Кремъл заяви, че военната операция срещу Украйна ще продължи толкова дълго, колкото е необходимо, в зависимост от нейните „резултати“ и нейната „целесъобразност“, предаде Франс прес.
Говорителят на руския президент Дмитрий Песков каза също пред журналисти, че Москва има за цел да наложи „неутрален статут“ на Украйна, нейната демилитаризация и елиминирането на „нацистите“, каквито според него има в страната.
„Продължителността (на операцията) ще се определя от нейните резултати и нейната целесъобразност. Тя ще бъде определена от главнокомандващия“ въоръжените сили, президента Владимир Путин, каза Песков.Той добави, че руснаците подкрепят военните действия на страната си.
Говорителят увери, че Москва не се опитва да извърши "окупация" на Украйна и че бъдещето остава "въпрос на избор на украинския народ".
„В идеалния случай Украйна трябва да бъде освободена и прочистена от нацистите“, каза говорителят на Кремъл.
Москва обвинява прозападните власти в Киев, че са организирали "геноцид" над рускоезичното население в източните части с помощта на военни части, близки до крайнодесните движения в страната.
Говорителят на Кремъл обаче не отговори на въпроса дали Москва смята украинския президент Владимир Зеленски за „нацист“.
Според него решението за нападение на Украйна е "продиктувано от загриженост за бъдещето" на Русия, която седмици наред настоява пред Запада да обещае, че Киев никога няма да се присъедини към НАТО.
Говорителят спомена като цел на операцията „неутрализацията на военния потенциал“ на Украйна, която „наскоро беше силно укрепен, включително благодарение на дейността на чужди държави“.
Песков увери също, че Москва е готова да обсъди своите искания с украинските лидери, ако те са "готови да говорят за това".
Все пак според него Кремъл е "очаквал", че на руските пазари ще имат "емоционална реакция" на офанзивата срещу Украйна. „За да бъде този емоционален период възможно най-кратък, бяха взети всички необходими мерки“, каза той, макар че Московската фондова борса и рублата се сринаха в днес.
Говорителят също така смята, че "страна като Русия" не може да се окаже изолирана на международната сцена, въпреки западните заплахи.
"Разбира се, че може да имаме проблеми с редица държави. Но ние сме имали проблеми с тези държави преди", каза той.
Песков не уточни до какви граници е поставена задача да стигнат руските войски, подкрепящи двата отцепили се региона в Източна Украйна, предаде ТАСС. "Не мога да ви давам такава информация, поради военни, технологични и други съображения, свързани с тази операция. Все пак в този случай пръв и единствен първоизточник трябва да бъдат нашите военни, нашето министерство на отбраната", отбеляза говорителят на Кремъл.
Попитан дали операцията ще се ограничи до границите на т.нар. Донецка и Луганска народни републики Песков каза: "На въпросите ви трябва да отговорят военните". Той пренасочи към военните също въпроса за това участва ли по някакъв начин в тази операция Беларус. "Същността на операцията не ни позволява да коментираме това", отбеляза говорителят.
/БТА/

Wall Street започва възходящо април поради надеждите за скорошен край на войната в Иран
Германия спира бензиностанциите да повишават цените повече от веднъж на ден
Учен: Икономиката се движи с много бавна скорост и не се очаква промяна в тренда
Кадър на деня за 1 април
SpaceX е подала тайно документи за очакваното най-голямо IPO в историята
Петър Велев: Войната в Залива затруднява логистиката Индия-ЕС и застрашава доставки
Поверия и забрани за празника на 2 април
Времето в четвъртък: Вадете чадърите - чака ни дъжд и студ
Хороскоп за 2 април: Няколко зодии се радват на успехи
Рецепта за диетично печено пиле с броколи и лимон
Рецепта за лучник с коприва
Милиони потичат към „Герена“! Топ грандове и богаташи на опашка за най-скъпия в Левски
Браво! Четири българки влязоха в Топ 32 на Световното
Шампионка от Уимбълдън роди близнаци + СНИМКИ
Спортът по телевизията днес, 2 април
Дончич се нареди до Въздушния Джордън след магическия март
Италианци напират за родна националка
„История на българския народ“ от Петър Мутафчиев
Пролетна салата със зеленчуци, месо на скара и билков дресинг
Какво се случва с тялото ви, когато пиете редовно чай от хибискус
Нумерологична прогноза за 2 април
Таро карта за 2 април, четвъртък
Дневен хороскоп за 2 април, четвъртък
Ръстът на цените в ресторантите и кафенетата достига близо 110% за последните 10 години
Помощта трябва да е поне по 100 евро на човек, за да може да компенсира покачването на цените
Кой е написал Тората? Науката оспорва традиционния автор Моисей
Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България
НАП: Необосновано покачване на цените при 10% от хранителните магазини и 15% от заведенията
Цените на петрола и газа няма да се нормализират веднага, дори ако войната с Иран приключи
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето