Премиерът Бойко Борисов и министърът на културата Вежди Рашидов откриха новия театрален сезон и обновената сграда на Държавния сатиричен театър "Алеко Константинов" в София.
Проектът за реконструкция и обновяване на театъра е осъществен по оперативната програма "Регионално развитие 2007-2013". Бенефициент по програмата е Министерството на културата, а стойността на проекта е 739 153 лева.
„В условията на най-тежка криза ние сложихме пари на видими места, които хората ги виждат“, каза премиерът.
Той даде пример с извършения ремонт на Пернишкия театър, както и с ремонтите на Драматичния театър във Варна и на операта в Бургас,които трябва да приключат в рамките на месец.
„Наред с инфраструктурата на София, което безспорно и най-големите ни противници не могат да отрекат, това, което се случва в града, театрите и кината са пълни, дава се възможност да се развива и българското кино“, посочи още Борисов на откриването, на което присъстваха артистите Стоянка Мутафова, Павел Поппандов, Нона Йотова, председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев, артисти от трупата на театъра.
Премиерът постоя съвсем кратко на сцената точно заради големите имена на Сатирата и не скри, че се радва от факта, че ги вижда.
Мисля, че сме направили поредното добро нещо за българския театър, коментира по-късно то пред журналисти.
"Гледайте какви прекрасни ремонти са направени, защото наред с метрото, с инфраструктурата и всичко което правим за града, много радостното е, че българските филми вече имат много почитатели и зрители, театрите ни са пълни. В археологията сложихме много пари, което видимо дава самочувствие на хората и нацията. Ще подпомогнем туризма в следващите години. Така че ще продължим в същия темп", обеща Борисов.
Министър Вежди Рашидов посочи, че това е седмата театрална зала, която се ремонтира изцяло. Той благодари на министър Симеон Дянков за отпуснатите 1,3 млн. лв. за ремонти на българските театри.
„Това което, направихме не е малко, тежка криза е“, отбеляза министърът на културата.
Той допълни, че ако е имал бюджета на предишните правителства, сигурно като амбициозен човек всичко е щял да свърши.
Вежди Рашидов благодари на премиера за това, че подкрепя българската култура и има отношение към културата.
"Само преди три години се говореше само за чалга. Аз съм много щастлив, че от три години насам върнахме дебата за българската култура. Днес се говори за нови премиери, за нови представления, за ново кино, за нова литература, за нови музеи", посочи министърът.
Вежди Рашидов връчи орден "Златен век" на Министерството на културата на досегашния директор на Сатиричния театър Иван Попйорданов за приноса му в развитието на българската култура и пожела на добър час на новия директор на театъра Калин Сърменов.
При ремонта на Сатиричния театър изцяло са подменени електроинсталациите и осветлението, комуникационната мрежа и интерактивните връзки в театъра. Направен е пълен ремонт на камерната зала, тя е изцяло климатизирана. Поставени са нова звукова и осветителна техника в камерната и в голямата зала на театъра.

Съоснователят Лука Ангелов е продал всичките си акции от "Градус"
Американските индекси се покачват след новината за мирен план на САЩ за войната в Иран*
България се изравни с Гърция по паритет на покупателната способност
Регионалният министър: Пътната агенция има задължения за 752 млн. евро
Петролът поевтиня, но трейдърите остават предпазливи
Amazon навлиза в полето на хуманоидните роботи
A1 стартира предварителните поръчки на Apple AirPods Max 2
Задържаха младежи за изнудване: 30-годишен принуден да плати €5 500 заради скандално видео
Правителството и петролната асоциация: Няма опасност от недостиг на горива
Трайчо Трайков: България прие 10 дерогации за руски части за АЕЦ "Козлодуй"
С един клик проверяваме на какви безплатни прегледи имаме право
Те го уволниха, а сега той се подигра зверски с тях
Турчин изчетка сериозно треньора на Интер
Лидерът на ЦСКА дръпна ръчната
Шок! Фенове и играчи плащат гаранция от 15 000 долара, за виза за Мондиал 2026
Микаела Шифрин каза как успя да го направи шест пъти
Добри новини за Гатузо преди Северна Ирландия
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Серийната драма „На границата“ започва по Bulgaria ON AIR
Главоболие, световъртеж – как ни влияят магнитните бури?
Наистина ли магнезиевият глицинат е скритата тайна на красотата? Ето какво споделят специалисти
Авиокомпании спират полети заради високи цени на горива
Театърът във Варна с голямо намаление на всички билети
Костадинов: Рискуваме отравяне на водата на цяла Североизточна България
В Черно море няма да има рокади в ръководството
Светослава Георгиева и Галина Станева с обща изложба във Варна
Пенсията в България покрива 78% от разходите
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?