Доналд Тръмп не се отказва от идеята си да купи Гренландия. Но докато той изглежда необичайно заинтересован от тази сделка, останалата част от Америка не изглежда особено впечатлена от острова. Оказва се, че американците са склонни Гренландия да бъде купена от САЩ само ако цената й е ниска. Доста ниска.
Според проучване на Business Insider 61% от американците не биха дали и цент, за да се сдобият със стратегическият остров от Дания. А едва една трета от анкетираните заявяват, че са склонни да отделят около 12 долара.
Самият Тръмп потвърди, че наистина е дискутирал купуването на Гренландия от Дания, тъй като островът има добро геополитическо разположение и много природни ресурси. И въпреки че политиците, както в Гренландия, така и в Дания реагираха с ужас на предложението, той продължи да е връща обратно към темата.
Запитани колко държавни средства биха похарчили, за да купят Гренландия, американците отговорят така: 69% биха дали по-малко от 100 долара от държавния бюджет за острова. 71% биха извадили от хазната около 20 хил. долара (колкото една стара кола). А ако цената на Гренландия е 220 хил. долапа, колкото нормален американски дом? Само 27% от анкетираните биха се съгласили.
Това не е първият път, в който към Гренландия има такъв интерес – Хари Труман също иска да купи автономната държава, като предлага 100 милиона долара в злато, ако Дания приеме. Това са близо 1,3 милиарда в сегашни пари. 89% от американците са на едно мнение – в никакъв случай не биха похарчили толкова много пари.
Трудно е да се определи цената на острова, но според Financial Times цената му е около 1,1 трилиона долара. Едва ли американците биха го приели добре.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
ЦСКА прегази "Берое" с 3:0 в Стара Загора
Валентин Радев: Случаят "Петрохан" е срам за службите
Питбул нахапа две деца в Бургас, съсед и полицай ги спасиха
Спортът по телевизията днес, 5 април
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Барселона превзе “Метрополитано” и се откъсна от Реал
Драма на "Сейнт Мери"! Саутхямптън повали Арсенал с късен гол за ФА къп
Треньорът на Берое проплака след боя от ЦСКА
Ицо Янев назова как ЦСКА ще изглежда по-силен отбор
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато