Рускинята Ирина Дмитриева окончателно осъди Държавната агенция за бежанците (ДАБ) заради отказ да ѝ предостави убежище.
Върховният административен съд (ВАС) потвърждава решението на първата инстанция, че ДАБ следва да се произнесе отново за бежанския статут на Димитриева и нейната дъщеря Марфа, съобщава "Сега".
ВАС повтаря мотивите на Административния съд в София, че агенцията за бежанците се е произнесла при нарушение на административно-производствените правила. Без основателна причина ДАБ е разделила молбата на майката от тази на 14-годишната ѝ дъщеря, въпреки че тя се представлява от своя родител. В тази връзка следва да се отбележи, че малолетното до скоро лице няма собствена бежанска история, а е неразривно свързана с тази на майка си, която изрично декларирала, че част от проблемите за връщането ѝ в Русия са свързани именно с дъщеря ѝ и вероятността да ѝ бъде спряно лечението.
Пред съда ДАБ развива тезата, че личната бежанска история на Дмитриева показва, че тя не изпитва основателен страх от преследване поради своята раса, религия, национална, етническа, политическа или социална принадлежност и по отношение на нея не е налице преследване, както и не са налице предпоставките за предоставяне на хуманитарен статут. ВАС обаче оставя в сила решението на първа инстанция, според което "административният орган е следвало да изследва по-задълбочено бежанската история на Дмитриева". В случая наличните писмени публикации са достатъчни да се обоснове вероятна основателност на твърденията, че при евентуално връщане на жалбоподателката в Русия, същата ще бъде подложена на преследване именно заради изявената си гражданска позиция.
Интересно е още, че прокуратурата рязко сменя позицията си по делото. На първа инстанция държавното обвинение защитаваше тезата, че претенциите на Ирина Дмитриева и нейната дъщеря за право на убежище са неоснователни. Пред ВАС обаче прокурорът се мотивира, че е правилен изводът на Административен съд - София-град, като събраните по делото доказателства обуславят необходимостта от ново произнасяне на ДАБ за предоставяне на хуманитарен статут на Димитриева и малолетното ѝ дете.
Самата Дмитриева е убедена, че ще бъде преследвана от властта, ако се прибере в Русия.
"В продължение на много години аз открито протестирах срещу властта. След началото на войната напуснах с дъщеря си страната, защото разбрах, че от този момент има опасност. Имаше посещение от полицията вкъщи и по-нататък разбрах, че морално и физически не може да се намирам на територията на Руската федерация. След това са идвали, когато бях вече в България. В Русия моята дъщеря се лекуваше. Откакто сме в България, лечението ѝ продължава тук. Във връзка с това, че дъщеря ми няма да може да живее нормално без мен, защото заболяването ѝ изисква да се провеждат ежедневни процедури, аз не мога да рискувам нейния живот", казва Дмитриева.
В отказа си обаче ДАБ твърди, че Руската федерация е демократична държава. Агенцията прилага по делото справка от дирекция "Международна дейност", според която "съществуват проблеми, които касаят опозиционните партии и в частност техните лидери, но по никакъв начин държавната репресия не се простира върху техни привърженици и доброволци по време на тяхното активно участие или по време на избори".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Близо една трета от домакинствата в България имат неизползван автомобил
Центровете за данни отлитат в Космоса - Част 2
ЕЦБ: Проучванията сочат към забавяне на растежа
Центровете за данни отлитат в Космоса - Част 1
Агенции на ООН предупредиха за риск от "дигитална пандемия"
Еврокомисарят по икономиката: Европа може да се сблъска със стагфлационен шок
Атанас Божилов срещу опасен англичанин в супер бой на SENSHI 31 Gladiators
Мотористи искат обяснение от КФН за скока в цената на "Гражданска отговорност"
Черешите в Кюстендил са почти унищожени: Нулеви приходи от реколтата (ВИДЕО)
Вече използват горския път между Смолян и Пампорово за спешен достъп
Гласът на ЦСКА отсече: Какъв Локомотив, Купата е наша! + ВИДЕО
Голяма легенда се възхити от Ямал
Барса кръстосва шпаги с каре английски грандове за „черешка“
Баските лъвове обявиха новия треньор
Над 12 милиона евро печалби през април: силен месец за късметлиите на Спорт Тото и Държавна лотария
Фабрегас с голямо разкритие
Поверия за късмет на Гергьовден
5 зодии, които ще доминират през май 2026
Д-р Димитрина Гулева: Кожата помни – както се отнасяме с нея, така ще ни се отблагодари
Рецепта за овчарски пай с агнешко и гъби за Гергьовден
Линия 3 на метрото с променено движение от 11 май до 20 юни
Яжте това за по-здрава щитовидна жлеза
Апелативният съд във Варна остави в ареста обвиняем за разпространение на наркотици
Доматът влиза на 0,95 цента, в магазина - 4,50€
Три пъти повече пари са необходими за ремонти на осветлението във Варна
Гюров: Управлението трябва да продължи смислено без значение кой държи писалката.
ДПС: Ще подкрепим всяка политика за хората, за да могат те да живеят достойно
Министър Янкулов предлага важни промени
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
Астрофизик предложи нов метод за търсене на извънземен живот: Проучване на 300 хил. звезди
Какво се случва с тялото след смъртта: Известен учен с неочаквано обяснение
Археолози откриха редки монети с библейски пророчества: Символизират края на света