Криминална полиция към ОД на МВР в Пловдив разби канал за незаконна търговия с археологически ценности, иззети са 877 антични монети, двама мъже са задържани по случая. Това каза окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов. Акцията е извършена в неделя по оперативна разработка, със съдействието на Окръжна прокуратура и с използване на Специални разузнавателни средства /СРС/, съобщава БТА.
Мъжете са арестувани в Пловдив в момент на извършване на сделка и вече са със 72-часова мярка "задържани под стража". И на двамата са повдигнати обвинения за две отделни престъпления - че са държали археологически културни ценности, на единия - че е разпространявал, а другия - че е получил същите, каза още Румен Попов.
Иманяр почина от задушаване, търсел съкровище в дупка
Окръжният прокурор уточни, че са извършени множество претърсвания и изземвания на различни адреси в София, Пловдив, Стамболийски, Асеновград и в още един областен град.
До момента е установено, че монетите са автентични, като една малка част от тях са реплики и са от всички исторически епохи - от Античността, от римския период, от Средновековието и са от бронз, сребро и злато. Някои от тях, по данни на специалистите, са с изключителна историческа стойност и са по-скъпи, а на друга част тепърва ще се изяснява произхода, добави Попов, като определи акцията като сериозен успех от страна на пловдивската полиция.
Операцията е извършена на база оперативно значима информация за лица, които изкупуват антични монети и предмети с културно-историческа стойност, които продават на трето лице, което от своя страна ги изнася и предлага в чужбина, добави директорът на полицията старши комисар Йордан Рогачев. Задържаните са на 44 и 49 години от Пловдив и София и нямат до момента криминални прояви, уточни той.
Вследствие на продължаваните претърсвания се очаква броят на античните монети и предмети да нахвърли 1000. Задържаните са бивши иманяри, които, по думите на Румен Попов са минали на "по-горно ниво" в йерархията - изкупуват иманярски находки от цялата страна, които след това пласират зад граница.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната в Иран кара световните лидери да преосмислят икономическата система
Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Световният пазар на дронове се очаква да достигне стойност от 250 млрд. долара до 2035 г.
Raiffeisen купува румънското звено Garanti на BBVA за 591 млн. евро
Цените на петрола и на зърното на световните пазари вървят нагоре
Общо 91% от левовете са изтеглени от обращение към 27 март 2026 г.
От Ирландия до Бутово: История за любов към България и козунака (ВИДЕО)
22 години България в НАТО: Алиансът гарантира сигурността ни, заяви министър Запрянов
Наградите "Икар": Отличихме най-добрите актьори у нас
Стара Загора се готви за пожароопасния сезон с доброволци на първа линия
Обедна прогноза
ЦСКА надгради с новите и от лятото ще се види къде се намира
Стилияна Николова поведе в многобоя в София
Анархия в Тотнъм: Мощни фен групи не искат Де Дзерби за мениджър
Наказан! Не простиха балтията на "рендето" Валверде
Верстапен за болида си: Неуправляем!
Сабаленка хвали Коко Гоф
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
МВнР: Турция пое ангажимент да разреши строежа на консулството в Одрин
Папа Лъв Четиринадесети осъди задълбочаването на пропастта между бедни и богати
Сняг на "Петрохан", камион блокира трафика
Доц. Атанас Атанасов: Населението на България е 6.4 млн. души
Двама ранени в катастрофи през последното денонощие
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури