Условията в домовете за деца и правата на малцинствата в България продължават да будят тревога, заяви комисарят за правата на човека към Съвета на Европа Томас Хамарберг, цитиран от пресслужбата си.
Според Хамарберг българските власти приемат стратегии и планове за действие за решаване на тези проблеми, но е от съществено значение те да се прилагат с голяма решимост.
Наблюденията на комисаря показват, че макар да има известен напредък, положението в домовете за деца остава доста под необходимите стандарти.
"Има твърдения за случаи, при които деца с увреждания са били подлагани на недохранване, насилие, физически ограничения и изваждане от строя с лекарства в институциите, където живеят. Понякога са им били отказвани медицинска помощ и задоволяване на основни нужди или са им били осигурявани твърде късно", каза Хамарберг.
Според него властите би трябвало приоритетно да осъществят плановете за постепенно премахване на домовете за деца.
Той изрази надежда, че новият закон за образованието, който се подготвя, ще осигури достъп до качествено образование и на децата с умствени увреждания от домовете.
Комисарят подчерта, че обсъждането на проектозакон за закрила на детето е възможност да се осигури основана на права политика за закрила на децата в България.
Според Хамарберг ромите в страната продължават да са изключени от обществото и маргинализирани, с ограничен достъп до подходящо образование, здравеопазване и жилища.
"Новата Национална стратегия за интеграцията на ромите за 2012-2020 г. би трябвало да бъде напълно приложена, включително чрез постигане на краткосрочни цели като подобряване на жизнените и здравни условия на много роми, живеещи в селища без постоянно водоснабдяване, електричество, газ и отопление", заяви той.
Комисарят също така подчерта, че е нужно властите ефективно да разследват расистки нападения срещу роми.
Във връзка с въпроса за някогашната практика на насилствено асимилиране на български граждани от турски произход той приветства декларацията, приета на 11 януари 2012 г., в която парламентът осъди процеса на асимилиране на мюсюлманското малцинство, пише БТА.

Trump Media отчете загуба от 405 млн. долара основно заради криптоинвестиции
Мадяр положи клетва като премиер на Унгария, знамето на ЕС отново се вее пред парламента
Перфектна буря очаква Кевин Уорш във Федералния резерв
„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия
Биткойнът е изложен на най-голям квантов риск, но и други блокчейни не са в безопасност
Вятърните турбини отчитат изненадващи печалби от войната в Иран
"Черно море" с ценен успех над "Ботев" (Пд) в белязан от расистки скандал мач на "Тича"
Централна прогноза
Давид Иванов грабна златото на Световната купа по гимнастика във Варна
Тежко падане беляза Giro d’Italia, дебютант спечели втория етап
От Разград върнаха жеста: Лудогорец направи шпалир на Левски
НА ЖИВО: Левски – Лудогорец
Свърши се: „Сираков – вън!“ вече не е на "Герена"
Съндърланд изпусна слаб Манчестър Юнайтед у дома
Феновете бесни на Арне Слот, той отново мрънка и се оправдава
Не е за вярване: Бивш шеф на ЦСКА става директор на Рома
Дневен хороскоп за 10 май, неделя
5 пролетни рецепти за трапезата на 11 май – Деня на Кирил и Методий
Пости ли се на Черешова задушница
Кои са най-драматичните зодии
Седмична нумерологична прогноза за 11 – 17 май
Любовен хороскоп за 11 – 17 май
Тежко падане в Джирото, дебютант спечели втория етап
Черно море взе важна победа над Ботев (Пд) с 2:0
Задържаха изпращачи на фишинг съобщения от името на МВР
Задържаха трима за побой в София
Давид Иванов спечели златен медал на Световната купа във Варна
Зам.-кмет: Заплатата на главния архитект на Варна е запорирана по искане на общината
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели