Командването на въздушно-космическата отбрана на Северна Америка (НОРАД, North American Aerospace Defense Command ) - организацията, отговаряща за контрола на въздушното пространство на САЩ и Канада, успокои децата по света, че пандемията няма да попречи да бъде наблюдавано движението на Дядо Коледа докато раздава коледни подаръци по света, предаде БТА, позовавайки се на Асошиейтед прес.
НОРАД увери, че следи движението на Дядо Коледа, както е процедирано през изминалите 65 години.
Но се налагат някои промени: не всяко дете ще може да се свърже с доброволец в колцентъра на НОРАД, за да провери къде е в момента Дядо Коледа, както е било досега.
Обичайно 150-160 доброволци се събират в заседателна зала в базата на ВВС "Питърсън" в Колорадо спрингс и дават двучасови смени. Те отговарят на телефонни обаждания на нетърпеливи деца, които искат да разберат дали шейната на Дядо Коледа наближава комина на тяхната къща.
Общо 1500 души са участвали досега в тази ежегодна акция. Те са отговорили на повече от 130 000 обаждания, които започват в 6 ч. сутринта в предколедния ден.
Тази година, поради съображения за безопасност, свързани с пандемията, броят на доброволците е силно намален и на смяна няма повече от 10 души.
Даваме си сметка, че, това е обичана традиция и безспорно ще има разочаровани, каза говорителят на НОРАД Престън Шлахтър.
Щастливците ще успеят лично да говорят с доброволец за координатите на Дядо Коледа, други обаче ще трябва да се задоволят със записано съобщение, след като се обадят на безплатен телефонен номер 1-877-Hi-NORAD.
От седмици служители на НОРАД обмислят как да гарантират и този път спазването на традицията, като се съобразят и със разпорежданията във връзка с COVID-19.
Военното командване отговаря на телефонни обаждания на деца от 1955 г., когато полковникът от ВВС Хари Шуп, който бил дежурен, отговорил на обаждане на дете. То набрало погрешно напечатан във вестникарска реклама телефонен номер, смятайки, че звъни на Дядо Коледа.
Полковник Шуп бързо съобразил, че не трябва да разочарова детето и потвърдил, че той е Дядо Коледа, с което традицията започнала.
Обикновено първи се обаждат деца от Япония и Европа, а с течение на деня нарастват обажданията от САЩ и Канада.
Освен чрез колцентъра, НОРАД следи движението на Дядо Коледа и на сайта му noradsanta.org, както и на страници в социалните медии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Задължителна застраховка „Tрудова злополука“ – какво губи бизнесът, ако я пренебрегне?
Петролът поевтинява още, през Ормузкия проток преминават повече петролни доставки*
Рисковете от САЩ и Китай очертават мрачно бъдеще за сектора на чиповете в Европа
Русия извършва системни атаки по бензиностанции в Украйна, отново масирано удари Киев
Европейският производител на танкове KNDS отлага планираното IPO
Финландия се отказа от стационарната телефонна мрежа след близо 150 години
Годеж на 442 метра над Ню Йорк: Как двойка проби охраната на "Емпайър Стейт Билдинг" (ВИДЕО)
Бурята в столицата повали дървета, екипи разчистват щетите (СНИМКИ)
Рецепта от тефтера на баба: Патладжани на фурна
БФС с новина за Гонзо
Проблем в Разград: Лудогорец не може да си намери треньор
ЦСКА го изгони два пъти, а сега Ел Маестро поема гранд
Национал се завръща! Левски получава важно подсилване
ЦСКА си връща основен защитник
Бонус за ЦСКА! Съперникът в Европа сменя №1 преди мача
Ето кой печели в играта за филма „Миньони & чудовища“
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
Жегата влошава разширените вени – как да се предпазите
3 китайски зодии, които ще са късметлии през юли
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
25 богати на вода храни за добра хидратация през лятото
Министерският съвет предлага линията на бедност за 2027 г. да бъде увеличена на 443 евро
Шофьорът от катастрофата с две загинали деца иска по-лека мярка
Жълт код за интензивни валежи и гръмотевици в цялата страна
Един район във Варна е без вода днес
Без ток във Варна на 2 юли 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (2 юли)
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
В Австралия откриха най-бързия паяк в света, който може да настигне бягащ човек