Живот на вересия, това е действителността днес в България.
Това заяви червената депутатка Мая Манолова, която влезе в спор с премиера Бойко Борисов за политиката по доходите на правителството по време на петъчния парламентарен контрол.
Тя разказа „покъртителна история“ от едно кюстендилско село, която по думите й се повтаря в редица български села. Депутатката показа тефтери с вересиите на хората от хранителни магазини и аптеки.
„Хората пазаруват на вересия и лекарства – аспирин и парацетамол. Дереджето на 2/3 на българите е такова, които живеят около линията на бедността. Имаме пълен провал на политиката по доходите на ГЕРБ, когато хората записват на вересия едни хляб, бутилка олио, едно яйце“, заяви Манолова и попита премиера какви мерки ще предприеме правителството до края на мандата за повишаване на доходите.
В отговор Борисов отново се върна към миналото и напомни, че при управлението на БСП имало купони и нищо по магазините.
„Разбира се, тъжно е, когато има такива тефтери, но това, че се повишават спестяванията, също е факт. Има хора, които им стигат и си слагат на влог парите“, аргументира се премиерът и цитира данни на БНБ, че спестяванията в банките са около 33 млрд. лева.
Той подчерта, че динамиката на доходите към средата на 2012 г. в различните измерения не показва значима загуба на покупателната способност.
Общо за мандата на това правителството минималната работна заплата ще бъде увеличена с 29,2% - от 290 на 310 лева, отчете още премиерът.
„Стремежът е нетният размер на минималната работна заплата да не е по-нисък от официалната линия на бедност", каза още той.
„Аз няма да влизам в спора за предишните управления, защото в четвъртата година от вашето управление тези аргументи нямат никакво значение. Хората ме помолиха с този въпрос да се опитам да ви сваля на земята, сред проблемите на обикновените хора“, отвърна му Мая Манолова.
Тя отсече, че вчера депутатите на ГЕРБ са узаконили вересията с приемането на бюджета. Хората и бизнесът щели да продължат така да съществуват.
"Тефтерът с вересиите на ГЕРБ е за 4 години. След няколко месеца е падежът на тези вересии и тогава хората ще си потърсят вересиите", каза Мая Манолова.
„Ще ми говорите на Вие, ако искате да ви уважавам и аз. Те сега са много накокържени, много резки и много страшни. Нали по другия начин ще ни свалят. Те са свикнали всички да треперят от тях десетилетия наред", обърна се Борисов към депутати от Коалиция за България, които му подвикваха по време на неговото изказване.
Премиерът явно визира думите на лидера на БСП Сергей Станишев, който заяви през седмицата по адрес на ГЕРБ, че "този, който, когато загуби доверието на хората, не иска да си тръгне с мир, по демократичен начин, ще си тръгне по друг начин".
Борисов отговори и на питане на лидера на БСП Сергей Станишев и депутатите Корнелия Нинова и Димчо Михалевски относно политиката на правителството за гарантиране на необходимото финансиране в рамките на Многогодишната финансова рамка 2014-2020 г. на ЕС.
„Искате да изкарате, че за последните три години България е станала най-бедната страна, България е бедна от 40 - 50 години, благодарение на вас. Както и да подвиквате, това са факти. Благодарение на нас усвояваме 30 пъти по-добре еврофондовете. Когато дойдохме на власт, бяха спрени фондовете”, заяви още Борисов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Еврото печели позиции в световните финанси, но остава далеч зад долара
Енергийната криза ще продължи много по-дълго от войната в Иран
БНБ внесе в бюджета 281 млн. евро
Делът на UniCredit в Commerzbank ще се увеличи до над 34%
“Доверие обединен холдинг“ с 20% спад на печалбата до 18,7 млн. евро за тримесечието
Wall Street отваря със спадове след последните рекорди*
Пороен дъжд наводни десетки улици и сгради в Хасково (+ВИДЕО)
Инцидентът в Русе: Блъскат с тротинетка 2-годишно дете, разминават се с нищожна санкция
Случаят "Баба Алино" край Варна: МВР проверява дали Невзоров е напуснал България
Над 70 училища и детски градини получиха бомбени заплахи по имейл
С детска книжка за младши капитани "България Еър" зарадва най-малките пътници за втора поредна година
Ясни са резултатите от първото класиране за ученици в 1 клас в София
Роналд Куман се закани, че Нидерландия ще е сила на Мондиал 2026
Шампион на България ще играе с Левски и Лудогорец
Трансферна бомба: Барса вади оферта за Хари Кейн
Наско Сираков е минало, Левски е все по-близо до нов собственик
България е червена: ЦСКА ликува с Купата пред 18 000 в Благоевград
Шефовете на ЦСКА с призив към феновете за новата "Армия"
С детска книжка за младши капитани „България Еър“ зарадва най-малките пътници за втора поредна година
Трапезата за Летен Тодоровден
Хапвайте черници за баланс на кръвната захар и холестерола
Дневен хороскоп за 3 юни, сряда
Последен шанс за Danceperimental през сезон 2026: спектакълът, който се ражда от историите на публиката
Mona и Любо Киров с магичен дует в песента „Луна“
Какво време ни очаква в сряда?
С детска книжка за младши капитани „България Еър“ зарадва най-малките пътници за втора поредна година
Проливният дъжд наводни пътища и къщи във Варненско
Наградиха победителите във финалите на Ученическите игри по хандбал и баскетбол за V-VII клас (СНИМКИ)
Арх. Венелин Марков е новият председател на ЕСУТ към Община Варна
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
7-сантиметрови мравки някога са бродили по Земята
В Слънчевата система може да е съществувала още една планета: Къде е изчезнала?
Марс – най-странните и изумителни факти за Червената планета
Слънцето не е задължително: Учени откриха условия за живот на тези луни
Ново проучване оспорва лунния произход на астероида, към който се е насочил Китай
Какво се случва с ядрото на най-големия спътник на Юпитер?