"Чуваха се коментари, че една година е била подготвяна тази операция. Реално фитилът не е загасвал от 2005 г., когато Израел се изтегли от Ивицата Газа, това е шестата война", заяви арабистът проф. Владимир Чуков.
По думите му важно как ще реагират регионалните лидери. Той подчерта, че в първите дни е имало умерени реакции.
"Направи впечатление, че ОАЕ директно застанаха на страната на Израел. Много умерени бяха декларациите на Египет, но от днес се колебае. 200 000 от Газа искат да напуснат и ще отидат в Египет. Много уплашен е йорданският крал. Големият арбитър ще бъде престолонаследникът на Саудитска арабия - Мохамед бин Салман", прогнозира проф. Чуков.
Той припомни, че днес Саудитска Арабия е поискала съвещание на Организацията за ислямско сътрудничество, каквото искане отправи вчера Иран.
"Битката е следната - дали ще остане саудитско-израелската ос или тази ос няма да се състои, защото ще е срещу Иран, защото това ще е заплаха за националната сигурност на Иран", добави гостът пред Bulgaria ON AIR.
Проф. Чуков не изключи Бенямин Нетаняху да е бил предупреден какво ще се случи, но да не е повярвал.
"Много ще зависи от това дали Саудитска Арабия ще си каже - "ние продължаваме". Хората си искат справедливостта, това са убити, отвлечени, това са откровени терористи. От другата страна има кукичка, заложена от Иран, и съответно много тежкият избор на Държавата Израел накъде ще наклонят везните. Тази военна операция може да разбие всичко позитивно, постигнато до този момент - и политически, и икономически", каза още международният анализатор.
Той добави, че Иран има икономически интерес от този конфликт - ако се провали икономическият коридор, печели алтернативният - Индия - Иран - Каспийско море - Централноазиатските републики и Русия. Арабистът е убеден, че Русия има пръст в атаките срещу Израел.
"Палестинците са използвали технически средства, които не могат да бъдат произведени от тях, нито от иранците. Счита се, че тук е дългата ръка на Русия, това е техническата логистика", мотивира се проф. Чуков.
Гостът също така изрази мнение, че не очаква иранското командване да даде заповед за включване във войната. И подчерта ролята на САЩ: "Русия и Китай тук също не играят. Израел е повече от 51-ия щат на САЩ, Израел влияе върху американската вътрешна политика".
Във финала на разговора проф. Чуков уточни, че рискове има и за България, тъй като регионът е много близък, у нас има огромни еврейски общности.
"Слава Богу в България не сме допускали такива ексцесии, за разлика от Лондон, където палестинци искат да превземат посолството на Израел. Нашите служби добре си вършат работата, техният поглед е много вперен в тези общности", завърши събеседникът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
"Реал" (М) и ПСЖ елиминираха английските "Ман Сити" и "Челси" от Шампионската лига
Празник на 18 март: Поверия за времето и парите
Времето в сряда: Температури до 12 градуса и значителна облачност
Хороскоп за 18 март: Успех и добри резултати за зодиите
Пудели за продан в магазин: Оставени без вода, храна и постелка
Домашен кекс с боровинки и лимонов аромат
Алонсо почти не усещал ръцете и краката си в Китай
От Ред Бул признаха: Колата ни има много недостатъци
Спортът по телевизията днес, 18 март
Мачовете по телевизията днес, 18 март
Везенков се завърна с 24, а Олимпиакос срази лидера след шоу на Фурние
С два страхотни гола Арсенал подчини Байер Леверкузен
Нумерологична прогноза за 18 март
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той