Опозицията беше изключително слаба при разглеждането на бюджета, заяви финансовият министър Симеон Дянков пред Нова телевизия. Той коментира, че е бил доста изненадан от това колко бързо е бил приет бюджета.
„Станишев не се весна, Иван Костов не се весна. Алтернативен бюджет от БСП не чухме нито веднъж. Просто ги нямаше. Най-бързо приетият бюджет. Аз съм много изненадан. Те всъщност нямат алтернативно мислене", каза Дянков.
Финансовият министър обясни още, че все пак смята, че в пленарна зала е имало хора, пили предишната вечер по време на гласуването.
Вчера стана скандал, след като Дянков заяви, че опозицията е “пияна“, а от своя страна народните представители му отговориха с викове “оставка“. По-късно той се извини за думите си. Днес Дянков обясни, че парламентът не е било мястото да изразява това свое мнение и затова се е извинил, въпреки че си го е мислил.
Дали имаше хора, които бяха пили предишната вечер – да, според мен имаше, заяви Дянков.
Финансовият министър не си спести и критиките срещу съдебната система и определи случващото се там като "гнусно". Той обясни, че това е „най-нереформирания и най-критикувания от Европа сектор” и категорично се противопостави на раздаването на бонуси там. Преди дни стана ясно, че магистратите искат да си разделят около 10 млн. лева надбавки.
„Те знаят, че аз съм задължен формално - по закон, да подпиша, но на фона на всичко останало в страната и при явното несправяне на съдебната система, просто не разбирам защо това се прави”, заяви Дянков. Той допълни, че няма как да спре бонусите на магистратите, защото бюджетът на съдебната система е отделен.
Те трябва да се засрамят и да кажат, ето тази година няма да взимаме бонуси, отбеляза Симеон Дянков. Финансовият министър каза още, че през последните години, по време на криза, магистратите са взимали допълнителни средства.
Дянков беше категоричен, че в негово ведомство няма да има бонуси. По негови думи няма да се повтори и миналогодишния скандал, когато премиерът Бойко Борисов накара чиновниците да върнат ДМС-то си, защото бонусите вече са записани в Закона за държавния служител и са регламентирани.
Аз не съм против бонусите, дори смятам, че е добре бонусната система да я има навсякъде. Тя обаче трябва да е ограничена, каза още Дянков.
Той за пореден път защити тезата си, че няма смисъл майчинските да се вдигнат с 10-20 лева, а е много по-наложително да се изградят детски градини.
Дянков заяви, че е необходимо първо да се направи инвестиция в увеличаване на местата в детските градини, тъй като към момента те са недостатъчни, а след това да се увеличат парите за детските надбавки. Но не само с 10-20 лева, а наистина рязко да се увеличат, обясни още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Alphabet е напът да стане най-голямата компания в света благодарение на изкуствения интелект
Как ликвидността движи пазарите
Голям център за данни на Microsoft в Африка се бави заради искане за гарантирани плащания
Трима души загинаха при руски удари в Югоизточна Украйна въпреки примирието
Продажбите на хибридни облигации достигат рекорди
Иран е изпратил отговора си на американското предложение за край на войната
Рецепта за немски картофени палачинки с домашно сладко от ябълки
4 зодии привличат късмет и финансов успех на 11 май 2026 г.
АНКЕТА: Коя е най-спешната задача пред кабинета "Радев" и "Прогресивна България" в НС?
"Берое" победи "Добруджа" в битката за оставане в Първа лига
Анализаторите в Англия решиха: Има нарушение срещу Рая
17 повторения решили съдбата на гола на Чуковете
Спортът по телевизията днес, 11 май
Убийствена стрелба отдалеч прати Ню Йорк на финал на Изток
Ханзи Флик се нареди до Гуардиола и Ван Гаал
Мачовете по телевизията днес, 11 май
Тортила с яйце: Закуска със само 200 калории
Френска пролетна супа с ориз
Честит имен ден на Кирил и Методий!
Таро карта за 11 май, понеделник
Пухкава мързелива баница
Задължителни ястия за 11 май
Как да изберете правилните гуми, за да намалите разхода на гориво
Колата помни всичко за собственика си
Прожектират филм за годишнината на ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ – Варна
Илин Димитров започна проверка в Министерството на туризма
Още два медала за България от Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Какво време ни очаква в понеделник?
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3