Медиите в Русия и Украйна коментират експлозията на Кримския мост.
"По всичко личи", че експлозивът, пристигнал първоначално по море от България в Грузия, е бил скрит по някакъв начин в превозвани от взривения ТИР рула с фолио. "И то така, че да не го хваща рентгенът (при проверки). И това е било направено в България. Значи в организирането на турористичния акт, освен Украйна, може да са участвали и чуждестранни спецслужби", твърди "Комсомолская правда", без да посочи източника на информацията си. Но припомня изявление на шефа на руското следствие Александър Бастрикин, че камионът е минал по маршрут, включващ България.Руският електронен в. "Лента" публикува коментари на московски парламентаристи. Олег Морозов, депутат от партията на властта "Единна Русия", заявил, че взривът не е само предизвикателство, а обявяване на война без правила, като апелирал за "адекватен" отговор от страна на Кремъл. Сенаторът Александър Башкин допуснал, че зад "извънредното произшествие" може би стои не само Украйна, но и Западът; той бил убеден, че руските силови структури ще дадат "адекватен, осъзнат и може би асиметричен отговор" на "дръзкия удар".
Все още няма окончателна оценка на щетите от инцидента, при който по първоначални данни на руското следствие са загинали трима души, пише "Росийская газета".
Според РИА Новости Общоруският съюз на застрахователите предварително е оценил щетите на 200 до 500 милиона рубли. Изграждането на моста струваше десеторно повече - около 230 милиарда рубли. А значението му за икономиката на Русия е неизмеримо по-голямо, се казва в текста.
Кримският мост бе сред най-мащабните строежи в историята на днешна Русия; той е сред символите и на путинското управление като цяло, и на т. нар. присъединяване на Крим през 2014 г. В пиар акции около строежа участваха много руски поп звезди и видни пропагандатори, напомня руският опозиционен сайт "Медуза".
Властите гледаха максимално сериозно на охраната на моста, пише изданието и подробно описва мерките за целта, вземани от Росгвардия (вътрешните войски) и други ведомства: видеонаблюдение, държани в готовност сили за бързо реагиране, катери с картечници, гранатомети и ракетни комплекси, брегови противокорабни ракети и крилати ракети, сателити за наблюдение, разузнавателни самолети, зенитна артилерия и ракети, радари, подводни сензори и постоянно дежурящи водолази, звукови "капани" за диверсанти и дори специално обучени делфини.
По изчисления на Би Би Си само през 2022 г. охраната на моста е коствала на руския бюджет 700 милиона рубли, още 618 милиона са били похарчени за съответните технически системи и приблизително същата сума е била изразходвана отделно за охрана на жп линиите по съоръжението.
След експлозията Владимир Путин възложи охраната на моста и съпътстващата инфраструктура на Федералната служба за сигурност. Още преди това, след като Русия нахлу през февруари в Украйна, представители на Киев неведнъж признаваха, че мостът се охранява добре и украинските въоръжени сили нямат възможност да нанесат удар по него, допълва "Медуза".
Зам.-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев намери сили да коментира съботната експлозия на Кримския мост едва денонощие след това. Риториката на експрезидента обаче не бе толкова твърда, както преди инцидента на незаконно построения обект, отбелязва украинското издание "Обозревател".
Медведев заяви, че поръчител и изпълнител е Украйна. Той нарече взрива "терористичен акт и диверсия на криминалния киевски режим" и добави: "Отговорът на Русия на това престъпление може да е само пряко унищожение на терористите".
Още през лятото т. нар. резервен президент на Русия говореше, че окупираният украински Крим е застрашен, и заплаши със Страшен съд не само Украйна, но и страните от НАТО. А заради исканите от гаранции за сигурност за Украйна даже заплаши международната общност с Трета световна война. Но след взрива на Кримския мост Медведев неочаквано притихна. Същото объркване се четеше и по лицето на кремълския престъпник Владимир Путин, също коментирал ситуацията с моста едва след денонощие, посочва сайтът.
"Обозревател" цитира американски експерти, според които експлозията може да тласне руския диктатор Путин към стратегическо решение относно окупирана Южна Украйна. Путин има в случая два варианта - да се изтегли от Херсонска област или да хвърли там нови резерви, но и двата са губещи, обобщава изданието.
Киевският портал "Кореспондент" помества пояснение на украинския президентски съветник Михайло Подоляк, нарекъл вчера изявлението на Путин за Кримския мост твърде цинично дори за Русия.
"Путин обвинява Украйна в тероризъм? Това изглежда прекалено цинично дори за Русия. Не са минали и 24 часа, откакто руски самолети пуснаха 12 ракети по жилищен квартал в Запорожие, убиха 13 души и раниха над 50. Не, тук има само една държава терорист", написа Подоляк в Туитър и добави, че цял свят знае коя е тя, информира "Кореспондент".
При руска атака срещу Запорожие в събота са били нанесени удари по жилищни сгради, при които са загинали най-малко 17 души, заяви вчера високопоставен служител от украинския град, цитиран от Асошиейтед прес.
Взривяването и частичното разрушаване на Кримския мост "със сигурност са едно от най-големите унижения" за Путин, особено защото това се случи на другия ден след неговата 70-а годишнина. Това е "сериозен удар по престижа на Русия и личния престиж на Путин", цитира украинското издание "Цензор" коментар на американския военен аналитик Седрик Лейтън, говорил пред Си Ен Ен.
Вчера започна масово бягство на руснаци от анексирания Крим. На изхода от полуострова се образува огромна опашка от коли, тъй като повреденият Кримски мост може да пропуска малки количества автомобили, съобщава на сайта си украинската телевизия "ТСН", цитирана от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Акционерите на „Трейс Груп Холд“ са гласували обратно изкупуване при ценови диапазон 2-10 евро
БНБ вдигна нивото на антицикличния буфер на 2,5% през второто тримесечие на 2027 г.
Как да декларираме печалби от акции без счетоводител? Ръководство за автоматизация с AutoTax.bg
Фирмите у нас вече могат да измерят организационната си ефективност чрез нов индекс
Свободните работни места в САЩ намаляват, наемането на служители се забавя
Какво се случва с тръбния петрол от Саудитска Арабия?
Министерството на правосъдието предложи нов механизъм за разследване на главния прокурор
Войната в Близкия изток засяга българския туризъм - предлагат пакет от мерки
Емил Дечев: Сигналите за изборни нарушения са скочили многократно спрямо 2024 г.
"Туин Пийкс", корупция и етика: С какви мотиви Янкулов иска оставката на Сарафов?
Централна прогноза
Шиникова крачи към трофей в Шарм Ел Шейх
Роналдо коли и беси в Ал-Насър, взима звезда на Ман Юнайтед
Изгонен от Левски изригна: Феновете биеха играчи на "Герена"
ЦСКА готви нова звездна селекция
И Гонзо почете Боби Михайлов
Тотнъм си избра нов мениджър
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Програмата на Театър „София“ за месец април
Кои са звездите в турския хитов сериал „Игра на съдбата“
Вълк ухапа жена в търговски район на Хамбург
Джон Сина се завръща в кеча
Какво време ни очаква в сряда?
Приятели и колеги изпратиха в пенсия съдебен секретар с близо 40-годишен стаж
Тази вечер: Снимат сериал в центъра на Варна
Съюза на пенсионерите във Варна отчете дейността си за 2025 г.
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда