В парламента преди минути приключи гласуването за избор на министър-председател.
Представителите на петте парламентарни сили без БСП и ДПС успяха да променят модела за тайното гласуване, с което ще се избира правителството и го превърнаха почти в явно.
Бе премахнато задължението да се влиза в тъмната стая и там да се попълва бюлетината.
Депутатите успяха да премахнат и плика, в който бюлетината трябваше да бъде сложена преди да бъде пусната в урната.
В 17.10 часа председателят на комисията за гласуването на премиер и правителство Димитър Абаджиев обяви началото на тайното гласуване за министър-председател на България.
Комисията реши първите 15 минути от гласуването да бъдат открити за представителите на медиите, които в момента са в зала "Изток", където се гласува. Първи своя вот даде депутатът от ОДС Петър Стоянов. Иван Костов и Екатерина Михайлова от ДСБ, които гласуваха малко след него, показаха на медиите бюлетините с изразения от тях вот. По-късно лидерът на "Атака" Волен Сидеров обяви, че депутатите от "Атака", които не са показали как са гласували пред комисията, може да бъдат изключени от групата. Депутатите избраха 14 членове на комисията, като предварително беше решено членовете да са по двама представители от парламентарна група. От Коалиция за България членове на комисията са Георги Юруков и Ясен Пенчев, от НДСВ - Атанас Щерев и Мариана Костадинова, от ДПС - Ремзи Осман и Четин Казак, от "Атака" - Павел Чернев и Димитър Стоянов, от ОДС - Марио Тагарински и Йордан Бакалов, от ДСБ Димитър Абаджиев /председател/ и Евгени Чачев, и от БНС - Борислав Българинов и Мирослав Мурджов. Вотът е таен и трябва да продължи един час, а ако има негласували депутати след изтичането на определеното време, те ще могат да упражнят правото си на глас. Малко по-рано в парламента Павел Шопов от коалиция “Атака” обяви, че един глас за кабинета струва 300 хиляди лева. Междувременно чуждите медии започнаха да коментират, че политическата криза у нас е опасна по пътя ни към Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Легитимна военна цел ли беше газопроводът "Северен поток"?
Тръмп и Путин попаднаха в капана на войните, които нито могат да спечелят, нито да загубят
Акция на седмицата: "Сирма Груп"
Си Дзинпин превърна петрола от слабост в геополитческо оръжие
Исландия отхвърли идеята за нови преговори за присъединяване към ЕС*
Истинското предизвикателство пред Панамския канал е водата, а не геополитиката
3 зодии, чиито живот се успокоява след лунното затъмнение
Обедна емисия
"В Германия едва оцеляваме": Пенсионери намират по-добър живот в село Лозен
НАП погна заведенията по морето: 350 нарушения и обороти, скочили до 300 пъти
Борисов: Илияна Йотова надигра всички политици
ЦСКА – Черно море
Тотнъм и Евертън сменят нападатели
Ботев Пловдив – Левски
Кирил Домусчиев взима ЦСКА!
Реал Мадрид – Малага
Селекция в ход! Новият сензационен шеф в Левски идва със списък за нови перли
Защо семплите тоалети изглеждат скучни – и как лесно да ги направите по-стилни
Ябълков сладкиш с глазура за Симеоновден
Седмична таро прогноза за 31 август – 6 септември
3 рецепти за Симеоновден 2026
Седмичен списък за свеж рестарт за заети жени
Нумерологична прогноза за 30 август
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Първият учебен ден в цифри: До 800 евро за първокласник, държавата отпуска 153 евро
Областният координатор на ГЕРБ - Варна вече е член на Изпълнителната комисия на партията
Земетресение с магнитуд 4,7 в Албания
Бойко Борисов: ГЕРБ повече няма да прави компромиси
Катастрофа затруднява движението по пътя София – Варна
Броят на загиналите при трагедията в Непал достигна 750 души