Пътуванията на българи в чужбина през юли 2018 г. са 727.5 хил. или с 9.3% над регистрираните през юли 2017 година.
Увеличение е отчетено към Гърция - с 14.4%, Турция - с 14.2%, Македония - с 8.9%, Австрия - с 8.7% и др. Същевременно намаляват пътуванията ни към Украйна - с 16%, Португалия - с 5.5%, Германия - с 2.5% и др.
В сравнение с юли 2017 г. e регистрирано увеличение на визитите със служебна цел - с 23.9%, с цел почивка и екскурзия - с 6.9%, и с други цели - с 5.5%, по данни на НСИ.
Най-често пътуваме на гости, за обучение, посещение на културни и спортни мероприятия - 40.5%, след това за почивка и екскурзия - 39.9%, и със служебна цел - 19.6%.
През юли 2018 г. най-голям брой пътувания на български граждани са осъществени към Турция - 167.3 хил., Гърция - 150.4 хил., Германия - 66.1 хил. и др.
Посещенията на чужденци у нас са 2 152.8 хил.или с 6.5% повече в сравнение с юли 2017 година. Ръст има при всички наблюдавани цели: със служебна цел - с 16.7%, с други цели (вкл. гостувания и транзитни преминавания) - с 10.3%, с цел почивка и екскурзия - с 3.1%. Транзитните преминавания през страната са 24.7% (532.3 хил.) от всички посещения на чужденци в България.
Делът на гражданите от Европейския съюз е 61.3%, или с 4.9% повече в сравнение със същия месец на предходната година. Увеличават се посещенията на граждани от Обединеното кралство - с 30.4%, Чешката република - с 26.6%, Белгия - с 25.4%, Румъния - с 9.6% и други. Същевременно намаляват посещенията на граждани от Унгария - с 25.4%, Дания - с 15.6%, Нидерландия - със 7.2% и други.
Увеличават се и посещенията на граждани от групата "Други европейски страни" - с 9%, като най-голям е ръстът на посещенията от Украйна - с 25.9%.
През юли 2018 г. преобладава делът на посещенията с цел почивка и екскурзия - 57.2%, следвани от посещенията с други цели - 35.4%, и със служебна цел - 7.4%.
Най-много посещения в България през юли 2018 г. са реализирали гражданите от Румъния - 296.2 хил., Германия - 234.4 хил., Турция - 211.0 хил., Гърция - 139.2 хил., Руската федерация - 137.1 хил. и др.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Д. Радев: Войната в Иран може да засили вече нарастващата подкрепа за еврото в България
"Пълзящи атаки" в Запорожието връщат руснаците до позиции от началото на 2025 г.
Свободната търговия във Вашингтон е мъртва
Може ли отбраната да спаси болната автомобилна индустрия на Европа?
Надеждите за примирие в Иран тласнаха S&P 500 нагоре за четвърти пореден ден
Кадър на деня за 6 април
Енергийният министър: Има вариант да наложим таван на цените за горивата
АПИ пред ЕЦТП: 106 моста в България са в критично състояние
София в блясъка на великденска премяна (СНИМКИ)
Любов за три зодии по време на директния ход на Уран
Жирона потопи „жълтата подводница“
Уникално постижение! Защитник на Левски подгонва Левски
На „Лаута“: Допинг „Митко Илиев“ за Локо Пд
Ясно е кога Гришо ги почва на корта в Монте Карло
БФС взе решение за головете в Добрич
Янев с ключов ход заради Вечното дерби с Левски
Златен пръстен с диамант: символика и стойност
Тест: Изберете една картина и вижте близкото бъдеще
5 навика, които пазят от инфаркт
7 различни техники за боядисване на яйца
Нумерологична прогноза за 7 април
Поверия за Велики четвъртък
Без ток във Варна на 7 април 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (7 април)
Виц на деня - 7 април
Черно море Тича падна с тройка в последната секунда в Ботевград
Времето във Варна на 7 април 2026
Възрастен мъж от Варна пострада при пожар
Екипажът на „Артемида II“ завърши историческо прелитане край Луната
SpaceX отлага тестовия полет на ракетата Starship, предназначена за Марс
Нов вид торбеста жаба, открита в Перу, е застрашена от климатичните промени
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри 11 000 нови астероида
Успешно коригираха траекторията на „Артемида“ II
Откриха древно селище на маите под водите на езеро в Гватемала