Здравословното състояние на севернокорейските лидери е обикновено строго пазена държавна тайна в ядрената държава, управлявана от семейната династия Ким от основаването си през 1948 г. Настоящият ръководител, за когото се смята, че е на 37 години, разпали нови спекулации, когато в началото на юни изглеждаше доста отслабнал.
Миналата седмица държавните медии необичайно засегнаха този въпрос, като цитираха неназован жител на Пхенян да казва, че всички са обезпокоени за своя "изтощен" лидер. Ето как през годините севернокорейското правителство е съобщавало за здравето на върховния вожд.
ПРОПУСНАТА ГОДИШНИНА
В началото на 2020 г. се нароиха догадки за здравето на Ким, след като той не бе показан от държавните медии, отразили честването на 15 април на годишнината от рождението основателя на държавата Ким Ир Сен. Държавните медии не споменаха и не обясниха това отсъствие въпреки интензивните спекулации и слухове в международните медии. През май южнокорейската разузнавателна агенция каза, че Ким изпълнява задълженията си нормално, но е ограничил публичната си дейност заради опасенията от коронавируса.
"ДИСКОМФОРТ"
През 2014 г. предположенията, че необичайно продължителното отсъствие от публични прояви може би се дължи на влошеното здраве на Ким бяха подсилени от рядко срещано съобщение по севернокорейската телевизия, че той изпитвал "дискомфорт". Това веднага бе възприето като косвено признание, че е болен.
От предварително записан документален материал, излъчен по държавна медия, личеше, че Ким сякаш трудно ходи. Впоследствие високопоставен севернокорейски представител, пристигнал на рядко визита в Южна Корея, отрече младият лидер на страната да е бил болен. Пред южнокорейски представител той казал тогава, че "няма никакъв проблем".
ТАЙНА СМЪРТ
Смъртта на Ким Чен Ир, баща и предшественик на Ким Чен Ун, починал от сърдечен удар бе обявена на 19 декември 2011 г., като официалните медии съобщиха, че той е починал на 17 декември. Според севернокорейските държавни медии смъртта му е била белязана от спад в температурите, тъгуващи мечки и ята свраки.
ОПРОВЕРГАВАНЕ НА СЪОБЩЕНИЯ
През октомври 2008 г., след като представители на САЩ и Южна Корея казаха, че той вероятно е получил инсулт преди няколко месеца, държавните медии обявиха, че съобщенията за здравословното състояние на Ким Чен-ир са неверни. Френски лекар, лекувал Ким в Пхенян, каза пред френски вестник, че севернокорейският лидер е прекарал инсулт, но не се е подложил на операция и се е възстановил. Година по-рано самият Ким отрече, че е в лошо здраве и нарече публикациите, в които се твърдеше, че проявявал симптоми на заболяване, "художествена измислица".
ЗАБРАНЕНО СНИМАНЕ
Дядото на Ким Чен Ун, основателят на Северна Корeя Ким Ир Сен, имаше отзад на врата си голяма неоперабилна буца с размерите на топка за тенис. Затова на държавните медии беше забранено да го снимат под определен ъгъл. Ким Ир Сен управлява Северна Корея до смъртта си през 1994 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
България дава седем пъти по-малко от Европа за наука, а роботите не са приоритет
Британските фабрики се сблъскват с най-силния стрес във веригите за доставки от 2022 г.
"Роснефт" съобщи за "перфектна буря", изяла 73% от печалбата през 2025 г.
Димитър Зоров: Производството на мляко в България вече е нерентабилно
Китай препродава рекордни количества втечнен газ с добра печалба
Водещите германски институти понижиха прогнозите си за растежа през 2026 и 2027 г.
Задържаха седем души при акция срещу купения вот в Ботевградско
Кабинетът "Гюров" създаде Кризисен щаб за контрол на цените на горивата и стоките
Над 45 200 българи поискаха компенсацията от 20 евро заради скъпите горива
Марин Райков за нотата от Иран: България не е във война, над страната ни не летят бойни самолети
Плесен, замърсяване и корозия: БАБХ затвори месокомбината в Лесидрен
Песен с кауза: "Поколение сега" обединява гласовете на децата и Маргарита Хранова
Локо Пловдив получи 1800 билета за Ботев Пловдив
Ще играе ли Меси на Мондиал 2026?
Марк Кукурея сменя Челси с колос
Огромни звезди пропускат Мондиал 2026
Инфантино тъжи за Боби Михайлов
Левски официално разкри една от големите си тайни за първото място
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
4 поверия за Лазарска задушница
Варна: Рестарт на поръчката за нова сграда на МГ, финансиране все още няма
Форум във Варна търси решения за активизиране на младежката заетост
Иран заплаши България
Спипаха пиян и надрусан зад волана посред бял ден във Варненско
БОК номинира варненеца Иван Иванов за най-добър млад спортист на Европа
Спад на краткосрочните наеми във Варна, нашенци предпочитат Гърция
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.