България подкрепя европейската интеграция на Македония, но не на всяка цена. Това заяви външният министър Николай Младенов по време на парламентарния контрол.
Младенов отбеляза, че Македония трябва да продължи необходимите реформи, за да продължи своя европейски път, който изисква изпълнение на критериите за членство, регионално сътрудничество, включително и добросъседски отношения.
Безпокойство обаче буди засилващата се през последните години тенденция за националистическа реторика от страна на правителството на Македония и на проправителствените средства за масова информация, посочи външният министър.
Тенденциозно в страната се изгражда негативен образ на България, включително и посредством редица финансирани от правителството проекти. Сред гражданите с ясно заявено българско самосъзнание ясно се създава атмосфера на страх и несигурност, заяви Николай Младенов.
Той добави, че досегашните усилия на България да разреши открити въпроси с Македония в двустранен диалог не са дали нужния резултат. През следващите два месеца ще имаме интензивен диалог с тях, за да може да вземем информирано решение дали да подкрепим даването или не на дата за започване на преговори, категоричен е външният министър. Решението за подкрепа не може да бъде автоматично, имайки предвид характера на откритите въпроси, които стоят от наша страна, добави Младенов.
Той посочи, че българската позиция ще зависи изцяло от начина, по който правителството в Македония продължи или промени досегашното си поведение спрямо България, както и изпълнението на критериите.
ЕК и редица страни членки трудно разбират какво се случва в Република Македония, каза Младенов. „Докладът на комисията не отразява напълно случилото се в последната една година и не дава достатъчно критична оценка за това какво трябва да се направи оттук нататък. Ако има решение на Европейския съвет за започване на преговори с Македония, то това решение би трябвало да се вземе само в ситуация, в която ние имаме абсолютно всички необходими гаранции, че европейският път, който страната е избрала, ще бъде в рамките на тези преговори”, каза министърът.
Той заяви още, че България е страната, която има най-голям интерес от това Македония да извърви своя път към ЕС.
Външният министър заяви категорично, че България не блокира пътя на Македония в ЕС и няма интерес да прави това. Как този път ще бъде извървян не зависи от София или от Брюксел, зависи от усилията на македонското правителство, каза Николай Младенов.
Който пропагандира, че България е страната, която ще започне да блокира Македония по пътя й към ЕС, само си търси извинения за несвършената от него работа, заяви министърът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Световният пазар на дронове се очаква да достигне стойност от 250 млрд. долара до 2035 г.
Raiffeisen купува румънското звено Garanti на BBVA за 591 млн. евро
Цените на петрола и на зърното на световните пазари вървят нагоре
Общо 91% от левовете са изтеглени от обращение към 27 март 2026 г.
САЩ още не пренасочват оръжия за Украйна към Иран, но могат и да го направят
Наградите "Икар": Отличихме най-добрите актьори у нас
Стара Загора се готви за пожароопасния сезон с доброволци на първа линия
Обедна прогноза
Позволиха евтаназия на испанка след години на страдание и сексуално насилие
Преминаваме към лятно часово време: Местим стрелките с час напред
Анархия в Тотнъм: Мощни фен групи не искат Де Дзерби за мениджър
Наказан! Не простиха балтията на "рендето" Валверде
Верстапен за болида си: Неуправляем!
Сабаленка хвали Коко Гоф
Никола Илиев иска отново зад граница
За Левски е по-важно да стане шампион, отколкото да бие Лудогорец
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
Нумерологична прогноза за 28 март
Папа Лъв Четиринадесети осъди задълбочаването на пропастта между бедни и богати
Сняг на "Петрохан", камион блокира трафика
Доц. Атанас Атанасов: Населението на България е 6.4 млн. души
Двама ранени в катастрофи през последното денонощие
Какво ще бъде времето в неделя?
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури