Северна Корея е запчнала производство на собствена марка уиски и планира да го пусне на пазара до края на годината. За първи път Пхенян се впуска в бизнеса с уиски, съобщава южнокорейският "Hankook Ilbo".
Източникът на информацията е китайската туристическа компания "Млад Пионер", която специализира с турове в Северна Корея и други места "от които майка ви би предпочела да стоите настрани", както сами се рекламират.
От туроператора твърдят, че са успели да се снабдят с две бутилки от апокрифния алкохол, за който собствената информационна агенция на Северна Корея все още не е съобщила, пише BBC.
Бутилката на производителя "Самилпо" болезнено напомня познатия дизайн на западното уиски "Johnnie Walker", което според "Млад Пионер" е добре познато и в Северна Корея.
Истинската революция в КНДР – консуматорската култура
Севернокорейските производители дори са създали различни два вида уиски - с червен и черен етикет. Името на уискито идва от името на езеро Самилпо, една от основните туристически дестинации на Северна Корея.
Севернокорейският алкохол – най-здравословният алкохол
Китайският туроператор не само хвали качествата на уискито, но и дори твърди, че алкохолната напитка съдържа 15 аминокиселини, включително осем есенциални аминокиселини, които ще помогнат в "предотвратяването на вредите върху черния дроб и намаляват негативните странични ефекти от злоупотреба с алкохола".
От "Млад пионер" обаче не коментират какъв тип зърнена култура е използвана за създаването на алкохола, или пък колко старо е уискито - все важни въпроси за качеството на напитката.
Това може и да е първия опит на Северна Корея с уиски, но дистилериите в страната доста често приписват на алкохола си какви ли не здравословни качества.
През 2016 г. Северна Корея се похвали, че е създала алкохол, който не причинява махмурлук.
Пивоварната "Тедонганг" дори рекламираше бирата си като "подобряваща здравето и дълголетието на пиещите". Източникът на всички тези благини се оказва водата от река Тедонг, която била изцяло незамърсена.
Бирфест в центъра на Пхенян. С бира Тедонганг!
Новината за севернокорейското уиски доста развълнува потребителите на Reddit, някои от които се запитаха как могат да се сдобият с бутилка и дали алкохолът е качествен. Други с ирония питат кой ли е измислил този невероятен дизайн на бутилката или пък се съмняват за съдържанието на алкохола.
Но може би най-много право имат онези, които критикуват уиски авантюрата на Северна Корея с въпроса - дали всичката тази суровина за създаването на алкохола не би могла да бъде използвана за прехранване на гладуващото население.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
"Орешник" изглежда пак пропусна, но Киев преживява масирана ракетна атака
Украйна се готви за нападение с "Орешник", ООН настоява за достъп до Старобилск
Марк Рубио: Постигнат е напредък в преговорите с Иран
Uber предлага да придобие Delivery Hero срещу 33 евро на акция
САЩ доставиха на Полша първите три самолета F-35 от общата поръчка за 32 машини
България и Азербайджан планират ускоряване на проекта за „Зелен енергиен коридор“
Пеевски: Делото на Кирил и Методий носи българския образ и дух
Просветният министър: Образованието не е грижа само на учителя, то е обща мисия
Времето днес, 24 май: Валежи, гръмотевични бури и условия за градушки
Шампионски удар! Защо Педро Нареси трябва да избере ЦСКА пред Левски
Питас пред рекорд за ЦСКА
Перфектният Левски: Титла, нов стадион и хора, които живеят за клуба
Лудогорец ще стане шампион без загуба
Мачовете по телевизията днес, 24 май
ЦСКА готви изненадваща раздяла! Любимец на "червена" България напуска
3 мързеливи протеинови неделни закуски
Нумерологична прогноза за 24 май
Честит 24 май – Ден на българската просвета, култура и на славянската писменост
Храни, които намаляват възпалението по естествен път – как да ги използваме
Седмична таро прогноза за 25 – 31 май 2026
Дневен хороскоп за 24 май, неделя
Виц на деня - 24 май
Времето във Варна на 24 май 2026
Промени в маршрути на автобусите във Варна заради 24 май
Мъж откри стрелба край Белия дом, застреляха го
Днес е Денят на българската азбука, просвета и култура
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Бъдещите колонисти на Марс ще могат да си принтират инструменти на място
НАСА изпрати първия имейл от най-мощния космически процесор в историята