Евентуалният рестарт на проекта АЕЦ „Белене“ отново влезе в дневния ред на разговорите между България и Русия на ниво министри. На посещение у нас е руският зам.-министър на енергетиката Анатолий Яновски, който се срещна с новоназначения министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, съобщи БНР.
По време на срещата си на четири очи двамата са обсъдили някои от енергийните проекти, сред които и за втората ядрена централа в Белене. Според Яновски Русия е склонна да оттегли иска си срещу НЕК, чиято стойност е 1,25 млрд. евро, ако страната ни рестартира проекта.
Само преди дни по време на енергиен форум във Варна вицепрезидентът на руската държавна компания „Атомстройпроект“ Генадий Тяпкин също коментира въпроса със строителството на АЕЦ „Белене“. От неговите думи стана ясно, че "Росатом" ще внесе иска си в Арбитражния съд в Париж до края на тази седмица.
Според Тяпкин оборудването на двата блока е готово и строителството може да започне още през 2015 година.
Припомняме, че проектът беше замразен от кабинета „Борисов“ с мотива, че страната няма достатъчно средства за изграждането на централата. Правителството тогава поиска и анализ от страна на банка HSBC дали АЕЦ „Белене“ ще бъде икономически изгодна за страната.
Като цяло обаче се налага мнението, че решението за изграждането на втората ядрена централа у нас ще бъде политическо, а не на базата на икономическите обосновки.
По време на първата среща на новоизбрания министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев и зам.-министъра на енергетиката Анатолий Яновски е бил обсъден още и проектът "Южен поток", става ясно още от официалното прессъобщение на Министерството на икономиката и енергетиката.
Около 70% от подготвителните работи, предхождащи строителството, вече са свършени – разгледан е докладът за ОВОС, до дни започват обществените обсъждания на проекта с местните общности. Руският гост подчерта признателността си към България, че е една от първите държави, обявили „Южен поток“ за проект с национално значение, което значително ускорява дейността по реализацията му, са коментирали двете страни.
Още новини за България четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Разривът между Мелони и Тръмп навлиза в нова фаза
Кевин Уорш не може да успее без помощ от Белия дом
Зеленски предупреди Лукашенко, че има седмица да изтегли руско оборудване от Беларус
Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Трагедия на пътя Сопот - Карлово: 18-годишен загина след челен удар в насрещното
Казусът "Баба Алино": Сигнали от 2024 г. и редица нарушени закони
Страх от нов воден режим в Плевен: Градът на ръба и с нови аварийни мерки
Германия към Радев: Без оръжие за Украйна, Путин няма да преговаря
Борисов и опозицията в спор за санкциите и българската позиция към Русия
Кучето е заровено в парите: Кой ще плати сметката на Левски?
Божков иска 5 млн. евро от Левски: Защо клубът не му дължи нито цент
Изхвърлят Левски от Европа?
Дибала се завръща в Юве?
В Турция за Мондиал 2026: Истинска катастрофа
Хакими пренаписа историята на африканския футбол
Седмична нумерологична прогноза за 22 - 28 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Любовен хороскоп за 22 - 28 юни
Мазна и загоряла фурна? Този трик със сода и оцет прави чудеса
Признание след 32 години: Имаше бой в съблекалнята след Франция - България на "Парк де Пренс"
Имате още няколко дни за безплатна обмяна на левове в търговските банки
Какво ще бъде времето в неделя?
Издигат Андрей Гюров за президент
Борисов: Българите сами вдигнаха цените, защото нямаше редовно правителство
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита