Китайският президент Си Цзинпин проведе телефонен разговор с руския президент Владимир Путин в сряда, предава китайската държавна агенция „Синхуа“, цитирана от „Фокус“.
Си Дзинпин отбеляза, че през третата декада на юни Русия успешно проведе военен парад на Червения площад по повод 75-годишнината от победата във Великата Отечествена война, който показа на целия свят твърдата й решимост да запази паметта за историята си и да защитава света. Преди броени дни в Русия успешно се проведе референдум, според резултатите от който бяха приети изменения в Конституцията, което напълно свидетелства за подкрепата от страна на руския народ на правителството на Руската федерация и одобрението на неговата концепция за управление на държавата. Както и преди, Китай твърдо ще подкрепи избрания от Русия път на развитие в съответствие с реалната ситуация в страната, както и ще подкрепи усилията й за ускоряване на развитието и възстановяването.
Си Дзинпин подчерта, че международната ситуация се променя бързо. При такива обстоятелства е много важно да се засилят стратегическите контакти и сътрудничеството между Китай и Русия, които са партньори в цялостно стратегическо сътрудничество. Китайската страна възнамерява заедно с руската страна да продължат да се подкрепят силно и да се противопоставят на външни саботажи и намеса, да защитават собствения си суверенитет, интереси в сигурността и развитие, както и общите интереси на двете държави.
Путин: Да се запази системата за предотвратяване на големи конфликти
Президентът на КНР изтъкна, че в най-трудния момент в борбата срещу новия коронавирус (COVID-19) Китай и Русия си осигуриха взаимна подкрепа и помощ, което обогати стратегическото съдържание на китайско-руските отношения през новата ера. Страните трябва да бъдат подготвени дълго време да се противопоставят на инфекцията, да изучават и приемат гъвкави и разнообразни начини за улесняване на бързото възстановяване на работата и производството във всички области. Двете държави трябва да се възползват от възможността да засилят сътрудничеството в областта на високите технологии, изследванията и разработването на ваксини и лекарства, биологичната безопасност и да насърчават по-нататъшното развитие на китайско-руските връзки на по-високо ниво за развитието на двете държави и в полза на техните народи. Китай възнамерява, заедно с Русия, да продължи да засилва взаимодействието и координацията в ООН и други многостранни рамки, да защитава многостранността, да се противопоставя на хегемонията и едностранните действия, да защитава съвместно международното правосъдие и да даде още по-важен принос за подобряване на глобалното управление и спомагане за изграждането на общност с една съдба за цялото човечество.
Владимир Путин отбеляза, че наскоро в Русия се проведе национален референдум, по време на който измененията в Конституцията бяха приети с мнозинство гласове, които ще помогнат за поддържане на дългосрочната политическа стабилност в страната, по-ефективна защита на националния суверенитет и противодействие на външната намеса. Русия и Китай високо ценят своя суверенитет и сигурност, неизменно силно се подкрепят взаимно, което за пореден път се доказва чрез взаимна помощ през трудния период на епидемията от COVID-19, както и от неотдавнашното участие на почетната стража на Народноосвободителната армия на Китай във военния парад на Червения площад.
Според руския лидер, в момента руско-китайските отношения са на най-високото ниво в историята. Русия категорично подкрепя усилията на Китай за защита на държавната сигурност в специалния административен регион Хонконг, противопоставя се на всякакви провокативни действия, които подкопават суверенитета на Китай, и е убедена, че Китай е в състояние да поддържа дългосрочен просперитет и стабилност в Хонконг. Руската страна счита отношенията с Китай за най-приоритетното направление във външна политика и е готова заедно с КНР да продължи да насърчава практическото сътрудничество между двете страни във всички области, да засилва стратегическите контакти и координация в рамките на ШОС и ООН и да защитава стратегическата стабилност и сигурност в света.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
AI компанията Databricks набра 5 млрд. долара финансиране
Бизнесът трябва да адаптира етикети и производство при повторна употреба на опаковки
Охлаждането на инфлацията в САЩ изведе S&P 500 на рекордно високо ниво
Кадър на деня за 13 август
От септември осигурените лица ще избират подфонд от универсалния си фонд
Унгария започна изграждането на дънна преграда в Дунав
Рецепта за варено жито за Голяма Богородица
Рецепта за закуска с кисело мляко и протеин
"Армейците" загубиха с 1:3, но продължават напред след победата с 3:0 в първия мач
Швеция свали възрастта за наказателна отговорност на 14 години
Москва отхвърли критиките на Япония за Курилските острови
Късна емисия
Забравен нападател се надява да получи шанс в Челси
Ясно е какво мислят шефовете на "Олд Трафорд" за Бруно
Янев призна: Имахме късмет да отстраним два много силни отбора
Сенси: Приоритет е да се преборим да бъдем част от Лига Европа
ЦСКА мина през ада срещу Макаби, но се докопа до плейоф в Лига Европа
ЦСКА - Макаби Тел Авив 1:3
Таро карта за 14 август, петък - Кралица на жезлите
Дневен хороскоп за 14 август, петък
Навици, които спестяват часове всяка седмица
Венера е във Везни: 5 зодии с повече щастие и късмет до 10 септември 2026
Трапезата за Голяма Богородица
Пай с праскови за Голяма Богородица
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Транзиторна глобална амнезия – внезапната загуба на памет, която отминава за часове
АПАЗ: Закриването на Съвета по цени крие риск от забавен достъп до нови терапии
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория