Руският президент Владимир Путин положи клетва на пищна церемония в Кремъл за рекорден пети мандат.
В своята реч той заяви , че управлението на Русия е "свещен дълг".
„Да служиш на Русия е огромна чест и отговорност“, подчерта 71-годишният политик в позлатената Андреевска зала на Кремъл.
Russian national anthem plays in the Kremlin as Vladimir Putin assumes the presidency with 87.28% vote mandatepic.twitter.com/SteB6qPYgz
— COMBATE |🇵🇷 (@upholdreality) May 7, 2024
„Ще преминем през този труден период с достойнство и ще станем още по-силни“, каза още Путин и добави: „Ние сме единна и велика нация и заедно ще преодолеем всички препятствия. Ще реализираме всичко, което сме планирали, и заедно ще победим.“
Церемонията започна в 12:00 ч. местно време. На нея присъстваха множество политици от висшето държавно ръководство, но и известни личности от шоубизнеса като Стивън Сегал. Дойде и лидерът на екстремистката група и прокремълски мотоклуб "Нощни вълци" Александър Залдостанов.
САЩ и повечето държави от ЕС бойкотираха събитието и не изпратиха свои дипломати.
Владимир Путин спечели убедително изборите през месец март т.г., седмици след като най-изявеният му опонент Алексей Навални почина при мистериозни обстоятелства в наказателна колония. Западните лидери определиха изборите за несправедливи и недемократични.
От КГБ до Кремъл
Путин започва работа като офицер от разузнаването, преди да стартира политическа кариера в кметството на родния си Санкт Петербург през 1991 г., когато Съветският съюз се разпада.
Борис Елцин, първият президент на Русия, го назначава за ръководител на службата за сигурност ФСБ през 1998 г., а през следващата година - за министър-председател.
Путин спечели първите си президентски избори през март 2000 г., а през 2004 г. - втори мандат.
Първоначално възходът му събуди надежди, че Русия ще се реформира и ще се превърне в предсказуем, демократичен партньор на Запада на световната сцена.
Путин спечели популярност, обещавайки стабилност на страната, която все още се съвземаше от десетилетието на унижение и икономически хаос след разпадането на Съветския съюз.
След два мандата като президент, през 2008 г. той се върна към поста министър-председател, за да заобиколи конституционната забрана за повече от два последователни мандата като държавен глава.
Но Путин държеше здраво юздите на властта в ръцете си и се завърна на президентския пост четири години по-късно. През 2018 г. спечели и четвърти мандат.
Руската опозиционерка Юлия Навалная по-рано днес осъди политиката на Путин.
През 2021 г. Путин вкара в затвора най-гласовития си съперник - Навални. Репресиите срещу опозиционните движения се засилиха след началото на военните действия в Украйна. Хиляди руснаци получиха присъди за лишаване от свобода, а за целта беше използвано ново законодателство. Западът наложи санкции, които на практика отрязаха Русия от световната банкова система, което допълнително насърчи руското ръководство.
"Нашата страна се ръководи от лъжец, крадец и убиец. Но на това определено ще бъде сложен край", каза днес вдовицата на покойния Алексей Навални. Други политически опоненти излежават дълги присъди в затвора или отдавна са избягали в изгнание.
71-годишният политик е начело на усилията за сваляне на господството на Запада. Неговата хватка върху властта се затегна още повече през последните 2 години. Общественото несъгласие с войната беше ефективно заглушено чрез съдебни процедури и лишаване от свобода. Бъдещето на управлението на Путин може да бъде решено от войната в Украйна, която отне живота на хиляди хора и предизвика безпрецедентни западни санкции, които създадоха големи проблеми за руската икономика. И въпреки всичко през последните месеци Путин демонстрира своята трайна сила. Вътрешната опозиция е заглушена, икономиката отново расте, руската армия се укрепи в Източна Украйна и президентът възобнови пътуванията си в чужбина.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
България дава седем пъти по-малко от Европа за наука, а роботите не са приоритет
Британските фабрики се сблъскват с най-силния стрес във веригите за доставки от 2022 г.
"Роснефт" съобщи за "перфектна буря", изяла 73% от печалбата през 2025 г.
Димитър Зоров: Производството на мляко в България вече е нерентабилно
Китай препродава рекордни количества втечнен газ с добра печалба
Водещите германски институти понижиха прогнозите си за растежа през 2026 и 2027 г.
Кабинетът "Гюров" създаде Кризисен щаб за контрол на цените на горивата и стоките
Над 45 200 българи поискаха компенсацията от 20 евро заради скъпите горива
Марин Райков за нотата от Иран: България не е във война, над страната ни не летят бойни самолети
Плесен, замърсяване и корозия: БАБХ затвори месокомбината в Лесидрен
Песен с кауза: "Поколение сега" обединява гласовете на децата и Маргарита Хранова
УЕФА за Боби Михайлов: Загубихме значима фигура в българския и европейския футбол
Ще играе ли Меси на Мондиал 2026?
Марк Кукурея сменя Челси с колос
Огромни звезди пропускат Мондиал 2026
Инфантино тъжи за Боби Михайлов
Левски официално разкри една от големите си тайни за първото място
ЦСКА с много важен ход за Вечното дерби с Левски
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
4 поверия за Лазарска задушница
Форум във Варна търси решения за активизиране на младежката заетост
Иран заплаши България
Спипаха пиян и надрусан зад волана посред бял ден във Варненско
БОК номинира варненеца Иван Иванов за най-добър млад спортист на Европа
Спад на краткосрочните наеми във Варна, нашенци предпочитат Гърция
Във Варна откриват днес изложба, посветена на творчеството на Михайло Парашчук
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.