Енергийният министър Драгомир Стойнев заподозря политически умисъл в изнесените от ГЕРБ данни, че НЕК закъснява с ангажирането на експерти за арбитража с "Атомстройекспорт". Руската компания претендира за обезщетение от 1 млрд. евро заради спрения от България проект за АЕЦ "Белене".
Както Dnes.bg писа, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов смята, че правителството умишлено се опитва да загуби арбитражното дело по иска на „Атомстройекспорт“ срещу НЕК, така че членовете му да вземат комисионна от средствата, които страната ни ще плати при загуба.
Стойнев беше категоричен, че интересите на Националната електрическа компания по делото са защитени и няма забавяне от българска страна.
Министърът уточни, че става въпрос за експерти от всички политически сили, които са участвали в подготовката на проекта "АЕЦ Белене". По думите му има изпратени покани за даване на конкретни разяснения към експремиера Бойко Борисов и икономическите министри от предишния кабинет Делян Добрев и Трайчо Трайков, към ръководители на НЕК и други експерти.
Стойнев уточни, че по негова информация Бойко Борисов и Делян Добрев са получили поканите от НЕК и са предоставили данни по делото. Това е много важно, за да се подпомогне успешното развитие на делото, каза министърът и допълни, че ако те са свидетелствали и днес изнасят друга информация, това тяхно действие сега пречи на българската позиция.
Министърът заяви, че вижда реакцията на десните на „вдигнатата от ГЕРБ топка“ и апелира да не се използват сериозни проблеми за печелене на медийно време и внимание.
Категоричен съм, че няма забавяне в решенията и действията ни. НЕК е предоставила необходимите данни и информация на своите процесуални представители и е в непрекъснат диалог с тях. Министерството на икономиката и енергетиката и лично аз като министър работим в тясна координация с процесуалните представители на НЕК, увери още веднъж Стойнев.
Министърът оправда лаконичността по темата с възможността публични изявления да се използват в арбитража от руската страна. Прецизност в публичните изявления са препоръчали и от адвокатското дружество „Уайт енд Кейс”, което ни защитава в арбитражното производство.
Стойнев на свой ред обвини опонентите си, че е имало нарушаване на отношенията с „Уайт енд Кейс“ и не са били платени фактури за оказани услуги в периода февруари-май 2013 г. По негово разпореждане казусът бил решен.
„Затова питам днешните критици и вчерашни представители на изпълнителната власт, това забавяне от 4 месеца не е ли доста по-притеснително и безотговорно, имайки предвид значимостта на казуса „Белене“, коментира министърът. По думите му размахването на кореспонденция с частична информация и изваждането на факти извън контекста е изключително вредно и по никакъв начин не помага на българската страна.
Министърът не се притеснява, че ГЕРБ ще внесе писмото от адвокатската кантора до министерството в прокуратурата, защото така щяло да стане ясно защо от ГЕРБ са продължавали да извършват плащания по проекта, за който Народното събрание реши да бъде прекратен.

Проучване: България не изпълнява заложените цели за транспониране на европейските директиви
xAI на Илон Мъск планира 500-мегаватов център за данни в Саудитска Арабия
Нов завод за редкоземни елементи в Европа показва колко трудно ще е скъсването с Китай
Дженсен Хуанг: Nvidia може да ускори всяка фаза на AI
Китай обмисля нови мерки в подкрепа на имотния пазар
Тръмп съобщи за подписани сделки за 270 млрд. долара със Саудитска Арабия
Денят на християнското семейство: Да прекараш 60 години с любимия човек (ВИДЕО)
20% "нормален ръст" на заплатите ли е? Да, според служителите в НСИ (ВИДЕО)
Повдигат обвинение на само един от петимата задържани от ареста във Варна
35-ма души са задържани за трафик на културни ценности за 100 млн. евро
Зафиров: С 210 000 по-малко са хората с режим на водата спрямо 2024 г.
Протест в София срещу поскъпването на зоните за паркиране и разширяването им (СНИМКИ)
ЦСКА 1948 падна с 0:7 от тях, а сега се готви за реванш
Трансфер в Барса? Ето истината за Хари Кейн
Национал на България с "геврек" в Италия
Гатузо се уплаши от Северна Ирландия: Силни са!
Карлос Насар получава най-много пари в цялата история на щангите
Трансферна бомба между грандове в Англия и Италия
Мистериозният чар на Скорпиона: от звездната карта до игралната маса
3 звезди разкриват кое ваше желание скоро ще се сбъдне
Пълна зала и дълги аплодисменти на премиерата на „Оставам за малко“
6 знака, че някой е нещастен
Black Week стартира в Практикер
Тенденции в офис пространствата: новата роля на ергономичния комфорт
Ето кога ще дойде снегът в България
Комплексът KУБ КАБАКУМ получи Акт 15: инвеститорът започна предаването на ключовете
В Монца, Италия, беше открит барелеф на българския национален герой Васил Левски
Заради двата допълнителни почивни дни бизнесът ще загуби 700 хил. лева
И за утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
36-годишен краде алкохол във Варна
Учени откриха специален тип имунни клетки, които забавят стареенето
Протуберанс, 80 пъти по-голям от Земята, се откъсна от Слънцето
На Марс е открита скала от друга част на Слънчевата система
В недрата на Земята са открити загадъчни гигантски аномалии
Как галактиката Андромеда поглъща своите съседи
НАСА показа снимка на 3I/ATLAS от марсианската камера HiRISE (видео)