Таймерът, отброяващ минутите до старта на мисията "Артемида" към Луната, бе поставен на пауза 40 минути преди излитането. Паузата трябваше да трае 10 минути, но продължи повече от половин час и в крайна сметка се оказа, че полетът на "Орион" няма да се състои днес. Проблемът е с единия двигател, съобщават от BBC. Ракетата трябваше да излети в 15:33 часа българско време.
Проблемът е в третия двигател. Той не можел да се охлади достатъчно, а Дерол Наил от NASA Communications казва, че двигателят "не е получил температурата с висока точност, която търсихме".
Той описва проблема като "особено сложен", добавяйки, че това е нещо, което екипите на НАСА не са успели да тестват предварително.
Има и други лоши новини около ракетата - НАСА регистрира теч на гориво, а експертите са забелязали нещо като пукнатина върху междурезервоарния резервоар – частта от ракетата, която свързва резервоарите за течен водород и течен кислород. По-късно инженерите обявиха, че вероятно става дума само за образуване на лед от външната страна на основната степен на ракетата и ситуацията не е много сериозна.
След като полетът не се състоя днес, НАСА има готови две резервни дати: 2 септември и 5 септември.
Тези прозорци за изстрелване се задвижват до голяма степен от системата за прекратяване на полета на ракетата (FTS), която има батерия, сертифицирана за 20 дни, започвайки с инсталирането й на SLS на 18 август. Ако изтеглянето не се осъществи дотогава, FTS ще трябва да бъде премахнат и сменен.
Представители на НАСА обаче изразиха увереност, че излитането ще се състои на една от трите планирани дати.
Астронавт от НАСА увери, че техническите проблеми, с които инженерите се борят в момента, са "много чести".
"Особено за първия полет на чисто нов космически кораб", каза Стан Лав пред BBC и допълни, че това е тестов полет, което означава, че има "много възможности да се появят нови неща, но наистина се надявам да сме готови".
Твърди се, че ракетата Space Launch System (SLS) е в "стабилна конфигурация" и сега инженерите ще работят по събирането на данни, за да видят какво се е объркало.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

ЕС предупреди САЩ да не използват сигурността като претекст за анексиране на Гренландия
Dow нарасна с близо 600 пункта до нов връх след действията на САЩ във Венецуела
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Силни магнитни бури връхлитат Земята на 9 и 10 януари
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Домашна разядка от сирене и печени чушки
Следпразничен рестарт: Как да се върнем в ритъм без стрес
Мачовете по телевизията днес, 6 януари
Левски закъснява, а Лудогорец и ЦСКА не спят
Звезда напусна Реал Мадрид и благодари на Карло Анчелоти
Гърция се класира за четвъртфиналите на Юнайтед Къп
Вижте кошмарните статистики на Аморим в Ман Юнайтед
Мач на Реал Мадрид в Европа ще е пред празни трибуни
Таро карта за 6 януари, вторник
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
3 вкусни мезета за Йордановден
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията