По никакъв начин не мога да приема, и ние като държава, обвиненията на г-жа Захарова, че София носи пълна отговорност за удължаването на ескалацията на конфликта в Украйна. Отговорност за тази война има само и единствено Русия. Това заяви заместник- министърът на външните работи и говорител на Министерството на външните работи(МВнР) Костадин Коджабашев на брифинг във ведомството.
Изказването му е в отговор на журналистически въпрос относно изявлението на говорителя на руското министерство на външните работи Мария Захарова. Вчера Захарова каза на брифинг, че "Русия разглежда решението на България да предостави военна помощ на Украйна като пореден неприятелски акт, който ще доведе до по-нататъшно влошаване на двустранните отношения".По думите на Коджабашев не е проява на добър тон да се коментират решенията на парламента ни от представители на чужда държава.
По отношение на вчерашното изявление на Захарова, мога да отбележа, че то напълно се вписва в пропагандната риторика на Руската федерация, и в този смисъл не представлява абсолютно никаква изненада със своите послания, заяви той.
Коджабашев припомни и думите на Захарова, че двустранните ни отношения са в най-ниска фаза и заяви, че изказването ѝ допълнително ескалира ситуацията. Двустранните отношение в действителност са в най-ниската си фаза. По същество сътрудничеството е прекратено, но това се дължи на започната война от Русия, която е в нарушение на Устава на ООН, на международното право и застрашава сигурността не само в региона, не само в Европа, а и на целия свят, допълни Коджабашев, цитиран от БТА.
Той изрази категоричност и заяви, че позицията на България по отношение на конфликта в Украйна остава в подкрепа на Украйна. Кой е агресор и кой е жертва в тази война е безспорно, изтъкна той.
Коджабашев припомни още, че България многократно е участвала в призивите Москва да прекрати непредизвиканата си война, да изтегли войските и въоръжените си извън държавно признатите граници на Украйна.

Украйна обяви "логистичен локдаун" в окупираните територии, Русия се нуждае от още войници
Анатомия на пазарната подмяна: Как тръжните манипулации изкривяват икономическия ред в България
Войната с Иран оставя в миналото изобилните инвестиции от страните от Персийския залив
Украйна има около шест месеца, за да отнеме инициативата на Русия на бойното поле
Индексите в САЩ затвориха с малки повишения в сряда заради несигурността около Иран
На какво се дължи високата доходност на ДЦК?
Животът става много по-лесен за 4 китайски зодии от 29 май
Църковен празник на 28 май и поверия според народните вярвания
Георги Костадинов в Кипър: Никой не вярваше в титлата на Левски
Ще се раздели ли ЦСКА отново скоропостижно с Христо Янев
Левски изпуска една от големите си трансферни цели
Майкон потвърди – напуска Левски
ЦСКА се разделя с цел на Левски
Още една раздяла в шампиона Левски
Нумерологична прогноза за 28 май
Силни поверия за Черешова задушница
Задължителни ястия за Черешова или Спасовска задушница
Таро карта за 28 май, четвъртък
Дневен хороскоп за 28 май, четвъртък
Лесен кекс за Черешова задушница (рецепта)
Жалбите срещу ценовите нарушения скочиха с 300%
Любовен хороскоп - какво вещаят звездите?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 28 май
Днес ще има краткотрайни валежи с гръмотевици
Хибридите остават най-търсените коли в Европа
НАСА откри нов материал с потенциал за бъдещи лунни мисии
ЕКА избра две нови „Скаут“ мисии за изследване на горите и земната атмосфера
Firefly Aerospace спечели договор за 75 млн. долара: Ще достави дронове на Луната
Redwire достави на ЕКА прототип на роботизирана ръка за лунния модул Argonaut
Ще има ли геомагнитни бури до края на май: Прогноза за космическото време
НАСА планира изграждането на лунна база с размерите на град