е смятал града за "изключително важен“ в живота си, след като е прекарал годините на Втората световна война там и е създал работилница.
Музеят, разположен в парижкия квартал Маре, изключително популярен сред туристите, ще построи и ново крило, за да удвои пространството си, предназначено за временни изложби.
Разширенията, включително паркът, ще струват около 50 милиона евро, които ще бъдат финансирани от корпоративни спонсори и семейство Пикасо.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.