Лидерът на българските социалисти Сергей Станишев, който бе определен за премиер, съобщи вчера, че е съставил правителство на малцинството в съюз с партията на турското малцинство, но без десноцентристките сили, информира румънското издание Евениментул зилей, цитирано от БНР.
След изборите на 25 юни, които доведоха до съставянето на фрагментиран парламент от седем партии, БСП опита да привлече в управлението дясноцентристката партия на бившия премиер, Национално движение Симеон Втори, която обаче отказа в петък да се коалира със социалистите.
Според мнението на анализатори това е създало условия за политическа нестабилност в България в момент, когато София трябва спешно да пристъпи към реформите, изисквани от ЕС.
В. Адевърул задава в надзаглавие въпроса дали България се насочва към предсрочни парламентарни избори. Дори БСП да успее да получи одобрението на парламента за състава на правителството, то ще бъде блокирано на всяка крачка, отбелязва Адевърул, като цитира анализаторката Мира Янова, според която с решението си от петък НДСВ се готви за предсрочни избори. Адевърул цитира и призива на бившия премиер консерватор Иван Костов, който поиска от членовете на НДСВ да "попречат на връщането на власт на бившите комунисти" и се обяви за съставяне на правителство от технократи, в случай че кабинетът на Станишев бъде отхвърлен. Десницата в България е дълбоко разединена, а правителство, ръководено от НДСВ, която е втората политическа сила, е малко вероятно. Тази политическа нестабилност може да се отрази на календара по присъединяване, като членството на България може да бъде отложено с една година, ако необходимите реформи - особено в съдебната система и земеделието, не бъдат приложени, пише Адевърул. В. Зиуа също помества материал за съставянето на правителството и опасността от отлагане на членството на България в ЕС заради политическата нестабилност и допълва, че българският парламент планира да се откаже от лятната си ваканция, за да приеме около 20 закона преди ключовия доклад на Европейската комисия, който ще бъде публикуван през есента.

Най-изненадващата история за икономически успех в света е...Северна Корея
По един показател SpaceX бледнее пред някои от най-горещите IPO-та в Китай
Кадър на деня за 13 юни
Луксозните европейски брандове търсят подкрепа от новите американски богаташи
Погребението на иранския аятолах Али Хаменей ще се състои през юли
Ще оцелее ли проектът за съвместния френско-германски боен танк?
Кутев: Не искаме да слагаме тавани на цените, мерките ни са най-пазарните
Катастрофа със загинал затвори пътя Казанлък-Габрово в района на град Шипка
Централна емисия
Рецепта за домашна лимонада с бъз и джинджифил
Богатство и успех за 3 китайски зодии от 15 до 21 юни 2026
Фриц ще спори за титлата в Щутгарт
Везенков ликува с титлата след драма в 5-ия мач
Бивш на Барса и Ман Сити стана треньор на шампион
Бивш английски национал вдига тайна сватба с певица + СНИМКИ
Косич води свой сънародник от Първа лига в Локо Пд
Тотален обрат за най-скъпия футболист на Левски
Хитри методи за топене на мазнини
Дневен хороскоп за 14 юни, неделя
Лека вечеря без угризения: бърза рецепта с киноа и зеленчуци
Седмична нумерологична прогноза за 15 – 21 юни
Пухкави милинки с кисело мляко
Защо на някои хора им е трудно да проявяват емпатия
Премахват сухо дърво на ската в близост до заведение на крайбрежната алея
Седмичен хороскоп 15 юни - 21 юни 2026
МЗ е дало съгласие за теглене на нов заем от МБАЛ "Света Анна" във Варна
Кола се блъсна в крайпътен стълб до "Евксиноград"
Областният управител на Варна: Незаконните постройки в Баба Алино трябва да бъдат съборени
Нов ужас на пътя! Трима души загинаха в катастрофа
„Хъбъл“ засне рояк от галактики
Мъж, изпаднал в клинична смърт, разказва за срещата си с Бог в рая
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер
Опровергано: Пирамидата в Индонезия не е толкова стара, колкото се твърдеше
SpaceX излиза на борсата с най-голямото първично публично предлагане в историята
Астрономи са напът да разрешат мистерията на „малките червени точки“