Депутатът от БСП Антон Кутев, който е и секретар на партията за комуникации и медийна политика, коментира днес в студиото на БНТ политическата обстановка в страната. Той изрази нестандартна теза за протестите в страната – определи ги като класова борба. Тя била предизвикана от идеята за промяна на плоския данък и промените в закона за енергетиката, което доведе до промяна на енергийния микс.
“Трябва да си зададем въпрос кои са тези хора на протестите. Ние говорим за умните, за образованите, за по-заможните в София, да де, но нали техните данъци искаме да вдигаме? Много ясно сме заявили, че с отмяната на плоския данък доходите на хората над 4500 лв. ще намалеят, тъй като данъците ще се вдигат. Открай време това е форма на класова борба.", заяви Антон Кутев.
Dnes.bg припомня, че в програмата на “Коалиция за България“ за изборите през май беше записано връщане на прогресивното подоходно облагане за хората с доходи над 4500 лева. ДПС се противопостави на тази идея, а премиерът Пламен Орешарски засега не дава индикации да възнамерява да въведе такива промени.
Кутев лансира и тезата, че има втори кръг, който подкрепя протестите. Той бил предизвикан от промените в Закона за енергетиката, които промениха енергийния микс и въведоха приоритетно изкупуване на евтината енергия.
“Основен закон е законът за преразпределение на енергийния микс. Засегнат е много голям частен интерес. Реагира през участие в протести или през някакъв начин подкрепа на протестите – дали финансова, дали с хора, дали по друг начин. Тук става дума за чиста проба класова битка", смята той.
Кутев обясни и защо кабинетът на Бойко Борисов не е взел решението, което ще намали цената на тока:
"Защо Борисов толкова време не промени енергийния микс? Защото го беше страх от това, което се случва сега.
Кутев говори и за възможността за нови избори. Депутатът беше категоричен, че левицата не се притеснява от нов вот.
„Преди месец и половина към 1 300 000 гласуваха за това управление. Аз съм избран от тези 1 300 000, които са определили мнозинството. Аз отговарям пред тези, които са ме избрали. БСП полага силни усилия да потиска контрапротестите", коментира още червеният депутат.
"Избори ще има, нищо чудно да са септемри-октомври. Те обаче трябва да дойдат по демократично. Не 20-30 или 40 хиляди да изнудват 1 млн.", добави той.
„Аз съм чувал стотици разкази от редови граждани как са им давали по 20 по 50 лева“, коментира Кутев дали има платени протестиращи.

Кадър на деня за 22 август
Путин признава икономическите щети от украинските удари и хвали "героите" от руската армия
Унгария рестартира един ядрен реактор заради повишено ниво на Дунав
Канада налага ответни мита "долар за долар" на САЩ от 8 септември
Шест страни искат общоевропейски данък върху извънредните печалби на петролните компании
Може ли IPO-то на Anthropic да надмине това на SpaceX?
Напаст от комари: Как да се предпазим и да използваме правилно репелентите
"Славия" измъкна точка в Разград срещу 10 от "Лудогорец"
Жена падна тежко на Мальовица, вдигнаха хеликоптер "Кугър" да я спасява
Централна емисия
Интер сгази Монца на "Меаца“
НА ЖИВО: Левски – Спартак Варна
Славия спря 10 от Лудогорец в Разград
Хъл Сити шокира Манчестър Юнайтед, Якирович: Можем да играем с най-добрите
ПСЖ мести мача с Рен заради проблем с „Парк де Пренс“
ВИДЕО: Хъл Сити – Манчестър Юнайтед
Дневен хороскоп за 23 август, неделя
Сочна италианска торта с шоколад и кафе
Маникюри в стил Chanel (+Снимки)
Родените на тези дати имат потенциал да станат известни
Седмична нумерологична прогноза за 24 – 30 август
Любовен хороскоп за 24 – 30 август 2026
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Зеленски: Макрон обеща да ускори доставките на нова военна техника