"Путин мрази Европа и нашите ценности. Той ни иска мъртви, а ние искаме да живеем", подчерта петият президент на Украйна (2014-2019) пред Нова тв.
По думите му, Украйна никога няма да постигне компромис с него. Според него, руският президент иска народа му мъртъв. "Защитавайки Украйна сега, ние защитаваме Европа и България", обяви предшественика на Володимир Зеленски.
В момента Порошенко, който е международно признат бизнесмен, наричан "Шоколаденият крал" и един от най-състоятелните украинци, помага с организирането на защитата на Киев. Мотивацията му е като на всички украинци.
Той коментира и отношенията си със Зеленски. Преди войната е бил лидер на опозицията, но сега всички са се обединили срещу ощ враг. "И неговото име е Путин" категоричен бе Петро Порошенко.
По думите му общо над 2000 души са били убити в четири предградия на Киев. "А случващото се в момента в Мариупол, където кметът каза, че над 15000 души са били убити – цивилни, деца, жени. Изнасилвани, убивани, измъчвани. Това са престъпления срещу човечеството, геноцид на украинския народ. Руснаците ни убиват само защото искат да ни накарат да си тръгнем, искат да ни убиват просто, защото сме украинци. Искат да изтрият страната ни от картата на света. Той не признава правото ни на живот, на съществуване. При тази ситуация е изключително важно да бъдем единни, да останем заедно, за да спрем Путин и да го изхвърлим от украинската територия", категоричен е той.
На въпрос защо Украйна не успя да се справи с Минските споразумения и напреженията в Донецк и Луганск през годините Порошенко отговори: "Първо, както казахте и искам българските зрители да го чуят: днес бележим 48 дни от една 8-годишна война, започнала още преди векове. Украйна плаща скъпо за тази война. Путин ни нападна без причина, без основание – и в Крим, и в Донбас. Споменахте Минските споразумения – гордея се, че играят важна роля във възпирането на Путин и ни дадоха възможност с екипа ми да завършим изграждането на армията ни. Гордея се, че създадохме такава армия, която успя да спре Путин. Ние осигурихме армия, основана на стандартите на НАТО. Путин все още разполага с армия по стандартите на Съветския съюз. Сега, в сблъсъка, показахме какво означава да бъдеш украински войник в украинските въоръжени сили и как успяхме да ги спрем. Много се гордея, че през 2014-2015 г. освободихме 2/3 от окупирания Донбас, докато бях върховен главнокомандващ на украинските въоръжени сили. Тогава спряхме руските войски, прогонихме ги от Северодонецк, Лисичанск, Мариупол, Константиновка, Краматорск – цялата територия на Донбас. А сега напада отново. Уверен съм, че Украйна няма да се предаде, ние украинците никога няма да се откажем и победата несъмнено ще бъде наша. Истината е с нас, Бог е с нас, вие и целият свят сте с нас".
Той коментира и санкциите, наложени на Русия от международната общност и усилията на ЕС, НАТО и САЩ да помогнат на Украйна.
"Първо да разграничим ЕС, САЩ и НАТО. Какво очакваме от ЕС и САЩ? Планът ми включва 5 неща. Първо, процедурата заем-наем. Гордея се, че инициативата ми, публикувана преди месец в изявлението на европейските и американски лидери, ги е накарало да приемат Закона за заем-наем за всичко – от храна до въоръжение. Второ, затварянето на въздушното пространство с изтребители и ПВО системи. Трето, идеята за втори фронт – всичко, освен войници. Трябват ни санкции, ембарго, всеки ден нови санкции, за да спрем Путин. Предният ден са извършвани престъпни деяния в Буча – санкции. Онзи ден – трагедията, при която бяха убити цивилни по време на евакуация в Краматорск – санкции. Днес – използвани са химически оръжия в Мариупол – санкции. Това е "вторият фронт". Четвърто, плана "Маршал". Много се гордея, че Урсула фон дер Лайен именно тук обяви намерението за плана "Маршал" с участието на ЕС, САЩ и целия свят, на Г7, да ни помогнат да възстановим Украйна след войната. Пето, статута на кандидат за бъдещо членство на Украйна в ЕС, което да се случи през 2022 г.", подчерта той.
Според него Украйна се нуждае от НАТО от три неща: оръжия, оръжия и пак оръжия. Порошенко не вярва Путин да започне ядрена война. "Украйна би била много силна мотивация за самоунищожението на Путин, защото той се надява да оцелее, а това би бил неговият край. Затова съм сигурен, че няма да се случи. Друго изискване на Путин, което той публично отправи, не друг, а той лично, в ултиматума си към НАТО каза, че НАТО трябва да се върне към границите си от 1997 г. За България и Румъния това означава вие да не бъдете членки на НАТО, да отпратите всички войски на НАТО от територията си, да бъдете демилитаризирани, точно както Путин иска от нас. Трябва да унищожите армията си. Кажете го на правителството си. Така гледа Путин на европейската сигурност, на България. Затова е в интерес на България да ни предостави старите съветски танкове, бронетранспортьори, изтребители, за нашите герои – пилоти, ръководители на ПВО системи и танкисти – да спрат Путин и да не му позволят да се разпространи към България. И още нещо, тези, които се съмняват дали да подкрепят и помогнат на Украйна не само хуманитарно, а и военно – каня тези политици в Киев. Сега е много по-сигурно, отколкото преди 2-3 седмици, още тогава бяхме тук с екипа ми. Заедно да се разходим до Буча и със собствени очи да видите местата, където стотици украинци в малко градче са били избити от руски варвари. И тези, които имат някакви надежди за руския свят, за руските "братушки" да видят какво остава след руската окупация. Затова никой няма съмнения, че трябва да се изправим заедно, да спрем Русия, така че да опазим българската територия от Путин и войските му в тази ситуация".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Все повече централни банкери във Фед са отворени за повишаване на лихвите
Бари Бранд: Технологичната икономика отваря нова страница между българския и британския бизнес
Лингорски: Аутомотив индустрията има ключова роля в икономиката
Георги Дучев: "Евровизия" ще бъде по-голям тест за страната ни от домакинството на Giro d’Italia
Европа отчита най-силните печалби за последните три години, но предстоят трудности
OpenAI може да подаде тайно документи за IPO още в петък
Христо Янев: Изминахме тежък път, но направихме феновете горди
Душан Косич след финала: Щастлив съм от играта, но разочарован от края
Късна емисия
Рецепта за пържени филийки с канела
Късна емисия
"Червена" България ликува след драма с дузпи! ЦСКА грабна Купата + ГАЛЕРИЯ
Шеф на ЦСКА постави огромни цели и обеща звездна селекция за Европа
Вижте радостта на ЦСКА в снимки
Локо Пд детронира шампиона
Душан Косич: Съжалявам
Левски и ЦСКА излизат в битка за трофей!
Важно поверие за Спасовден: Който не празнува, няма да се спаси
Таро карти за юни за всяка зодия
Дневен хороскоп за 21 май, четвъртък
Психотерапевтът Милица Бельовска: Тийнейджърите не искат лекции, а разбиране
Поверия за празника на св. св. Константин и Елена
Филмовият проект „Дълговете на инспектора“ на Теодора Маркова спечели награда в Кан
След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Как се промени светът след последната титла на Арсенал през 2004 година
Гледайте на живо: SpaceX изстрелва новата си мегаракета Starship V3 на 21 май
Откриха нов вид „усмихнат“ паяк в Хималаите
Разгадана е мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара