Национален протест в памет на загиналите по пътищата се провежда на бул. "Сливница" в София, където загинаха Явор и Ани. Протести има и в още няколко града в страната.
"Нуждата от реална и спешна законодателна промяна най- вече ме накара да се включа в протеста", заяви за БГНЕС Цвета Болешкова, живущ в непосредствена близост до бул. „Сливница“.
“Казвам спешна, защото наистина ние се намираме в една извънредна ситуация, ние сме в постоянна ситуация на война. Специално на този булевард случаите през годините са много, нищо не е правено и тъжния случай е налице”, каза още Цвета Болешкова.
Стара Загора и Казанлък също се включиха в Националния протест на близки на загинали на пътя. Протестът е организиран от инициативен комитет към Българска асоциация на пострадали при катастрофи.Близки на загинали в катастрофи призовават отговорните институции да предприемат всички възможни действия и мероприятия за предотвратяване на пътните инциденти отнемащи човешки живот, като подобрят пътната инфраструктура.
Апелират и за законови промени и облекчаване на съдебния процес, с цел по-бързо правосъдие и обезщетяване на пострадалите.
Протестиращите блокираха за половин час пътя от Бургас за Созопол, за да поставят цветя на мястото, където намериха смъртта си кметицата на с. Присад Ванча Байлова и Тодор Тодоров от с. Росен.
Гергана Тасева, дъщеря на Ванча Байлова заяви, че с майката на Тошко-Мария Тодорова са решили да организират този протест, защото три години и четири месеца след смъртта на техните близки, човекът, който е виновен за смъртта им е на свобода.
"Три години и всички забравят! Но ние не сме забравили. За нас мъката продължава. Делото се отлага три пъти. В държавата няма правила в момента!", заяви Гергана Тасева.
До инцидентът се е стигна, след като два леки автомобила и един микробус катастрофират на изхода на Бургас за Созопол в района на бившето КПП. Водачите на колите са излизат, за да огледат щетите, когато автобус с турска регистрация ги е блъска. Те загиват на място.
Варненци също се включиха в националния протест срещу войната по пътищата. Съпричастните се събраха на пешеходната пътека, където преди години загина младата Лора, на бул. „Осми Приморски полк“.
Организатори на протеста са неправителствени организации и граждани, които имат отношение към темата за пътната безопасност, каза за БТА Невена Иванова. Тя изрази исканията на гражданите да има промени в Закона за движение по пътищата, които да го регулират по начин, който да запази най-вече пешеходците.
На протеста присъства и Ивайло Желязков от Европейския център за транспортни политики, който апелира за въвеждане на задължително използване на видео и аудио записи във всяко моторно превозно средство. По думите му видео регистраторите струват от 20 до 200 лева и трябва да бъдат неразделна част от оборудването на автомобила.
Присъстващите, сред които майката и близки на Лора, поднесоха цветя на пешеходната пътека и затвориха движението по булеварда за минута в памет на загиналите на пътя.
Вижте още във видеото на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Дефицитът в подсектор „Централно държавно управление“ се задълбочава през февруари
Трафикът през Ормузкия проток достига най-високите си нива от началото на войната
Търговията с правата за увеличението на капитала на „Смарт Органик“ започва на 20 април
6-кратен скок на сигналите за изборни нарушения: От 179 през 2024 г. до 1042 днес
Първите изстрели на следващата световна война ще бъдат в Космоса
Сръбското разузнаване: Украйна не е отговорна за експлозивите до "Балкански поток"
177 000 бюлетини пристигнаха в Русе под засилена полицейска охрана
Йотова: Михаил Белчев беляза всеки от нас
Козуначени мъфини на конци с аромат на ванилия
Глушкова обърна Крюгер! България дръпна на Южна Африка за Фед Къп
Барса вече "плете мрежа" за Паяка
Без "счупени" и наказани в ЦСКА
Реал трепери: Хари Кейн тренира с Байерн!
Голяма радост в Челси
Мирча Луческу е в медикаментозна кома
Как да изглеждате скъпо облечени с малък бюджет
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Италиански козуначен хляб с рикота за Великден
Нисковъглехидратна или нискомазнинна диета – коя е по-подходяща за жените
Д-р Теа Александрова: Най-добрата добавка за имунитет е планината
Защо е нужно да почиствате скалпа за здравето на косата?
Явор Божанков с нова изцепка, взеха му книжката
КТ "Подкрепа": Над 80% от българите са с по-високи сметки за ток
В две изборни секции във Варна ще се гласува само с хартиена бюлетина
Гюров хвана лопатата за "Седмицата на гората"
Задържаха мъж, влачил куче с бус
Зърнопроизводителите се вдигат на протест
Откриха древно селище на маите под водите на езеро в Гватемала
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ
За първи път: Екипажът на „Артемида II“ видя част от далечната страна на Луната
Слънцето „изяде“ най-ярката комета на 2026 година
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната