Създаването на анкетна комисия от ГЕРБ за разследването на случая „Мирослава“ е бутафория, която цели да прикрие истината.
Това заяви лидерът на ДСБ Иван Костов пред Нова телевизия по повод острите спорове в парламента вчера, когато беше отхвърлено предложението на опозицията временната анкетна комисия да бъде структурирана на паритетен принцип.
В крайна сметка управляващите си приеха тяхното предложение и комисията ще бъде оглавявана и доминирана от представители на ГЕРБ.
Иван Костов изрази съмнения, че в отвличането и убийството на Мирослава от Перник може да е замесена полицията.
Още преди разкриването, че момичето е отвлечено и убито, сестра й Елеонора обяви, че е получила обаждане от Мирослава в деня на изчезването си и казала: "Отвлечена съм, има замесени полицаи, моля те спаси ме!".
"Аз имам подозрението, че по някакъв начин е вярна тезата, че полицията стои зад убийството на Мирослава", заподозря съпредседателят на "Синята коалиция", подкрепяйки тезата на журналисти.
По думите му има много въпроси, които висят в публичното пространство и на които трябва да бъдат дадени отговори по случая.
"Защо, след като е бил задържан Стойчо Стоев, не му е било отнето оръжието? На какво основание той е имал оръжие? Защо не се работи по версията, че е замесена полицията? Как е възможно да се приеме версия, че се отвлича човек, а пък се рекетира друг, който не е свързан с него кръвно?", попита лидерът на ДСБ.
Той се учуди още как може да се отвлича човек и да се убива веднага, а да се чака откуп.
"Има журналисти, които твърдят, че Стоев е влязъл на огледа без белезници. Ще поискам да бъдат дадени отговори и на такива въпроси. И ако комисията не е бутафорна, тя ще отговори на всички тези въпроси", смята Костов и добави:
"Излъчване на комисия, за да контролира изпълнителната власт на ГЕРБ, е много нелепо нещо. Това, което породи недоверие е, че те създават временна анкетна комисия, която да няма право да разследва".
Иван Костов изрази и дълбокото си разочарование от вътрешния министър Цветан Цветанов, който свърза лидера на ДСБ с делото "Октопод".
"Г-н Костов, наблюдавайте внимателно процеса, който тече по линията на „Октопод”-а, защото един от основните свидетели по това дело лично ви е сезирал със жалба за това, което е причинено на него и семейството му, и вие не сте го защитили", каза Цветанов от парламентарната трибуна миналата седмица.
Костов определи твърденията му като нагла клевета. Командира обаче подчерта, че знае, че вече трети свидетел твърди за връзка между президента Георги Първанов и Алексей Петров, и тези показания са оставени без последствия.
"Знам и друго, че в Комисията по контрол на ДАНС бяха разпитани всички, свързани с издигането на Алексей Петров като ключов служител в ДАНС. Ако един човек, срещу когото има такива тежки обвинения, е бил назначен в ДАНС, това означава пускане на вълка в кошарата", каза Иван Костов.
Той беше категоричен, че Петров е назначен в ДАНС от някой, който стои на по-високо ниво от председателя Петко Сертов. "Протекцията е дошла отгоре", отсече Костов.
На въпрос дали протекцията е дошла от премиера, Костов вметна, че може и да е от президента.
"Има хора, които, ако бъдат разпитвани под клетва, ще трябва да кажат кой им е повлиял за назначението на Алексей Петров", посочи той.
Синият лидер заяви още, че бившият главен прокурор Никола Филчев очевидно лъжесвидетелства по делото "Октопод".
"Партнирането ми с него се изразяваше в изпращане на сигнали и завеждане на дела срещу тези, за които са били сигналите", подчерта той.
Иван Костов отрече, че Филчев е негово назначение. Той бил назначен от ВСС, който е назначил и сегашния главен прокурор Борис Велчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Унгария спря втори блок на АЕЦ "Пакш" заради ниското ниво на река Дунав
Времето и войната диктуваха пазарите на суровини тази седмица
По-високи цени на винетките и цигарите влизат в сила от 1 август
Русия нанесе масиран ракетен удар по Киев, най-малко девет души загинаха
WSJ: Тръмп е наредил атака срещу Иран още този уикенд
Китай се превръща в двигател при иновациите сред традиционните автомобилни производители
Изпепелени къщи и огромна площ в Гърция, евакуират хората по вода
SENSHI 33 идва на 5 септември с Grand Prix в тежката дивизия
Николай Йоргов за пътя към успеха и новия сезон на предаването "BOEC.BG"
Продължава гасенето на пожара в парк "Пирин"
Венци Стефанов разкри какво е казал на ултрасите на Славия
SENSHI 33 идва на 5 септември с Grand Prix в тежката дивизия
16-годишна рускиня е новата звезда в женския тенис + ВИДЕО
MrBit Втора лига на живо: Как може да гледате мача Хебър срещу Вихрен
Той е легенда: Невероятните показатели на Илиан Илиев
Големи европейски клубове идват за звезда на Левски
Тест с ангели ви съветва за близкото бъдеще
Месечен хороскоп за август 2026
Трапезата на Илинден на 2 август - за здраве и късмет
Постни рецепти за Богородични заговезни
Любовен хороскоп за 3 - 9 август
Лунна диета за август 2026
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
Катастрофа между два камиона в Кресненското дефиле
Добри са условията за туризъм в планините
Клони закриват пътни знаци и светофари на много места във Варна
SENSHI 33 идва на 5 септември с Grand Prix в тежката дивизия
27 пострадали при катастрофи за последните 24 часа
Една варненска местност остава без вода днес