Във вторник руският президент Владимир Путин каза на регионалните власти да се справят с горските пожари в Сибир и заяви, че не може да се повтори миналогодишният пожарен сезон, който е най-лошият в историята.
В онлайн среща, показана по държавната телевизия, Путин заяви, че пожарите нанасят значителни материални щети и представляват заплаха за живота, околната среда и икономиката.
Путин заяви: "Не можем да допуснем повторение на ситуацията от миналата година, когато горските пожари бяха най-продължителните и интензивни през последните години", предаде "Ройтерс".
Изпълняващият длъжността министър на извънредните ситуации Александър Чуприян заяви пред Путин, че от началото на годината са възникнали 4000 горски пожара на площ от 270 000 хектара - площ, по-голяма от тази на Люксембург.
Пожароопасният сезон през 2021 г. е бил най-големият в историята на Русия, като са унищожени 18,8 млн. хектара гори, по данни на "Грийнпийс" - Русия.От Грийнпийс заявиха, че към края на април горските пожари са били по-разпространени, отколкото в същия момент на миналата година, въпреки че са били под средното ниво за последните години.
Алексей Ярошенко, ръководител на програмата за горите в "Грийнпийс" - Русия, заяви, че много неща зависят от времето през лятото, но има вероятност Русия да преживее още един исторически голям пожароопасен сезон.
Ярошенко заяви: "Нищо не се е променило от миналата година. Засега е вероятно да станем свидетели на още един голям пожароопасен сезон."
Чуприян заяви, че през изминалата седмица в пожари са загинали 16 души. Най-малко осем души загинаха в Сибир в събота, когато пожари обхванаха стотици сгради в няколко села, а силните ветрове възпрепятстваха усилията за потушаване на пламъците.
През последните сезони горските пожари в Русия стават все по-интензивни, за което допринасят необичайно високите температури в Сибир, предизвикани от изменението на климата. Всяка година те изхвърлят в атмосферата милиони тонове въглерод и други замърсители.
Природозащитниците се опасяват, че пожарите и горещото време могат да размразят сибирската вечна замръзналост и торфищата, като освободят още повече въглерод, който отдавна се съхранява в замръзналата тундра.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
"Олимпиакос" и Везенков надиграха "Панатинайкос" в битката за върха
Радев: Споразумението с Украйна рискува националната сигурност на България
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Германия тотално надигра Гана, но спечели трудно в края
ВИДЕО: Яник Синер – Иржи Лехечка
Стилияна Николова: Конкуренцията със сигурност не спи
Обявиха важна новина за Левски
България спечели първи трофей от половин век
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята