С невиждани мерки срещу коронавируса Пекин посрещна първите спортисти, които ще се състезават за медалите в най-голямото спортно събитие на земята.
Навсякъде от летището през спортните зали и до олимпийското село има служители и доброволци на игрите в скафандри и специални шлемове. От Международния олимпийски комитет (МОК) пък излязоха със специални препоръки за всички участници в игрите, в които ги призоваха за изключително стриктно спазване на правилата за безопасност.
Освен това от МОК призоваха спортистите по възможност да се самоизолират 5 дни преди потеглянето за Пекин, както и да си правят регулярни тестове за ковид преди датата на отпътуването.
Първите родни олимпийци също усетиха строгите правила. Късно снощи биатлонистите ни пристигнаха в китайската столица и после бяха извозени до планинската зона Джандзяку, където ще бъдат настанени в следващите три седмици.
Ковид тестовете от летището на всички са отрицателни, съобщават от щаба на БОК на олимпиадата.
"В самолета ни обслужваха стюардеси в скафандри, които имаха табелки, но вместо имената им на тях имаше само номера. Дадоха ни един пакет с храна и две бутилки вода от 380 мл за 10-часовия полет. Когато кацнахме в Пекин, първо трябваше да отидем на машинки, за да си изкараме пореден код, без който не можем да направим нищо. На тях си сканирахме паспортите, след което апаратът ни пусна въпроси - на всеки различни и чак след като отговорим, ни дава нужния оранжев код. След това отидохме да ни направят тест за коронавирус.
Оказа се, че през цялото време, откакто сме слезли от самолета, са ни следили термокамери, защото на един компютър ни показаха всяка наша стъпка. След теста минаваме на паспортен контрол и валидиране на акредитациите. Всички хора, които срещнахме на летището бяха в скафандри", разказаха пред „Монитор“ от щаба на биатлонистите ни.
За разлика от други олимпийски игри, този път в Пекин олимпийското село не е само едно. Биатлонистите ни са настанени в планинското олимпийско село Джандзяку. В него ще бъдат още състезателите по сноуборд, ски-скок и ски-бягане за да са в близост до спортните комплекси.
В олимпийското село в Пекин ще бъде настанена единствено фигуристката Александра Фейгин, защото ледените спортове са в столицата, а има и едно междинно село в Янинг, където ще пребивават скиорите алпийци и представителят ни в спускането с шейни.
Всичките села са свързани с влака-стрела, който се движи с 350 км/час и изминава 174-километровото разстояние от Пекин до планинсктата зона за 47 минути.
В самото село мерките също са много стриктни, като е предвидено всички да се хранят отделно, като зоната на всеки един е оградена с плексиглас от останалите. И там всички хора от персонала са облечени в бели скафандри.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Кадър на деня за 5 юли
AI компаниите се борят за властта на правителствата
Москва дава рекордни субсидии на петролните компании, докато рафинериите им горят
Китайските автомобилни марки отиват в Канада като подготовка за навлизане в САЩ
Вселената има изпит за 3 зодии през седмицата 6 - 12 юли
Недостиг на спешни медици: 378 са свободните места в "Бърза помощ"
Детектор в Япония улови "ехото" от раждането на Вселената
Централна емисия
Спортът по телевизията днес, 6 юли
Официално: Нюкасъл купи крило от Бундеслигата
Мачовете по телевизията днес, 6 юли
От Мерцедес поеха вината за отпадането на Кими
Сензацията е факт! Холанд изрита Бразилия от Мондиала за исторически ¼-финал за Норвегия
ПО МИНУТИ: Бразилия - Норвегия 1:2
Мощен портал на 7/7 отключва късмета на 3 зодии
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Поверия за ангелската дата 7/7
Седмичен хороскоп за 6 – 12 юли: Успех с парите за Козирозите
Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство