Министърът на земеделието Мирослав Найденов опроверга твърденията, че е разследван от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) по сигнали за злоупотреба с пари от европейските фондове.
Информацията беше тиражирана днес от в. „Сега“, който се позовава на свой източник в Брюксел.
Според изданието става дума за 50 000 лв. за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони във Facebook и Twitter и други 50 000 лв. за публикуване на информация в интернет форуми в продължение на година.
Поръчките бяха обявени през 2011 г. и бяха спечелени от фирми на бивши земеделски пиарки. Вчера стана ясно, че земеделското министерство отново е обявила обществена поръчка за 50 хил. лева, за да се подобрят създадените вече страница на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) във Facebook и профил в социалната мрежа Twitter.
Вестник „Сега“ твърди , че сигналът е получен на 28 август в Брюксел и разследването е по нареждане лично от генералния директор на ОЛАФ Джовани Кеслер.
Това абсолютно не отговаря на истината, заяви пред bTV Мирослав Найденов.„Европейският съвет реши да отпусне на България допълнителни над 2 млрд. евро по земеделските фондове и смятам, че това няма как да се случи, ако земеделският министър на една държава, който отговаря за тези средства, е разследван“, каза още земеделският министър.
Той определи информацията като поредната поръчка срещу правителството. По думите тя се опровергава и от МВР, от АФКОС (българската служба за борба с измамите с еврофондове), и от ОЛАФ.
По думите му, когато се правят такива разследвания, те се извършват от компетентните власти на съответната държава-членка, в случая в България това е АФКОС.
„Аз разговарях късно снощи с ръководителката на АФКОС комисар Соня Клисарска, която и пред мен категорично отрече подобно твърдение. Имало е разследване по отношение на служители на Министерството на земеделието в ОЛАФ в месеците назад и те са били по сигнал на бившата директорка на Фонд „Земеделие” Калина Илиева”, отсече Найденов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Blackrock: Клиентите в Европа се връщат към европейските активи
Центровете за данни показват колко голям е бизнесът на Amazon
WSJ: Съюзниците на Пауъл ще отворят пътя за понижение на лихвите през декември
Джим Карън: Нещата при Фед са на кантар
ЕП призова за опростяване на правилата при използването на АІ във финансовия сектор
Volkswagen иска да намали разходите за разработване на електромобли в Китай с 50%
Рецепта за дните на пости: Манастирска яхния
Нетърпима миризма от сметище във Варна: Гларуси, кучета и хора разхвърлят боклука
CNN: Украйна е съгласна на мирна сделка с Русия
Жена оживя в ковчега си в Тайланд – шокира будистки храм
Лидер на Барса отново ревна, той бил №1
Ето тази новина чакаше Кирил Десподов за ПАОК
Страхотна новина за ПСЖ, "Златната топка" се завръща
Али Юзеир се включва в бойната карта на SENSHI 29
Лудогорец моли ултрасите си за подкрепа
Любимец на Мъри Стоилов: Левски крачи уверено към титлата
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Задължителни ястия за Андреевден
Фитотерапевт: Черен бъз с мащерка е златна комбинация за имунитет
3 мандали разкриват какво ви очаква през декември
6 жени, които доказват, че успехът е възможен на всяка възраст
Шарен боб в гювеч за Андреевден
Почина младежът, намушкан с нож в "Студентски град"
Предлагат спортния тотализатор да бъде даден на концесия
Арестуваха още четири човека за обира на Лувъра
БФС пожела бързо възстановяване на Боби Михайлов
Али Юзеир се включва в бойната карта на SENSHI 29
Шестима пешеходци са загинали във Варненско през 2025 г.
Препарат се провали във финалната фаза на изпитванията срещу болестта на Алцхаймер
Лек като алуминий, здрав като стомана: Създадоха нов материал, подходящ за летателни апарати
Китай изстреля безпилотния „Шънджоу-22“ към станция „Тянгун“
Ще можем ли да видим 3I/ATLAS без специално оборудване
НАСА промени договора си с Boeing
На Марс няма течна вода, показва ново изследване