Реакциите в македонските медии след изявленията на депутати от Европейския парламент във връзка с нарушаване на човешките права на граждани на Република Македония, самоопределящи се като българи, пораждат основателни притеснения.
Това е заяви по повод на изявления в македонските медии българският министър на външните работи Николай Младенов.
Докато целият ни регион сe отърсва от комунистическото наследство, парадоксално звучат опитите да се черпят исторически аргументи от периода на Коминтерна, заявява Младенов.
Идеологизацията на историята не e помогналa никому и не e решилa нито един значим социален или икономически проблем.
Миналата седмица евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев съобщи, за „поредния акт на дискриминация срещу македонски граждани, които открито заявяват своето българско самосъзнание и идентичност”.
Поводът беше заплахите към семейството на председателя на Българския културен клуб в Скопие (БККС) Лазар Младенов.
"Много е разочароващо, че през 21 век все още рефлексите и ретроградните практики от минали епохи са живи в Република Македония и тя не успява да скъса с тях", заяви българският евродепутат, който е и заместник-председател на Комисията по външни работи на ЕП, по повод отстраняването на съпругата на председателя на БККС от държавна фирма под претекст за съкращаване на персонала.
В отговор македонската преса обвини Ковачев в разпространяване на национализъм.
В България има всичко но не и българи. В България няма македонско малцинство, защото македонците са мнозинство”. Това се казва в авторски текст на председателя на неправителствената организация Световен македонски конгрес (СМК) Тодор Петров, публикуван в скопския вестник “Вечер”.
„В България само циганите и турците не са македонци! Не е въпросът дали македонците в Македония са българи, а има ли българи в България без македонски корени”, посочва в материала си Петров.
Нашите съседи и приятели ще спечелят много, ако гледат напред и градят бъдещето на държавата си в Европа, а не се взират в миналото през призмата на овехтели идеологически конструкции, отбелязва министърът на външните работи Николай Младенов.
Той определя като неприемливо "системно да се оказва натиск и да се проявява нетолерантно отношение спрямо законно регистрирани организации в Република Македония като Българския културен клуб - Скопие, чиято дейност е свързана със защита на човешките права, върховенството на закона и има за цел да сближи двете съседни страни".
Убедени сме, че с възприемането и прилагането на демократичните ценности ще се създадат условия за икономическо благоденствие, добросъседски отношения и общо европейско бъдеще, заяви още Николай Младенов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Айзъкман: НАСА разполага с ресурсите да отиде на Луната
Доклад: Пет страни от ЕС, сред които и България, подкопават върховенството на закона
Фоули, Rabobank: Има връщане към долара заради ескалацията
Защо е толкова важен Ормузкият проток за бъдещето на петрола?
МакНали, Rapidan Energy: Очаквам някаква форма на сухопътна атака в Иран
ЕК одобри 7,4 млн. евро спешна подкрепа за земеделските стопани в България
Централна прогноза
Делото "Хасърджиев": Наркотици, порно с непълнолетни и венерически болести
Извънредно заседание на парламента за случая "Петрохан" и горивата
НАТО прехвана иранска ракета над Турция: Четвърти инцидент от началото на войната
ДПС сезира Сметната палата за несъвместимост на зам.-министъра Иван Анчев
Слави Трифонов към Йотова: Госпожо президент, много ще се срамувате
България тресна Индонезия с дузпа и спечели турнира „FIFA Series 2026“
Анчелоти надъхва Италия: 100% ще се класира за Мондиал 2026
Швеция и Полша влизат в битка за Световното
Последно повикване за Северна Америка – Италия влиза в балканския ад
ЦСКА с важна новина за феновете
Томас Тухел не е разочарован от националите на Англия
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Венера преминава в Телец на 30 март – възможни са конфликти в любовта
България спечели турнира „FIFA Series 2026“
Ясни са победителите във волейболната надпревара на „Ученическа купа Варна 2026“
Какво време ни очаква във вторник?
ТУ – Варна организира благотворителен базар за Великден
7,4 млн. евро отпуска ЕС за спешно подпомагане на земеделските стопани в България
Успех за родните гимнастички на Световната купа в София
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?