Твърди се, че роботите са на път да отнемат работата на хората. Естествено, това ще се случи преди да решат, че са доминиращия вид, който трябва да завладее човечеството.
Но последната случка в почти изцяло роботизираната верига от хотели Henn na показва обратното – очевидно роботите не са готови да заменят хората.
Собствениците на бизнеса били принудени да уволнят половината си служители или около 243 машини, които не си вършели работата както трябва. Тъкмо обратното – те създавали повече проблеми и на малкото човешки персонал.
В Henn na на рецепцията ще ви посрещне динозавър. Хуманоидни машини и кучета роботи танцуват в лобито. А малки метални устройства с изкуствен интелект отговарят за комфорта на гостите, румсервизът и чистотата. Но те били и тези, които най-често се чупели.
"Сега е много по-лесно, след като посетителите не ни звънят постоянно, за да поправим някой робот“, казват пред Wall Street journal част от служителите на хотела.
Недоволни остават и някои от гостите. Един от тях си припомня, как помощникът в стаята му се активирал заради хъркането му и цяла вечер не спирал да го събужда. Именно роботът-асистент, който носи сладкото име Чури бил първият, който бил уволнен.
Той бил неспособен да отговори на прости въпроси или да свърши лесни задачи. Когато Атсуши Нишигучи посетил хотела през 2017 г. той провел кратък разговор с Чури, който не довел до особен резултат. За това решил да позвъни на рецепцията и да потърси помощ, но установил, че в стаята няма телефон, тъй като малкият хуманоид трябвало да изпълнява всяко желание на клиента.
"Репутацията не е особено добра“, казва собственикът на веригата хотели. Навярно той съжалява и за решението да сложи динозаври със сензори за движение на рецепцията, тъй като в момента, в който някой се приближи или мине покрай тях, те гръмко казват "Здравейте“ и в лобито на хотела настава истинска какафония.
Динозаврите напомнят много на тези от "Джурасик парк“, но малките шапчици на главата им ги карат да изглеждат симпатично. Също така, те говорят няколко езика – японски, английски и корейски. В добавка към това, те ръкомахат с късите си ръчички, което кара гостите да се чувстват поне по-малко застрашени от тях.
Всяка стая е оборудвана още с подобни на BB-8 от "Междузвездни войни“ дроиди, които помагат на гостите да си пускат музика или да сменят каналите на телевизора. Те се казват Тапия.
Дори и рибките в аквариума в лобито се движат на батерии, а контейнерите за боклук са подвижни и се разхождат из целия хотел.
"Но очевидно да разчиташ само на роботи от рецепцията до почистването не беше добра идея“, признава собственикът на Henn na, който ще се върне малко назад във времето, като назначи на постовете истински хора, а не хуманоиди. А това може и да му коства рекорда на "Гинес", който поставя с отварянето на хотела си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Гърция въвежда забрана за ползване на социални мрежи за деца под 15 години
Revolut открива офис в Париж в стремеж да разшири дейността си в Европа
„Градус“ ще получи 5 млн. евро дивидент от две дъщерни дружества
M&A стратегията на „Смарт Органик“ е лов на затруднени активи
Кабинетът „Гюров“ оттегли номинациите за европейски прокурор, ще има нов подбор
Европейските акции губят преднината, която им трябваше години да натрупат
Йотова: Получихме сигнали за посегателства върху предизборни материали
Правителството отпуска близо 6 млн. евро допълнително на МВР
Министър Клисурски: Очаква се поевтиняване на горивата по бензиностанциите
Обедна емисия
ВСС отказа да освободи Борислав Сарафов, въпреки решение на КС
Тайсън Фюри се завръща! Експертът на Boec.bg каза какво да очакваме
Шок в Англия! Съдия наказан, че е женомразец
7 точки аванс, 7 кръга преди края! Само веднъж някой е изпускал титлата в Серия А
Веласкес: Левски работи денонощно и накрая терена в Добрич...
Наполи взима Тиаго Мота, ако Конте поеме Италия
Пак глоба за Милан за закъснение да излезе на терена
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Козунаци с шоколад и ядки
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
Dries Van Noten за есен/зима 2026-2027: Фламандски натюрморт и ярки принтове (+Снимки)
Рибарските искат компенсации от ЕК за скъпото гориво
Засилват полицейско присъствие около храмове, църкви и манастири за Великден
Откриха 16 кучета в пътнически автобус край Кресна (СНИМКИ)
Пореден крадец на колело във Варна се отърва с условна присъда
Служебният кабинет дава 18 млн. евро на автобусните превозвачи по междуселищните линии
Министерският съвет одобри Наредба за енергийна бедност
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?
Учени твърдят, че са намерили доказателства за възкресението на Исус Христос
Мистериозни звуци от тъмната страна на Луната: Какво чуха астронавтите на НАСА?
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)