Още един милион души могат да живеят в София, като използват съществуващия жилищен фонд или незастроените все още терени за жилищни нужди, показват данни от проучване по време на Годишната конференция „Инвестиции и строителство на жилищни сгради“, организирана от Градът Медиа Груп.
Според арх. Любо Георгиев, ръководител на екипа "Визия за София" и директор на "Софтпроект" обаче, реално столицата надали може да си позволи толкова много нови жители.
Той представи ново изследване на „Визия за София“, според което при съществуващия жилищен фонд столицата може да поеме нови 1,4 млн. жители при полезна площ от 30 кв. м на човек и малко над 1 млн. души при 40 кв. м на човек. По думите на арх. Георгиев в момента пазарът е по-близо до долната граница от 30 кв. м и дори под нея. За сравнение, по данни на НСИ от 2017 г. населението на Столична община е 1 325 429. Общият брой жилищни сгради на територията на Столична община пък е 131 247, става ясно от анализа.
В Софийска област най-голям поемен потенциал имат Волуяк и НПЗ Кремиковци, а в рамките на града най-голям е капацитетът за поемане на нови жители в кварталите Младост 1, Овча купел 2, Младост 3 и Стрелбище, показва изследването.
Жилищата в България са много повече от домакинствата, на 1000 души население се падат 55 жилища, като над 97% от собствеността е частна. Това каза от своя страна заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Валентин Йовев. 31% от всички жилища в страната са необитаеми, а в същото време все повече хора не могат да си позволят да се сдобият със собствен имот или да живеят в жилище под наем. Около 40% от домакинствата обитават пренаселени домове, каза още той.
Целия анализ четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Гърция разчита все по-малко на руски и азербайджански газ
Финансовият директор на УниКредит Булбанк с отличие „Лидерство и развитие на екипа“ в конкурса CFO of the Year
BILLA откри свой знаков обект в Бургас след реконструкция за 4,5 млн. евро
Войната в Иран накара ЕЦБ да повиши лихвените проценти за първи път от 2023 г.
Последиците от войната в Иран свиват печалбата на Wizz Air с около 50 млн. евро
Защо става все по-трудно за Китай да държи Северна Корея под контрол?
Демерджиев: Ще предложа главен секретар на МВР, когато намеря подходящ човек
Абровски: Държавата ще защитава земеделците от натиск и нелоялни практики
Депутатите единодушно замразиха заплатите си
Чудо в Турция: 14-годишно момиче падна от 12-ия етаж и оцеля
В "България сутрин" на 12 юни от 9:30 часа: Кой и как ще следи за необоснованото увеличение на цените?
Португалец поема Септември
Алис Гудуин
Кот д'Ивоар без фенове на Мондиал 2026
Левски подготвя представянето на ново попълнение + ВИДЕО
Юве ще се подсилва от Реал Мадрид
Изритан от Реал Мадрид: Арбелоа поема лондончани?
3 напитки, които стимулират метаболизма веднага след ставане
Сицилиански сладки Rame di Napoli
6 билки и подправки, които са много богати на витамин C
6 зодии с много късмет до края на юни
300 ученици ще гледат на живо тенис събитието на годината благодарение на Postbank и РУО – София-град
10 лесни и вкусни рецепти за футболни мезета
Задържаха поредна порция звезди от шоубизнеса в Турция
6 месеца затвор за мъж, заплашил майка си и сестра си с убийство
Подробности за катастрофата във Варна: Дете е в болница, единият водач е бил дрогиран
Пактът за миграцията и убежището влиза в сила от утре
ВМС тренира противодействие на морски и въздушни дронове край Варна (СНИМКИ)
Парк-музей "Владислав Варненчик" се превръща в място за забавления, творчество и игри за Деня на бащата
Могат ли милион сателита с AI да предизвикат хаос в орбита? Мъск не мисли така
Вулкан в Антарктида изхвърля злато всеки ден
Фосили на 5 млн. години: Откриха най-голямото китово гробище в Индийския океан
НАСА представи лунни модули за ключовата мисия „Артемида III“
Климатичните промени застрашават милиони домове в Лондон, Есекс и Кент
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо