Блокадата на българо-турската граница от страна на превозвачите пречи на бизнеса. Около това становище са се обединили президентът Росен Плевнелиев и служебният премиер Марин Райков.
Двамата са се срещнали днес преди началото на консултациите на държавния глава с парламентарно представените партии за насрочване на дата за първото заседание на 42-то Народно събрание, за да обсъдят блокадите на ГКПП-Капитан Андреево.
„Създалата се ситуация противоречи на интересите на двете страни Република България и Република Турция и на стремежа им да развиват безпрепятствено икономическата си комуникация в интерес на желаната динамика на стопанските взаимоотношения“, е мнението и на двамата, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Преди дни българските превозвачи блокираха граничния пункт и бяха категорични, че няма да отстъпят, докато не получат писмено уверение от Анкара, че турските власти ще спазват подписаните от тях международни спогодби и няма да налагат репресия върху българския бизнес, като задържат наши камиони с дни без основателна причина.
След това пък турски шофьори блокираха пътното платно към ГКПП Капитан Андреево като своеобразен контрапротест срещу действията на българските превозвачи
Райков е запознал днес президента с проведените по негово указание разговори от страна на българския посланик в Анкара с турското транспортно министерство, както и с разговорите на българския консул в Одрин с администрацията на турското КПП Капъкуле.
В перспективата на предстоящите контакти между министрите на транспорта на България и Турция в Лайпциг на 22 май Марин Райков сподели намерението си да предприеме реципрочни мерки спрямо тези, които администрацията на южната ни съседки е приложила по отношение на българските превозвачи, по начин, който да създаде симетрия и с оглед отношението към турските превозвачи на територията на България.
Същевременно премиерът посочи, че е наредил на Министерство на вътрешните работи да предотврати всякакви действия на превозвачи от Турция у нас, които биха довели до нерегламентирано възпрепятстване на движението и товаропотока по българските пътища.
В късния следобед служебният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Кристиан Кръстев замина за граничния контролно-пропускателен пункт с Турция "Капитан Андреево", за да се срещне с представители на българските превозвачи и да ги информира за проведения днес разговор с посланика на република Турция у нас Исмаил Арамаз.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия е получила повече пари от скъпия петрол и спря да продава злато
Време е съюзниците да изградят различен вид НАТО
Кремъл търси баланса между контрола върху интернет, защитата на парада и рейтинга на Путин
В свят на война и съперничество технологиите са победител
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
200 долара на среща: Високите цени заплашват и намирането на партньор за младите хора
"Сасуоло" шокира "Милан" с 2:0 на "Мапей"
На 87-годишна възраст почина актьорът Петър Димов
"Локомотив" (Пловдив) победи "Ботев" с 2:0 на "Колежа"
Служебното правителство оставя готови законодателни реформи за следващия кабинет
Божидар Божанов призова бъдещото правителство за спешни икономически мерки
Балтанов: Всичко беше против нас
Гол с ръка помогна на Ман Юнайтед да удари Ливърпул в трилър
Душан Косич със силни думи след дербито на Пловдив
Новак стана сензационен шампион в Европа, може да срещне Левски в ШЛ
Гръм! Кирил Десподов се завръща в ЦСКА
НА ЖИВО: ЦСКА – Лудогорец
DARA тръгна за Виена с два куфара и пет човека екип
Дневен хороскоп за 4 май, понеделник
3 кето рецепти за Гергьовден
Проф. Донка Байкова съветва: Айрян, таратор и ферментирали зеленчуци за здрави черва
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
Седмична таро прогноза за 4 – 10 май
Как се хранят децата на столетниците?
Охрид чака българите: Винаги сте добре дошли
Какво ще е времето утре?
Жена загина, а петима са ранени при тежката катастрофа в София
ПБ обявиха: Румен Радев ще е президент - поема цялата отговорност
Ето къде няма да има ток утре във Варна
Учени разкриха генетичния код на хилядолетно дърво в търсене на „ключа към безсмъртието“
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?