Депутатът от БСП Страхил Ангелов, който нашумя с изненадващото си посещение в Дамаск, обясни че е отишъл в Сирия първо, в качеството си на гражданин, а след това на народен представител.
"В контекста на българския национален интерес в един момент ще трябва да се опиваме да възстановим това, което Николай Младенов разруши като външен министър. България загуби много позиции в Близкия Изток. Не намирам за вредно някой да осъществи някакъв контакт, било и на неофициално ниво. Когато ситуацията се промени, могат да бъдат доставени много стоки, които не са обект на санкции. Защо българският бизнес да не участва във възстановяването на Сирия? Защо аз да не направя тази стъпка?”, попита Ангелов в ефира на bTV.
Той призна, че е заминал без знанието на Сергей Станишев и е бил поканен от фондация "Славяни". В нея членували "професори, общественици, хора, които се интересуват от нашите взаимоотношения с тази страна”.Ангелов платил сам посещението си.
"Аз платих визитата, то не е скъпо там, бе хора. Това е държава, в която се води война, има леко обезценяване на парите. Аз като народен представител мога да си позволя да дам 300 евро за билет, пазя си фактурите, мога да дам и 300 евро за хотел", обясни депутатът.
По негови думи се срещнал с много хора, включително и със студенти от университета в Дамаск, които не подкрепят Башар Асад.
"Видях се с духовни лица, включително с патриарха – 1,5 млн. православни християни живеят в Сирия. Тяхното положение е меко казано недобро. Срещнах се с представители на правителството, няма начин, тъй като всеки един конфликт има две страни. В Сирия страните са дори три в момента. С третата не можах да се срещна и нямам намерение. Не съм разговарял с тях на политически теми, разказа още той.
Според него появата му по сирийската държавна телевизия е пропаганда на домакините.
Страхил Ангелов не се съгласи и с определението на външния министър Кристиан Вигенин, че посещението му е "безотговорен акт".
"Безотговорен акт в никакъв случай не е, особено на фона на това, че първо, тук живеят над 15 000 бежанци. Аз лично съм на мнение, че без участието на страната, от която идват, трудно можем да го решим този проблем. Не съм убеден, че всички сирийци, които пребивават тук като бежанци, са хора, на които може да имаме доверие. Не може да отида там и да не чуя всичките гледни точки. Аз не подкрепям Башар Асад – напротив. Ако той сега не се съобрази с това, което е начертано като пътна карта – женевското комюнике, и не се оттегли, много трудно би могло да има мир в Сирия. Няма лошо да изразиш съпричастност с народа", заяви депутатът.
Очаква се Ангелов да даде обяснение за посещението си в Сирия и пред цялата парламентарна група на Коалиция за България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Българска агенция със събитие в Кан за първи път в историята на рекламата у нас
Авиокомпаниите се възползват от жегите и трупат приходи от пътувания извън сезона
Бъдещето си ти: Fibank стартира новото издание на стажантската си програма
България е сред страните в ЕС с най-силен ръст на индустриалните цени
Акциите на easyJet скачат с 10% след принципно съгласие за придобиването от Castlelake
Испания и Португалия засилват наблюдението на силно нарастващите си имотни пазари
Bulgaria ON AIR ще излъчи премиерно документалната поредица "ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници"
Обедна емисия
Дете блъсна 4-годишно момиче с АТВ в Шумен
Емрах за нарушението в Созопол: Преминаха и други коли, забелязвате само мен (ВИДЕО)
Байерн ще мачка с Ибрахимович
С 0 титли на Англия: Ливърпул обяви Джерард за най-велик
Каземиро се разплака: Разочаровахме повече от 210 милиона бразилци
Сеч от Феномена: Карлето и Винисиус са виновни за отпадането на Бразилия!
И в УЕФА са бесни: ФИФА премина червената линия с Балогун!
Bulgaria ON AIR ще излъчи документалната поредица „ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници“
Как ще носим красивия аксесоар бандана през 2026 (+Снимки)
„Рупите: Последното пророчество на Баба Ванга“ тръгва по кината на петък 13
8 неща, в които родените през юли, август и септември, са по-добри от всички останали
Поверия за ангелската дата 7/7
Пилешки дробчета с ориз и тиквичка
Румен Радев ще се срещне в Анкара с Реджеп Ердоган
МФК Балерини спечели турнира от веригата "60 години Христо Стоичков" във Варна
8-годишно подкара АТВ и блъсна малко детенце
ПСК “Черно море” с бронзова купа на държавното под тепетата
Горещините препълниха спешното отделение в Шумен
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша
Китайската сонда „Тянуън-2“ достигна астероид на 1 млрд. км от Земята
Загадъчна цивилизация е владяла Андите преди инките
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената