Германският автомобилопроизводител "Фолксваген" е решил да построи новия си завод в турския град Маниса край Измир, обяви тази седмица германската обществено-правна телевизия АРД, позовавайки се на берлински източник. "Турският президент Ердоган изобщо не заслужава този голям подарък", пише Аня Крюгер на страниците на германския "Тагесцайтунг".
В гневния си коментар тя посочва, че в региона ще потекат много пари, а това ще бъде сигнал и за други големи инвеститори. "За автократа Ердоган тази новина идва в изключително подходящ момент. Икономическото положение в Турция става все по-лошо, привърженици и привърженички му обръщат гръб. А с изграждането на новия завод президентът може да натрупа много точки", пише Крюгер и продължава.
Огромно разочарование
"Фатално е, че "Фолксваген", а заедно с него и германската държава като акционер, подкрепят по такъв начин Ердоган. Това е същински шамар за всички, които се борят за човешки права, демокрация и правова държава в Турция. Министър-председателят на провинция Долна Саксония Щефан Вайл просто трябваше да обърне палец надолу – и инвестицията щеше да се изпари. Но къде ти. В името на човешките права и на демокрацията се държат тържествени речи, обаче когато се взимат решения - кой ти гледа. Ето, такива постъпки карат хората да не вярват на политиците и политичките. Да инвестираш в момента в Турция - това е политическа и морална грешка, предава DW.
Но този проект предизвиква разочарование и по други причини. В новия си завод пред портите на ЕС "Volkswagen" ще произвежда автомобили с дизелови и бензинови двигатели. Те ще бъдат изнасяни за държави, където няма толкова стриктни изисквания за опазване на околната среда.
С други думи: убийството на климата продължава да бъде добър гешефт. В същото време у дома "Volkswagen" се прави на голям защитник на околната среда. Мениджърите и мениджърките, всичките пиари старателно предат историята как "Volkswagen" бил на път да стане образец за екологичен автоконцерн. Ако обичат, нека ни спестят тази измамна реклама, след като в същото време изграждат нови мощности за убийство на климата. Защото едно нещо няма как да стане: тук да се къпеш в слънчевата светлина на екологическия престиж, а там да печелиш пари с истински бомби от въглероден двуокис."
Турски медии: решението е окончателно
Германският концерн все още не е потвърдил новината за новия завод в Маниса. Турските медии обаче твърдят, че решението на "Фолксваген" е окончателно. А ролята на Ердоган за това решение явно не е за подценяване. Англоезичният турски вестник "Дейли Сабах" пише по същата тема следното: "Миналия месец главният мениджър на "Фолксваген" Херберт Дийс посети Турция и се срещна с президента Реджеп Тайип Ердоган. Говори се, че тази среща е оказала влияние върху окончателното решение на компанията."
Още преди около седмица специализираното германско списание "Аутомобилвохе" съобщи, че надзорният съвет на автомобилния концерн е решил новата фабриката да бъде изградена в Турция, а не в България или в Саудитска Арабия. Тогава от "Фолксваген" посочиха, че решението все още не е взето окончателно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сделката на Apple с Broadcom за чиповете ще надхвърли 30 млрд. долара
МВФ леко влоши икономическите си прогнози заради енергийния шок и AI бума
НАТО планира изграждането на нов високотехнологичен източен фланг по границата с Русия
България взе нов заем от международните пазари за 2,5 млрд. евро
Фискалният съвет настоява за „радикално преработване“ на Бюджет 2026
Може ли градът да празнува, а хората все пак да спят
Песков: Русия не е заплаха за Европа, но игнорирането ще донесе проблеми
Пожар избухна в сухи треви и храсти край Стара Загора
Трите критични възрасти в живота, според астрологията
18 месеца затвор за рецидивист, карал дрогиран по оживен булевард в София
Жорже Андраде: Моуриньо е звездата, която ще върне Реал Мадрид на върха
Реал Мадрид продава Фран Гарсия на Бетис
Иван Иванов е на четвъртфинал в Нотингам след нова убедителна победа
Влахович шокира Ювентус с неочакван обрат след раздялата
Ясно е дали Анчелоти остава начело на Бразилия
Официално: Златко Далич напусна националния отбор на Хърватия
Boudoir – колекцията на Armani Privé Haute Couture за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 9 юли, четвъртък
3-те възрасти, в които животът на повечето хора става труден, според астрологията
7 типа „идеални“ мъже, които правят връзките нещастни
Изберете луна и вижте какво ще ви донесе новолунието на 14 юли
Мястото в Родопите, което остави дори децата ми без думи
Коцев: Арестът ми е виновен за упадъка на Варна
Снимат филми за украинците във Варна по проект, финансира от Полша
446 са заболелите от морбили у нас, 3 от тях са във Варна
Радев и Зеленски обсъдиха сътрудничеството в енергетиката и доставките на енергийни ресурси
Разследват смъртта на двумесечно бебе
Огромно количество цигари откриха митничари от Варна
Сензационно: Учени установиха, че пчелите изпитват емоции, подобни на човешките
Непокътната гробница на 2500 години: В Италия откриха погребение на принц-воин
Една и съща химическа мистерия свързва два свята в края на Слънчевата система
Проектът CAPSTONE на НАСА приключи: Платформата продължава да работи в окололунна орбита
След слънчева буря: Индийски стартъп изгуби първия си сателит
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване