Над 1000 руснаци бяха арестувани на протестите срещу мобилизацията, обявена от руския президент Владимир Путин, пише в. "Ню Йорк таймс", като отбелязва, че протестите са на практика криминализирани в Русия.
Недоволството в страната се подхранва не само от мобилизацията, а и от извършената размяна на военнопленници, която вбеси поддръжниците на войната в Украйна, отбелязва в. "Вашингтон пост".
Протестите срещу мобилизацията вчера и завчера, на които бяха арестувани на 1300 души, станаха най-голямата проява на общественото недоволство от началото на руското нашествие на 24 февруари.Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче заяви, че съобщенията за препълнени полети и опашки за напускане на Русия са "преувеличени".
Признак на недоволството беше подпалването на административна сграда в Толиати, отбелязва американското издание. В комбинация с недоволството на крайнодесните привърженици на военните действия, които осъждат освобождаването на командири на украинския батальон "Азов" при извършената размяна на пленници, Путин е изправен пред най-тежката криза от началото на нашествието.
Притиснат от икономическите санкции и военните неуспехи, Путин взема все по-опасни решения, които може да настроят руската общественост срещу военните действия.
Русия отдавна определя членовете на батальона Азов като "нацисти", но те бяха разменени за десетки задържани руснаци, включително близкия до Путин Виктор Медведчук. Твърдолинейните националисти определиха размяната като "предателство", отбелязва в. "Вашингтон пост".
Украинският президент Володимир Зеленски призова руснаците да протестират срещу мобилизацията и изпращането на фронта в неговата страна. Според Москва 10 000 доброволци вече са поискали да бъдат мобилизирани, пише френският в. "Монд".
"55 000 руски войници бяха убити в тази война през последните месеци", заяви Зеленски в обръщението си към руснаците, произнесено на руски. "Искате ли още? Не? Тогава протестирайте! Борете се! Избягайте! Или се предайте" на украинската армия, призова той. "Това са вариантите ви за оцеляване", добави украинският президент, като обвини руснаците за мълчанието им пред лицето на извършваните от руската армия престъпления, чиито жертви са украинците.
Зеленски предупреди също, че Москва ще иска да свика под знамената "до един милион души", въпреки че властите говорят за мобилизацията на 300 000 резервисти.
Дългоочакваната лична среща в Съвета за сигурност на ООН премина като диалог между глухи, отбелязва френският в. "Паризиен".
Ръководителите на западната и руската дипломация си размениха обвинения във връзка с действията си в Украйна, без наистина да се изслушват. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова международната общност да потърси отговорност от руския президент Владимир Путин. Руският външен министър Сергей Лавров не седна на една маса с другите министри, за да изслуша изказванията им, отхвърли западните обвинения и осъди "безнаказаността" на Киев, "под опеката" на Лондон, Париж и Вашингтон.
Търпението към Путин може да се изчерпва и сред приятелски настроените страни, отбелязва британският в. "Гардиън". Турция, Индия и Китай реагираха хладно на обявените референдуми в окупираните от Русия украински територии.
Анкара порица едностранното организиране на референдумите, заявявайки, че те "няма да бъдат признати от международната общност" и изрази подкрепа за териториалната цялост на Украйна. Индия предприе малки стъпки в посока отдръпване от неутралната си позиция. Китай може би все още смята, че съюзът с Москва е необходим срещу Вашингтон, но изявленията на китайското външно министерство не показваха подкрепа за действията на Кремъл, пише британското издание.
В същото време подготвяният от ЕС нов пакет от санкции срещу Москва може да включва ограничения в сферата на информационните технологии, киберсигурността и цените на петрола, пише британският "Файненшъл таймс".
/БТА/

Wall Street започва възходящо април поради надеждите за скорошен край на войната в Иран
Германия спира бензиностанциите да повишават цените повече от веднъж на ден
Учен: Икономиката се движи с много бавна скорост и не се очаква промяна в тренда
Кадър на деня за 1 април
SpaceX е подала тайно документи за очакваното най-голямо IPO в историята
Петър Велев: Войната в Залива затруднява логистиката Индия-ЕС и застрашава доставки
Рецепта за лучник с коприва
Късна емисия
Трудностите приключват за 4 китайски зодии на 2 април
Лош вечерен навик съсипва съня ни
Иран извърши най-мащабната ракетна атака срещу Израел
По-близо ли е мирът в Украйна: Зеленски проведе "положителен" разговор със САЩ
Дончич се нареди до Въздушния Джордън след магическия март
Италианци напират за родна националка
Бивш шеф на Милан с тежко признание за италианския футбол
Левски трябва да бъде еталон за всички клубове в България
Огромен обрат в българската борба!
Япония настръхна срещу Уанда Нара + СНИМКИ
Таро карта за 2 април, четвъртък
Дневен хороскоп за 2 април, четвъртък
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Цветни маникюри за Цветница
5 забележителни черти на родените през април
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Ръстът на цените в ресторантите и кафенетата достига близо 110% за последните 10 години
Помощта трябва да е поне по 100 евро на човек, за да може да компенсира покачването на цените
Кой е написал Тората? Науката оспорва традиционния автор Моисей
Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България
НАП: Необосновано покачване на цените при 10% от хранителните магазини и 15% от заведенията
Цените на петрола и газа няма да се нормализират веднага, дори ако войната с Иран приключи
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита