България взема позиция за прекратяване на договора с Pfizer-Biontech за доставка на ваксини срещу COVID-19. Това заяви служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев на пресконференция в Министерския съвет, предаде БГНЕС.
"Или другият вариант е да се спазят желанията на държавите-членки за необходими количества, които да бъдат конкретно заявявани от определена държава за количеството, което й е необходимо, с конкретен срок на годност и плащането да се извършва след заявяването, а не както беше досега – уточняване по брой население на държавата", заяви министър Меджидиев.
Той подчерта, че България е категорична в тази позиция, като уточни, че тя е подкрепена и от полския министър на здравеопазването.
"Новината ни от последните един, два дни е, че и други държави-членки на базата на първата реакция на България подкрепиха позицията и се оформят около 6–7 държави, които ще заемат една и съща позиция на заседанието в Брюксел", съобщи здравният министър и добави, че страната ни няма нужда от повече ваксини.
"Нашето становище беше, че доставката на ваксини, принудата на държавите да закупуват такива големи количества, които да бъдат съответно унищожавани след това, е изключително безотговорна и не е имиджова нито за България, нито за ЕК, нито за ЕС", отбеляза той.
Меджидиев съобщи още, че за 2022 г. България е унищожила над 2 милиона дози ваксини, "благодарение на това, че преди година и половина е взето решение по брой население да бъдат определяни квотите", вследствие на което са доставяни огромни количества ваксини, чиито срок на годност е изтекъл.
"Ние няма да допуснем повече доставка на повече ваксини и заплащане на нови дози", категоричен е той.
"Този договор е взет като решение на 5 държави, в което ние не сме участвали, но ние твърдо сме потвърдили и на заседание на борда на ЕК, че не сме съгласни с това нещо. Въпросът е колко се чуваше нашият глас. Този път заставаме много ясно на позиция. Аз бях първият министър, който първи застана на тази позиция и продължаваме да я отстояваме. Радвам се, че този път вече започват да ни чуват", заяви Меджидиев и определи като грешна позицията, че България е малка държава, напротив – България е силна държава и трябва да се мисли за населението, както и да се защитават държавните интереси.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
AI излиза от софтуера и започва да решава реални проблеми
Седемгодишните облигации на "Старком Холдинг" ще се търгуват на EuroBridge от 17 август
Тръмп защити балната си зала, представяйки я за част от военен комплекс
Европа е много по-силна в изкуствения интелект, отколкото повечето хора си мислят
Обещаните от британския премиер социални жилища може да подкрепят имотния пазар
Симеон Белорешки: Батериите подготвиха България, но идва тестът с АЕЦ „Козлодуй“
Доходите на политиците: Радев е декларирал сериозна сума и "Шкода"-та
Верижна катастрофа затвори пътя Пазарджик - Пловдив
Григор Димитров отпадна в Синсинати още в първия кръг
"Справедлива стойност", но за кого? Производители предупреждават за тежка криза
Чиро Имобиле окачи бутонките на пирона (ВИДЕО)
Жалко! Гришо се срина в края срещу аржентинец и изхвърча от любим турнир
Стилияна Николова е втора след първите 3 ротации на Световното
Фратрия тресна Берое и се изравни с лидера Етър ВТ
Наш национал отпадна на крачка от финал в Мутенц
Преди битката с Ман Сити: Артета засипа със суперлативи играчите на Арсенал
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Дневен хороскоп за 15 август, събота
5 поверия за Голяма Богородица
Високопротеинова пилешка зеленчукова супа
5 важни традиции за Голяма Богородица
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика