За страна, която разрешава само ограничен набор от прически за своите граждани, Северна Корея смело рекламира своите собствени козметични продукти, вместо чуждите такива. Пхенян е засегнат от международни санкции и това е част от опитите на страната да повиши самодостатъчността си.
Още по времето на Ким Ир Сен севернокорейските козметични продукти са силно подкрепяни от държавата, но при получилия образованието си в чужбина негов внук Ким Чен Ун фокусът върху тях става още по-силен.
Бегълци и експерти признават, че тласък на този процес придава и международната популярност през последните години на южнокорейската мода в тази област, наричана K-beauty trend - иновативни козметични продукти с натурални съставки като женшен и слуз от охлюви.
Но севернокорейският тласък в тази насока все още не се е претворил в печеливша формула, защото сянка върху него хвърлят проблеми с качеството и пречките в придобиването на чуждестранни съставки поради санкциите.
Дори самият лидер Ким Чен Ун се е изказвал негативно за козметичната индустрия на страната си
"Нанесеното с чуждестранни моливи за очи и спирали за мигли не се изтрива дори при съприкосновение с вода, а нашите козметични продукти се размазват като "очи на енот дори само при прозявка", критично се изказал Ким при посещението си в пхенянски завод за козметични продукти през 2015 г. според вестник "Чосон синбо", чиято редакция е в Япония.
След това Ким обаче няколко пъти е посещавал козметични фабрики със съпругата си, за да прави реклама на продуктите.
По-рано тази година севернокорейската държавна телевизия излъчи водеоклип за Пхенянската козметична фабрика, в който жена заменя продуктите на "Шанел" с продукти родно производство.
"Много чуждестранни клиенти, живеещи в нашата държава, посещават нашия магазин. Най-добре се продават шийт маските за лице, червилата и почистващите продукти", каза Ян Су Чен, продавач-консултант в Пхенянската козметична фабрика миналата година по време на рядко посещение на журналисти на Ройтерс в столицата Пхенян.
В отговор на въпроси на Ройтерс Chanel заяви, че не изнася продукти за Северна Корея и че всякакви артикули, продавани там, вероятно са фалшиви или взети от другаде продукти.
Северна Корея отдавна регулира външния вид на гражданите си
При бащата на Ким Чен Ун, Ким Чен Ир, бяха забранени дънките, както и облеклото с надписи на английски с оглед на това, че изолираната страна опитваше да се опази от западните влияния, пише БТА. Но това се промени, откакто Ким Чен Ун дойде на власт през 2011 г. и започна да се появява публично заедно с първата дама И Сол Джу, която е бивш член на поп оркестър.
Нам Сун Ик, преподавател по севернокореистика в Корейския университет, заяви, че късата прическа на младата първа дама и костюмите в различни цветове, които тя носи, се обръщат към желанието за себеизразяване в условията на действащите ограничения в севернокорейското общество.
"В ерата на Ким Чен Ир за първата дама нямаше роля", каза Нам. "Но в ерата "Ким Чен Ун" се появи първата дама И Сол Джу, която засили още повече интереса на режима към козметиката", добави тя.
Кан На На е севернокорейска бегълка, която каза, че преди си купувала южнокорейска козметика от частни пазари, наричани "джанмадан", които са гръбнакът на неформалната пазарна икономика в Северна Корея.
"Като живеех на север, наистина исках да копирам начина, по който се гримираха Кей-поп идолите", каза тя.
Днес жените са поощрявани да следват модните тенденции, задавани от първата дама или от изцяло женската музикална група "Moranbong", отговора на Пхенян на музикалния стил Кей-поп.
"Северна Корея е толкова строго контролирано общество и затова стилът, който можем да следваме, е много ограничен. Единствените ни позволени модели за подражание са И Сол-джу и членовете на Moranbong", каза 21-годишната Кан, която избягала на юг през 2014 г. и сега има свой канал в YouTube, в който споделя съвети за красота и севернокорейската култура.
Износът - основно за Русия
През май в нов бутик в Москва пристигна първата партида от козметичната марка Uhansu на Пхенянската козметична фабрика, съобщиха руски медии.
Миналата година "Korean Care", друг руски козметичен магазин, продаващ южнокорейски козметични продукти по интернет, започна да внася директно от Пхенян севернокорейски продукти за красота.
Компанията, чиято целева група са рускините и чиито клиенти са над 10 000, заяви, че това, което продава севернокорейските продукти, са натуралните им съставки и минималното количество използвани в тях консерванти.
"Аз съм привърженик на всякакви видове нова козметика и за мен беше особено интересно това, че тази е севернокорейска", каза Маргарита Кисельова, 45-годишна клиентка от Русия, която си е купила хидратиращ крем за лице алое вера и крем против стареене на кожата. "Като цяло съм доволна от качеството", добави тя.
Но Нам, експертът от Корейския университет, и водещата южнокорейска козметична компания "Amorepacific" тествали 64 севернокорейски продукта и открили проблеми с качеството при седем от тях, включително следи от потенциално вредните съставки метилпарабени, пропилпарабени и талк.
Amorepacific заяви пред Ройтерс, че не разполага с повече подробности за тестовете.
Пхенянската козметична фабрика заяви, че нейната линия Uhansu е получила сертификат за качество от Международната организация за стандартизация (ISO) и доминирания от Русия Евразийски икономически съюз, но Ройтерс не можа да потвърди тези твърдения чрез независим източник.
"Разработването на нови козметични продукти изисква доставки на нови минерали и вещества от чужбина, но сегашните санкции на ООН забраняват на Севера да внася химикали, което затруднява разработването", каза Нам.
Повечето севернокорейци все още предпочитат по-скъпите южнокорейски продукти, особено за подаръци, каза Кан Мин-джин, икономически експерт, който редовно разговаря със севернокорейци за ежедневника "Ен Кей", новинарски интернет портал, поддържан от бегълци.
"Дори и да е трудна за намиране, хората опитват да купуват южнокорейска козметика за сватбен подарък на годениците си, тъй като се смята за най-добрата и за символ на благосъстояние", добави Кан Мин Джин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Надеждите за примирие в Иран тласнаха S&P 500 нагоре за четвърти пореден ден
Кадър на деня за 6 април
Лунната мисия на НАСА подобри рекорд за най-далечно разстояние от Земята
Експерт: В европейските класации сме за най-много нарастващи площи в биопроизводство
Иран отхвърли предложение за примирие, Тръмп заяви, че цялата страна може да бъде унищожена
М. Дойчев: Най-възможният сценарий е изостряне на конфронтацията в кризата на Иран
Времето във вторник: Температури до 26 градуса, вятър и превалявания на места
Хороскоп за 7 април: Конфликти и напрежение за няколко зодии
Великден по света: Традиции и обичаи
Прости навици за овладяване на емоционалната интелигентност
Цените на шоколада остават високи, въпреки поевтиняването на какаото
Съдбоносно послание от Вселената за четири зодии на 7 април
Спортът по телевизията днес, 7 април
Мачовете по телевизията днес, 7 април
Наполи удари Милан и излезе втори
Претендентите в Чемпиъншип с грешки, има нов фаворит за второто място
Страхотна драма и тройка със сирената, реши баскетболното дерби
Реал Мадрид - Байерн Мюнхен
7 различни техники за боядисване на яйца
Нумерологична прогноза за 7 април
Поверия за Велики четвъртък
Дневен хороскоп за 7 април, вторник
Златен пръстен с диамант: символика и стойност
На 6 април започват положителни промени с парите за 3 зодии
Продажбите на ел. автомобили в Европа растат по-бавно от очакваното
Китайски въздушни възглавници сеят смърт в САЩ
Започна почистването на дъждовните шахти във Варна
Купа по спортно ориентиране ще се проведе в околностите на Варна
Кои са най-лошите малки бензинови двигатели?
Кралски арест: Закопчаха член на управляващата фамилия в ОАЕ у нас
SpaceX отлага тестовия полет на ракетата Starship, предназначена за Марс
Нов вид торбеста жаба, открита в Перу, е застрашена от климатичните промени
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри 11 000 нови астероида
Успешно коригираха траекторията на „Артемида“ II
Откриха древно селище на маите под водите на езеро в Гватемала
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ