Руският външен министър Сергей Лавров определи днес като "безпрецедентна" стъпката на три източноевропейски държави да затворят въздушното си пространство за неговия самолет, който трябваше за излети за Сърбия, и добави, че все още не е получил обяснение за тяхното решение, предаде Ройтерс.
На пресконференция той разкритикува тази мярка като "скандална".Министърът каза, че вместо това ще покани сръбския си колега да го посети в Москва и добави: "Главното е, че никой не е способен да разруши отношенията ни със Сърбия".
Съседните на Сърбия държави - България, Република Северна Македония и Черна гора затвориха въздушното си пространство за правителствения самолет, с който днес руският първи дипломат трябваше да отпътува за Белград.
Кремъл определи решението им като враждебен акт.
"Ако визита на руски външен министър в Сърбия се възприема на Запад като нещо доближаващо се до заплаха в глобален мащаб, тогава нещата на Запад изглежда не вървят на добре", каза пред журналисти Лавров, цитиран от ТАСС.
"В общи линии това, което се случи, е лишаване на суверенна държава от правото ѝ да провежда външна политика. Блокирана е международната дейност на Сърбия, най-малкото в този момент в отношенията ѝ с Русия", посочи руският външен министър.
"Високо ценим смелата позиция на Сърбия в тази връзка и лично на президента Александър Вучич, който подчертава, че няма да заема антируска позиция, но Европейският съюз иска именно това", каза Лавров.
"Снощи и тази сутрин постъпиха много въпроси на медии за нашата реакция на безпрецедентните решения, които взеха някои държави членки на НАТО - решения, които възпрепятстваха визитата на министъра на външните работи на Русия в Сърбия. Случи се нещо безпрецедентно и разбирам интереса, който проявявате към нашата оценка на тези възмутителни действия", посочи пред журналисти руският първи дипломат.
"Тук няма да шикалкавя. Това е още една нагледна и поучителна демонстрация на това, доколко НАТО и ЕС могат да стигнат до задействане на най-долнопробни начини за въздействие върху онези, които се ръководят от националните си интереси и не са готови да жертват принципите си, достойнството си в името на същите тези правила, които Западът натрапва вместо международното право", посочи Лавров.
Вътрешният министър на Сърбия Александър Вулин каза, че изпитва дълбоко съжаление за "възпрепятстването" на визитата на Лавров, когото описа като голям и доказан приятел на Сърбия".
/БТА/

Общо 7 акционери са поискали от мажоритаря на "Арома" да изкупи акциите им
ООН: Страните от арабския свят може да изгубят 200 млрд. долара заради войната в Иран
Русия изгуби 1 млрд. долара от търговията с петрол заради украинските дронове
Печалбата на банките у нас нарасна с 8% към края на февруари до 242 млн. евро
Кадър на деня за 31 март
Европейските индекси изпратиха най-лошия си месец от 2022 г. насам
Войната в Близкия изток: Между обещанията на Тръмп и реалността
Зърнопроизводителите готови за протести, искат спешни мерки
Даниела Везиева: В ситуация на криза сме и трябват бързи мерки
Ангел Найденов: Решението за споразумението с Украйна е необосновано и неоправдано
Избори 2026: Как протича организацията за вота на 19 април
Централна емисия
Задава се голяма драма с Лукаку
Мони Николов и Локомотив на ½-финал в Русия
Сашо Димитров се сопна
Любо Пенев: Грижа се за себе си и се чувствам чудесно
Официално! Тотнъм има нов мениджър с любопитна клауза в договора
Официално: Българин е новият треньор на Гьозтепе
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Програмата на Театър „София“ за месец април
Кои са звездите в турския хитов сериал „Игра на съдбата“
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Вълк ухапа жена в търговски район на Хамбург
Джон Сина се завръща в кеча
Какво време ни очаква в сряда?
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда