"Освен емоциите, усещам и влиянието на ГЕРБ в разделянето на СДС и ДСБ, защото те не искаха да видят „Синя коалиция” срещу себе си", заяви пред Dnes.bg лидерът на СДС Мартин Димитров, след като подаде оставка.
Той е на мнение, че интерес от разделянето на сините имат единствено от партия ГЕРБ.
"Усещам, че някой е повлиял там, където може, защото всички организации, които имат някакви коалиционни и други взаимоотношения с ГЕРБ гласуваха срещу „Синята коалиция”, което е жалко", коментира още Димитров.
49 делегати гласуваха срещу участието на СДС в „Синята коалиция”, а 38 го подкрепиха. Против явяването на двете десни партии във формата „Синята коалиция” се обявиха софийската организация, както и структурите във Варна и Бургас. Това принуди лидерът на партията Мартин Димитров да напусне поста.
"Сега трябва лидер, който смята, че самостоятелното явяване е най-добрата идея, за да е убеден, защото аз познавам хиляди хора и ги убеждавах с години, че трябва да сме обединени с десницата и сега не мога да ги срещна и да им кажа, ние сме само СДС", каза още Мартин Димитров.
Съпартийците му пък са разделени след днешните събития. По-голямата част от тях подкрепят оттеглянето му.
"Мартин Димитров е един млад човек, който си повярва много и не оцени това, което ние му дадохме от сърцето и душата си", каза пред Dnes.bg бившият заместник-министър на вътрешните работи Здравко Зафиров.
„Синята коалиция” ще продължи да съществува до края на този парламент, но от СДС не изключват вариант да работят с ДСБ, ако имат депутати в следващото Народно събрание.
"Пожелаваме успех на ДСБ, да имат депутати в следващия парламент и няма проблем тогава да се договаряме за коалиция", заяви Румен Христов, неуспелият кандидат за президент на „Синята коалиция”.
Временният лидер на СДС ще бъде ясен в началото на юни. Засега партията ще работи сама за влизането в следващия парламент.

Броят на свободните работни места в САЩ е спаднал до най-ниското ниво от над година
Клонове на банки и касовите центрове на БНБ ще работят в събота до края на януари
Активността в сектора на услугите в САЩ е нараснала с най-бързия темп от над година
Ще спре ли регулацията MiCA криптопрестъпленията?
Най-високата вертикална ферма в света отваря врати в Сингапур
Warner Bros. отхвърли и изменената оферта на Paramount за придобиване
Централна прогноза
Недостиг на евробанкноти затрудни изплащането на пенсиите в село Смилян
Франция забранява вноса на плодове със забранени в ЕС пестициди
Столичната община осигури сметопочистването в шест района
Чистката започна, ЦСКА би шута на двама към Ботев
Левски е зле отпред
Роналдо от Левски ще прави пачки в Саудитска Арабия
ЦСКА плати над 1 000 000 евро за последните си три трансфера
Обявиха какво е състоянието на Боби Михайлов
Аканджи отсвири Ман Сити, остава в Интер
Лесна питка за Бабинден
Зимна промоция на „България Еър“ с отстъпки до 35% за 12 дестинации
Само месец остава до най-личния концерт на Николина Чакърдъкова
Смяна на професията след 40: Съвети, които ще са ви от полза
Лесен 3-дневен детокс след празниците
Кога се пада задушница през 2026
Откриха 100 метра бракониерски мрежи край Варна
За утре във Варна има обявен жълт код за силен вятър
Разпънаха 100-метрово българско знаме на брега на язовир във Варненско
Пенсионер в Балчик припадна чакайки еврото
Варненската писателка Анна Палазова с номинация за престижна награда
Тежки наводнения в Кърджали, паднал е и мост
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift
Професиите на бъдещето: Как ще изглежда ИТ пазарът след 2030 г.
Илън Мъск: 2026-та ще бъде годината на изкуствения интелект
Solar Orbiter стана свидетел на най-мощното слънчево изригване от 20 години насам