Малко вероятно е България и Румъния да получат "да" за Шенген преди извънредните избори в Холандия през октомври или ноември. Това заяви в коментар за БТА Адриан Шут, заместник-директор на Холандския институт по международни отношения и ръководител на факултет Европа на висшето училище по повод оставката на правителството на премиера Марк Рюте след загубата на парламентарна подкрепа от страна на Партията на свободата.
Според експерта партиите, от които зависи промяната на позицията на Холандия в Съвета на ЕС, имат твърди становища за разширяването на Шенген. По неговите думи може да се очаква правителството в Хага да намери компромис, ако е редовно избрано, но напредъкът би бил по-труден, ако до вота работи временен /служебен/ кабинет. Според него холандският парламент може да подкрепи София и Букурещ, ако отчете напредък в доклада на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и оценка през юли.
В отговор на въпрос дали очаква Рюте да остане служебен премиер до вота наесен, Шут изрази съмнение, че това е възможно. По негово мнение левоцентристката Партия на труда, която е втора по брой депутати в Генералните щати /парламента/, би могла да състави самостоятелно правителство в преходния период.
Според оценката на Шут следват трудни месеци, тъй като в страната предстоят реформи в пенсионната система и здравеопазването. Експертът е на мнение, че предизборната надпревара "всеки срещу всеки" в страната вече е започнала и така е създаден климат, труден за постигане на компромиси.
Шут е на мнение, че правителството на Рюте е било предразположено към намиране на решение по въпроса за Шенген повече, отколкото вероятният следващ кабинет в Хага. Според него всяка власт в Холандия поставя като приоритет върховенството на закона, но същевременно страната е започнала да търпи прекомерен натиск в преговорите с ЕС по въпроса с позицията си за Шенген.
По негова оценка Хага е постигнала максимума в съпротивата си срещу разширяването на зоната и преди оставката на Рюте тъкмо е настъпил периодът, в който е трябвало да отстъпи пред натиска на комисията.
По неговите думи ЕС е имал полза от твърдата холандска позиция, например с извеждането по-високо в европейския дневен ред на въпроса за спазването на законите. Шут изрази очакване за приемственост между политиката на правителството на Рюте и следващия кабинет, макар да очаква от новото правителство да бъде по-малко сговорчиво.
Попитан за позициите на Партията на свободата, Шут ги оцени като отслабени и коментира, че организацията трудно ще намери политически партньори. За нас първостепенен въпрос остава дали Рюте ще постигне коалиция с други опозиционни сили, посочи Шут.
Той отбеляза, че Холандия трябва да представи плана си за реформи пред ЕК и наред с това в страната ще се води предизборна кампания. По негова оценка ще бъде трудно договарянето на икономически и бюджетни реформи на фона на борбата за избиратели.
Според Шут правителството на Рюте не е било срещу ЕС, а е настоявало за съкращаване на бюджета на Общността и на националните разходи. По неговата оценка днес ситуацията би била различна, ако не бе изпълнена холандската препоръка за отписване на част от дълга на Гърция. Тонът на правителството често бе остър, а можеше да бъде по-дипломатичен, коментира Шут.

Ранда Фами: Почти невъзможно е морската индустрия да променя маршрутите си
Ескалацията в Иран вече засяга и алтернативните маршрути на петрол
Китай увеличава квотата за покупки на ценни книжа в чужбина най-много от 2021 г.
„Адванс Терафонд“ предлага 0,065 евро брутен дивидент на акция
Айзъкман: НАСА разполага с ресурсите да отиде на Луната
Доклад: Пет страни от ЕС, сред които и България, подкопават върховенството на закона
Дейна Уайт с оптимизъм за завръщането на Конър Макгрегър през юли
Лятно или зимно време: Какво предпочитат хората? (+ВИДЕО)
България спечели турнира FIFA Series 2026 в Индонезия
Скок в таксите за университетите: Какво мислят студентите за новите цени?
Водната стихия в Априлово: "Не помним такова наводнение от 20 години"
Централна прогноза
Голямо признание за Марин Петков
ВИДЕО: Индонезия – България
Бивш на Левски: Плюят ни само тези, които не са играли футбол + ВИДЕО
Сашо Димитров в луда еуфория след победата над Индонезия + ВИДЕО
България тресна Индонезия с дузпа и спечели турнира „FIFA Series 2026“ + ВИДЕО
Анчелоти надъхва Италия: 100% ще се класира за Мондиал 2026
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Венера преминава в Телец на 30 март – възможни са конфликти в любовта
Проблем с купуването на винетки за час във вторник
Емил Българанов –пилотът и неговата съдба
България спечели турнира „FIFA Series 2026“
Ясни са победителите във волейболната надпревара на „Ученическа купа Варна 2026“
Какво време ни очаква във вторник?
ТУ – Варна организира благотворителен базар за Великден
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?